Zde sovětští vojáci zabili sedmdesátiletého člověka. 31 unikátních fotek čtenářů z roku 1968

Ve fotogalerii najdete působivé snímky dokumentující srpen 1968. Tento pořídil Karel Mařík.
Náměstí v Českých Budějovicích, srpen 1968.
Srpen 1968. Dramatická scéna z ulice.
"21. srpen 1968 nás překvapil na nádraží ve Zbirohu," píše Jan Šesták. Jako symbol odporu zamalovali vojáci na lokomotivě rudou hvězdu a odmítali ji obnovit. Není ani na této fotce, pořízené v říjnu 1968 na ještě nezprovozněném nádraží v Olomouci - Řepčíně.
Praha, Václavské náměstí, 25.srpna 1968.
Foto: Karel Mařík
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 7. 2018 8:19
Nad těmi snímky místy až mrazí. Výkladní skříň obchodu s elektronikou, proděravěná kulkami. Lidé s transparentem "Zde sovětští vojáci zabili člověka, člena KSČ." Dům, do kterého najel tank. Vojáci v ulicích, oheň, kouř a výzvy k pasivní rezistenci proti okupantům. Čtenáři Aktuálně.cz zareagovali na výzvu a poslali úžasné dokumentární záběry, ukazující, jak oni sami viděli srpnové události.

Pro pamětníky, kteří zažili 21. srpen, je jedna věc naprosto typická. Každý z nich si přesně pamatuje, kde ten den byl a co dělal, když se dozvěděl o vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.

Jedním z nich je i Jan Šesták. "21. srpen 1968 nás překvapil na nádraží ve Zbirohu, kde jsme jako odloučená jednotka železničního vojska prováděli výměnu kolejí na trati Zdice - Rokycany," napsal k fotografii, kterou zaslal do redakce Aktuálně.cz.

"Žádné zbraně jsme neměli - pouze lokotraktory, krumpáče a lopaty - takže naše možnosti odporu byly silně omezeny. A tak je symbol odporu na fotce vskutku nenápadný. Všechny lokomotivy v té době měly na čele rudou hvězdu, kterou jsme okamžitě zamalovali, byť to některým našim důstojníkům dost vadilo," vysvětluje. "Už druhý den po okupaci totiž obrátili a odmítali, abychom třeba stávkovali. Protože jsme byli variantou tzv. pétépáků a každý z nás byl tedy naladěn protisovětsky či protirusky, nedopustili jsme opětovné domalování rudé hvězdy na lokotraktor po celý zbytek vojny," vzpomíná Jan Šesták.

Pan Karel Mařík si vzpomíná, že během srpna 1968 se svou Exaktou Varex IIb nafotografoval v ulicích Prahy 38 kinofilmů. "Ty mi bohužel při stěhování do nového bydliště byly ukradeny spolu s nějakými knihami. Zachovalo se jen zhruba sto fotografií maximálně 18×24 centimetrů velkých," napsal ke svým dokumentárním záběrům. "Používal jsem objektiv Tessar 50 mm a teleobjektiv 300 mm," vzpomíná. Jeho snímky mají navíc ohromnou historickou hodnotu i proto, že si u každého přesně poznamenal datum a místo, kde byly pořízeny.

Velmi působivé jsou i fotografie Jaroslava Zatloukala, které redakci zaslala jeho dcera Maja Motti. "Táta sice už tady není, ale jeho fotky, jako němá výpověď o nespravedlnosti a okupaci, tady zůstaly…," napsala.

Výborný dokument pořídil v roce 1968 i pan Karel Svoboda v ulicích Českých Budějovic. 

Stejně jako si všichni pamětníci dobře vybavují 21. srpen 1968, mohou také vyprávět dlouhé příběhy o tom, jak se pak změnily jejich životy. "Manžel natočil reportáž o prvních dnech okupace Plzně. Do protikladu marného přesvědčování okupantů je tam postaven život nic netušících dětí z mateřské školky. Film se v roce 1990 našel v archivu StB. Mého manžela stál dvacet let tvůrčího života," napsala paní Zdeňka Kazdová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy