Tajemné snímky lidí oděných jen listem papíru. Masky mě fascinují, říká fotograf

Tajemné snímky lidí oděných jen listem papíru. Masky mě fascinují, říká fotograf
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Ukázka ze souboru Masky
Foto: Vojtěch Vlk
"Vždy mě fascinovalo vše skryté, tajemné, tak asi i proto se masky, proměny a identita staly hlavním tématem mé volné tvorby," říká portrétní fotograf Vojtěch Vlk. V době koronavirového lockdownu nafotografoval ve svém ateliéru sérii, která se pohybuje na hranici mezi portrétem a aktem a odráží úvahy o vztahu mezi maskou a lidskou identitou.

Maska představuje pro fotografa Vojtěcha Vlka velmi osobní téma, kterému se věnuje již téměř dvacet let. "Obvykle jej potkáte na cestách, kde hledá masky jako součásti starých rituálů. Situace posledního roku jej zavedla zpět do pražského ateliéru. Tvorbu masky tentokrát nechal na portrétovaném, kterému dává k dispozici pouze béžový papír," konstatuje historička umění Markéta Ježková.

Ve své nové sérii Vojtěch Vlk fotografuje modely s maskou zásadně bez oděvu. "Maska přidržovaná ústy znemožňuje verbální komunikaci i pohled na fotografa. Co zbývá? Především jejich zranitelnost a křehkost, která všechny spojuje. Pomíjivost zmačkaného papíru i dočasnost lidské existence," uvádí Ježková.

"Masky jsem začal fotit už před mnoha lety na Moravě, odkud pocházím. Mám v živé paměti všechny dětské karnevaly, které jsem v masce prožil. Svým fotoaparátem jsem pak dokumentoval masopustní veselí v okolních vesnicích,"  vysvětluje fotograf, kde se jeho vášeň pro masky zrodila.

"Později jsem se s nejrůznějším užitím masek setkal například na stáži v Jeruzalémě, kde jsem měl možnost fotit během židovského svátku Purim, nebo během velikonočních procesí kajícníků ve vysokých kápích ve španělské Andalusii," uvádí.

Nová série vznikla i kvůli pandemii

Jeho zatím poslední soubor, který se maskami zabýval, souvisel s pandemií koronaviru a souvisí s ní do značné míry i ten nový.

"Během loňského jara jsem se vypravil do nemocnice fotografovat portréty a typologii lékařských masek a ochranných prostředků proti koronaviru, které používají zdravotníci při své práci. Letošní jarní lockdown, kdy jsem neměl skoro žádné komerční zakázky, jsem zase využil k vytvoření nového souboru - pestré galerie nejrůznějších odosobněných lidských těl s papírovou maskou místo hlavy," vysvětluje.

"Možná se do určité míry jedná i o mé existencialistické vyjádření k nelehké době, kdy je vše zavřené, blízcí umírají, na ulici, v tramvaji se míjíme s cizími lidmi schovanými za ochrannou maskou. Maska je zároveň i jakousi rouškou Veroničinou. Tajemným otiskem tváře. Portrétovaný si ji během fotografování sám vytvaruje podle svého obličeje a otiskne do ní část své osobnosti, avšak ve velmi abstrahované formě," konstatuje fotograf Vojtěch Vlk.

Modely hledal fotograf mezi kamarády a známými

Modely pro jeho novou sérii se stali především jeho přátelé a známí, kteří často přivedli nebo doporučili někoho dalšího. "Tyto papírové roušky mají to kouzlo, že si je portrétovaní vyrábějí sami před aparátem a vlastně nevědí, jaký výraz se jim promačkáním přes zahalenou tvář vtisknul. Vojta tak vytváří figury zároveň velmi intimně odhalené, ale přitom odosobněné - nebo spíš 'odsazené' od svých nositelů. Takže svým způsobem jakési obecné anonymní portréty konkrétních lidí. A je to vlastně docela 'tribal' rituál," napsal na sociální síti jeden z fotografovaných. 

Vojtěch Vlk momentálně uvažuje o výstavě svých nových prací. "Samozřejmě bych soubor rád vystavil, hned jak to bude možné. Zatím je hodně čerstvý a stále se rozrůstá a také čeká na svého galeristu. Zatím jsem ho nikde nenabízel, tak se budu těšit na případné nabídky či tipy na vhodné místo," konstatuje.

O fotografovi:

Vojtěch Vlk (* 1973, Třebíč). Od roku 1991 žije a pracuje jako nezávislý fotograf v Praze a věnuje se především portrétní fotografii. Absolvent ateliéru fotografie na VŠUP v Praze (2001). V roce 2016 vydal v nakladatelství Kant fotografickou knihu TranSpiRituals, která mapuje světová náboženství a jejich rituály. Více najdete na stránkách www.vojtechvlk.com nebo na Facebooku autora facebook.com/VojtechVlkPhoto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy