Praha 1968. Fascinující a dosud neznámá reportáž odvážné fotografky Věry Petrákové

Praha 1968. Fascinující a dosud neznámá reportáž odvážné fotografky Věry Petrákové
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Foto: Věra Petráková
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 5. 2018 9:57
Nenápadná červená krabička od fotografických papírů dlouho ležela v šuplíku a věděla o ní v podstatě jen nejbližší rodina nadšené fotografky Věry Petrákové. Ukrývá přitom fascinující svědectví o srpnu 1968 v pražských ulicích. Barikády, dým valící se ulicemi, protesty i mrtví. To vše zachycují snímky odvážné ženy, které bylo v době srpnových událostí zhruba třicet let.

"Babička už nežije, ale kdysi mi vyprávěla, jak to tehdy bylo," říká fotografčin vnuk Jiří Petrák. "Ráno se probudila, před barákem měla tank, tak vzala fotoaparát a šla do Prahy fotit."

Věra Petráková nebyla profesionální fotografka. V roce 1968 pracovala v čokoládovnách Orion, kde se zabývala zahraničním obchodem. A zrovna před srpnem '68 si koupila nový fotoaparát. Jaký typ to byl, už rodina netuší, ví jen to, že mu babička říkala "japončík".

Podle vnuka byla Věra Petráková nadšená fotoamatérka, která fotila celý život a opravdu hodně. "Záběry z osmašedesátého mi ukazovala, když jsem byl malý, vyprávěla mi o tom, ale žádný velký příběh se k tomu neváže," říká Jiří Petrák.

Velký příběh se však ukrývá přímo ve snímcích Věry Petrákové, žádný komentář nepotřebují. Je z nich patrné, že mladá žena musela mít ohromnou odvahu. Situace, které fotila, totiž byly samy o sobě velmi nebezpečné - pohybovala se v zóně pouličních střetů a barikád, kde šlo o život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy