Praha 1968. Fascinující a dosud neznámá reportáž odvážné fotografky Věry Petrákové

Praha 1968. Fascinující a dosud neznámá reportáž odvážné fotografky Věry Petrákové
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Praha, srpen 1968.
Foto: Věra Petráková
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 5. 2018 9:57
Nenápadná červená krabička od fotografických papírů dlouho ležela v šuplíku a věděla o ní v podstatě jen nejbližší rodina nadšené fotografky Věry Petrákové. Ukrývá přitom fascinující svědectví o srpnu 1968 v pražských ulicích. Barikády, dým valící se ulicemi, protesty i mrtví. To vše zachycují snímky odvážné ženy, které bylo v době srpnových událostí zhruba třicet let.

"Babička už nežije, ale kdysi mi vyprávěla, jak to tehdy bylo," říká fotografčin vnuk Jiří Petrák. "Ráno se probudila, před barákem měla tank, tak vzala fotoaparát a šla do Prahy fotit."

Věra Petráková nebyla profesionální fotografka. V roce 1968 pracovala v čokoládovnách Orion, kde se zabývala zahraničním obchodem. A zrovna před srpnem '68 si koupila nový fotoaparát. Jaký typ to byl, už rodina netuší, ví jen to, že mu babička říkala "japončík".

Podle vnuka byla Věra Petráková nadšená fotoamatérka, která fotila celý život a opravdu hodně. "Záběry z osmašedesátého mi ukazovala, když jsem byl malý, vyprávěla mi o tom, ale žádný velký příběh se k tomu neváže," říká Jiří Petrák.

Velký příběh se však ukrývá přímo ve snímcích Věry Petrákové, žádný komentář nepotřebují. Je z nich patrné, že mladá žena musela mít ohromnou odvahu. Situace, které fotila, totiž byly samy o sobě velmi nebezpečné - pohybovala se v zóně pouličních střetů a barikád, kde šlo o život.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy