Fotí Čtvrtníčka, Bartošku a další herecké hvězdy. Je to srdeční záležitost, říká

Fotí Čtvrtníčka, Bartošku a další herecké hvězdy. Je to srdeční záležitost, říká
Petr Čtvrtníček (portrét vznikl k představení Anamnéza).
Dita Kaplanová a Barbora Bočková v představení Persony.
Eva Holubová a Jana Plodková (dvojportrét ze souboru Legendy).
Vojtěch Vondráček a Michal Bednář v představení Obscura.
Foto: Vladimír Kiva Novotný
Foto
8. 2. 2023 11:16
Vladimír Kiva Novotný je od roku 2013 kmenovým fotografem pražského Divadla Na zábradlí. Na své nové výstavě představuje jak snímky z inscenací, tak i portréty známých herců a hereček, které vznikly například pro divadelní plakáty. Výstava v kavárně Národní technické knihovny nesoucí název Café Prostoru_ právě začala a potrvá do prvního týdne v dubnu.

"Divadlo je pro mě srdeční záležitost. Herecké prostředí mě různým způsobem provází velkou část života," říká Vladimír Kiva Novotný (*1977). Divadelní prostředí považuje v porovnání s jinými oblastmi umění za velmi specifické. "Je zde svoboda umělecká v obecném smyslu, tak jak ji známe z ostatních oborů, ale jsou zde další aspekty naprosto jedinečné, které v jiných uměleckých oblastech nenajdeme. Tuto jedinečnost se snažím zachycovat a zprostředkovat divákovi," vysvětluje. 

Na výstavě jsou k vidění fotografie z posledních pěti let, zaznamenávající jednotlivá divadelní představení, portréty umělců a také dvojportréty ze souboru Legendy. Ty vznikly k šedesátému výročí založení Divadla Na zábradlí a zobrazují současné herce s kolegy, kteří jsou dnes už považováni za legendy.

"Vladimír Kiva Novotný se věnuje fotografii od roku 1996, na profesní rovině od roku 2000. Je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kde také působil jako pedagog. Kromě výtvarné fotografie se věnuje fotografování architektury, designu, reklamní fotografii a portrétní tvorbě. Je zastoupen v několika sbírkách výtvarného umění," přibližuje fotografovu historii kurátorka Martina Houdek.

S Novotného prací se lze setkat v nejrůznějších časopisech, v uměleckých galeriích a na mnoha dalších místech. Kromě jiných ocenění zvítězil v roce 2017 v soutěži Czech Press Photo v kategorii Lifestyle - série.

O výstavě

Vladimír Kiva Novotný: Divadlo Na zábradlí. Cafe Prostoru_ (v Národní technické knihovně v Praze), od 7. února do 7. dubna 2023. Výstava je  přístupná v době, kdy je kavárna otevřená, a zvláštní vstupné se zde neplatí. Více informací na facebookové stránce kavárny.

 

Právě se děje

Další zprávy