Tajemné snímky lidí oděných jen listem papíru. Masky mě fascinují, říká fotograf

Tajemné snímky lidí oděných jen listem papíru. Masky mě fascinují, říká fotograf
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Foto: Vojtěch Vlk
Tomáš Vocelka Vojtěch Vlk Tomáš Vocelka, Vojtěch Vlk
1. 5. 2021 18:45
"Vždy mě fascinovalo vše skryté, tajemné, tak asi i proto se masky, proměny a identita staly hlavním tématem mé volné tvorby," říká portrétní fotograf Vojtěch Vlk. V době koronavirového lockdownu nafotografoval ve svém ateliéru sérii, která se pohybuje na hranici mezi portrétem a aktem a odráží úvahy o vztahu mezi maskou a lidskou identitou.

Maska představuje pro fotografa Vojtěcha Vlka velmi osobní téma, kterému se věnuje již téměř dvacet let. "Obvykle jej potkáte na cestách, kde hledá masky jako součásti starých rituálů. Situace posledního roku jej zavedla zpět do pražského ateliéru. Tvorbu masky tentokrát nechal na portrétovaném, kterému dává k dispozici pouze béžový papír," konstatuje historička umění Markéta Ježková.

Ve své nové sérii Vojtěch Vlk fotografuje modely s maskou zásadně bez oděvu. "Maska přidržovaná ústy znemožňuje verbální komunikaci i pohled na fotografa. Co zbývá? Především jejich zranitelnost a křehkost, která všechny spojuje. Pomíjivost zmačkaného papíru i dočasnost lidské existence," uvádí Ježková.

"Masky jsem začal fotit už před mnoha lety na Moravě, odkud pocházím. Mám v živé paměti všechny dětské karnevaly, které jsem v masce prožil. Svým fotoaparátem jsem pak dokumentoval masopustní veselí v okolních vesnicích,"  vysvětluje fotograf, kde se jeho vášeň pro masky zrodila.

"Později jsem se s nejrůznějším užitím masek setkal například na stáži v Jeruzalémě, kde jsem měl možnost fotit během židovského svátku Purim, nebo během velikonočních procesí kajícníků ve vysokých kápích ve španělské Andalusii," uvádí.

Nová série vznikla i kvůli pandemii

Jeho zatím poslední soubor, který se maskami zabýval, souvisel s pandemií koronaviru a souvisí s ní do značné míry i ten nový.

"Během loňského jara jsem se vypravil do nemocnice fotografovat portréty a typologii lékařských masek a ochranných prostředků proti koronaviru, které používají zdravotníci při své práci. Letošní jarní lockdown, kdy jsem neměl skoro žádné komerční zakázky, jsem zase využil k vytvoření nového souboru - pestré galerie nejrůznějších odosobněných lidských těl s papírovou maskou místo hlavy," vysvětluje.

"Možná se do určité míry jedná i o mé existencialistické vyjádření k nelehké době, kdy je vše zavřené, blízcí umírají, na ulici, v tramvaji se míjíme s cizími lidmi schovanými za ochrannou maskou. Maska je zároveň i jakousi rouškou Veroničinou. Tajemným otiskem tváře. Portrétovaný si ji během fotografování sám vytvaruje podle svého obličeje a otiskne do ní část své osobnosti, avšak ve velmi abstrahované formě," konstatuje fotograf Vojtěch Vlk.

Modely hledal fotograf mezi kamarády a známými

Modely pro jeho novou sérii se stali především jeho přátelé a známí, kteří často přivedli nebo doporučili někoho dalšího. "Tyto papírové roušky mají to kouzlo, že si je portrétovaní vyrábějí sami před aparátem a vlastně nevědí, jaký výraz se jim promačkáním přes zahalenou tvář vtisknul. Vojta tak vytváří figury zároveň velmi intimně odhalené, ale přitom odosobněné - nebo spíš 'odsazené' od svých nositelů. Takže svým způsobem jakési obecné anonymní portréty konkrétních lidí. A je to vlastně docela 'tribal' rituál," napsal na sociální síti jeden z fotografovaných. 

Vojtěch Vlk momentálně uvažuje o výstavě svých nových prací. "Samozřejmě bych soubor rád vystavil, hned jak to bude možné. Zatím je hodně čerstvý a stále se rozrůstá a také čeká na svého galeristu. Zatím jsem ho nikde nenabízel, tak se budu těšit na případné nabídky či tipy na vhodné místo," konstatuje.

O fotografovi:

Vojtěch Vlk (* 1973, Třebíč). Od roku 1991 žije a pracuje jako nezávislý fotograf v Praze a věnuje se především portrétní fotografii. Absolvent ateliéru fotografie na VŠUP v Praze (2001). V roce 2016 vydal v nakladatelství Kant fotografickou knihu TranSpiRituals, která mapuje světová náboženství a jejich rituály. Více najdete na stránkách www.vojtechvlk.com nebo na Facebooku autora facebook.com/VojtechVlkPhoto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy