"Masky jsem začal fotit už před mnoha lety na Moravě, odkud pocházím. Mám v živé paměti všechny dětské karnevaly, které jsem v masce prožil, nejvíc asi ten, na který jsem se se spolužáky vydal převlečený za kapelu Kiss," říká fotograf Vojtěch Vlk, který se kromě volné tvorby v současné době věnuje převážně portrétní a korporátní fotografii.
Kromě fenoménu masek se prostřednictvím svých fotografií zabývá také spiritualitou, ve spolupráci s nakladatelstvím Kant vydal v roce 2016 knihu TranSpiRituals, která je sestavena z černobílých dokumentárních i portrétních fotografií mapujících spiritualitu a rituály napříč světovými náboženstvími.
"Nejnovější výstava Vojtěcha Vlka v pražském Rock Café tematizuje fenomén masky v současné hudbě. Kolekce velkoformátových černobílých i barevných fotografií mapuje sólové interprety, ale i skupiny (převážně z české scény), které zvolily částečné či úplné zakrytí svých obličejů při vystoupení," konstatuje kurátorka Zara Wildmoons a dodává, že téma masek je pro Vlka celoživotním, kontinuálním, intenzivním a rozvíjejícím se hlavolamem.
"Zkoumá jej s dětskou zvídavostí umělce. Tentokrát jej pátrání zavedlo k dalšímu jemu blízkému tématu, totiž k hudbě," uvádí Wildmoons. Podle ní vidí fotograf masku jako "vizuální kontext uměleckého výkonu hudebníků" nebo jako ritualizovaný předmět, který mimo jiné dává "odvahu nebát se svobodně vyjadřovat, šílet a vystupovat před obecenstvem".
V souboru vybraném pro výstavní prostor v Rock Café Praha najdeme v maskách například Janu Uriel Kratochvílovou, industrial-folkovou kapelu Kittchen, metalové Dymytry, alternativu Kabaret Dr. Caligariho, ale také peruánského DJ Cesara Chunka, mexické Austin TV nebo třeba britské duo I Monster a mnohé další.
Vojtěch Vlk: Masked Musicians
Výstava fotografií v klubu Rock Café Praha, Kurátorkou je Zara Wildmoons. Vernisáž proběhla 7. května, výstava potrvá od 8. května do 7. června. Vstup zdarma. Více informací o fotografovi a jeho další snímky najdete na webu www.vojtechvlk.com, na Facebooku nebo na Instagramu.