Kocáb, Kratochvílová i Noid. Portréty muzikantů v maskách ovládly Rock Café

Kocáb, Kratochvílová i Noid. Portréty muzikantů v maskách ovládly Rock Café
Zpěvačka Jana Uriel Kratochvílová. Ukázka z výstavy fotografií Vojtěcha Vlka nazvané Masked Musicians, která je od 8. května do 7. června k vidění v pražském klubu Rock Café.
Skupina Ďyvina. Ukázka z výstavy fotografií Vojtěcha Vlka nazvané Masked Musicians, která je od 8. května do 7. června k vidění v pražském klubu Rock Café.
AustinTV. Ukázka z výstavy fotografií Vojtěcha Vlka nazvané Masked Musicians, která je od 8. května do 7. června k vidění v pražském klubu Rock Café.
Václav Noid Bára, Dymytry. Ukázka z výstavy fotografií Vojtěcha Vlka nazvané Masked Musicians, která je od 8. května do 7. června k vidění v pražském klubu Rock Café.
Foto: Vojtěch Vlk
vot Foto, vot
9. 5. 2024 11:05
Člověk a maska v jejích nejrůznějších podobách. Fenomén prolínající se celou historií lidstva dlouhodobě zkoumá portrétní fotograf Vojtěch Vlk. Jeho nejnovější výstava v pražském klubu Rock Café se zaměřuje na masky v hudbě. Na velkoformátových černobílých i barevných snímcích najdeme Michaela Kocába, Janu Uriel Kratochvílovou nebo třeba Václava Noida Bártu z metalové skupiny Dymytry.

"Masky jsem začal fotit už před mnoha lety na Moravě, odkud pocházím. Mám v živé paměti všechny dětské karnevaly, které jsem v masce prožil, nejvíc asi ten, na který jsem se se spolužáky vydal převlečený za kapelu Kiss," říká fotograf Vojtěch Vlk, který se kromě volné tvorby v současné době věnuje převážně portrétní a korporátní fotografii.

Kromě fenoménu masek se prostřednictvím svých fotografií zabývá také spiritualitou, ve spolupráci s nakladatelstvím Kant vydal v roce 2016 knihu TranSpiRituals, která je sestavena z černobílých dokumentárních i portrétních fotografií mapujících spiritualitu a rituály napříč světovými náboženstvími.

"Nejnovější výstava Vojtěcha Vlka v pražském Rock Café tematizuje fenomén masky v současné hudbě. Kolekce velkoformátových černobílých i barevných fotografií mapuje sólové interprety, ale i skupiny (převážně z české scény), které zvolily částečné či úplné zakrytí svých obličejů při vystoupení," konstatuje kurátorka Zara Wildmoons a dodává, že téma masek je pro Vlka celoživotním, kontinuálním, intenzivním a rozvíjejícím se hlavolamem.

"Zkoumá jej s dětskou zvídavostí umělce. Tentokrát jej pátrání zavedlo k dalšímu jemu blízkému tématu, totiž k hudbě," uvádí Wildmoons. Podle ní vidí fotograf masku jako "vizuální kontext uměleckého výkonu hudebníků" nebo jako ritualizovaný předmět, který mimo jiné dává "odvahu nebát se svobodně vyjadřovat, šílet a vystupovat před obecenstvem". 

V souboru vybraném pro výstavní prostor v Rock Café Praha najdeme v maskách například Janu Uriel Kratochvílovou, industrial-folkovou kapelu Kittchen, metalové Dymytry, alternativu Kabaret Dr. Caligariho, ale také peruánského DJ Cesara Chunka, mexické Austin TV nebo třeba britské duo I Monster a mnohé další. 

Vojtěch Vlk: Masked Musicians

Výstava fotografií v klubu Rock Café Praha, Kurátorkou je Zara Wildmoons. Vernisáž proběhla 7. května, výstava potrvá od 8. května do 7. června. Vstup zdarma. Více informací o fotografovi a jeho další snímky najdete na webu www.vojtechvlk.com, na Facebooku nebo na Instagramu.

 

Právě se děje

Další zprávy