Další dvě nominované série popisují ultrapravicové hnutí v americkém Charlottesville a ohromné změny v Číně související s rostoucí poptávkou obyvatel po mase a potravinových polotovarech. První z nich nafotografoval Espen Rasmussen, druhou George Steinmetz.
Ukázky z nominovaných prací najdete ve fotogalerii u tohoto článku. Zároveň tím začíná nový seriál, který postupně představí i další nominované fotografie v různých kategoriích této prestižní soutěže.
Drastická praktika v Kamerunu má těžké zdravotní následky
Série Heby Khamisové ukazuje ženy v Kamerunu, které věří, že "žehlením" prsou dospívajících dívek ve věku zhruba od osmi do dvanácti let zpomalí jejich dospívání a zabrání tak tomu, aby tyto dívky byly zneužity nebo znásilněny, případně tomu, aby otěhotněly dříve, než dokončí školu.
"Žehlení" se provádí v rodinách. Matky a příbuzné za asistence místních léčitelů dívkám masírují prsa horkými předměty a stahují je látkou. S procedurou začínají okamžitě, když se u dívek začíná objevovat nástup druhotných pohlavních znaků.
Jak napsal francouzský magazín Vice, praktika poškozuje dívkám zdraví. Objevují se u nich ve zvýšené míře cysty, rakovina prsu a poté, co porodí dítě, také potíže s kojením. Žehlení prsou byla podle statistik citovaných magazínem Vice vystavena každá desátá dívka v Kamerunu.
Bílá horečka v USA
Dalším z nominovaných souborů v kategorii Problémy dnešní doby je Bílá horečka od Espena Rasmussena. Popisuje nástup ultrapravicového extremismu v USA. Ten se projevil zejména v hnutí Unite the Right a krvavými potyčkami ve městě Charlottesville, při kterých byly zraněny desítky lidí a jeden člověk zemřel.
Potyčky propukly kvůli sporům o památník generála Roberta E. Leeho, který vedl konfederační vojska v americké občanské válce.
Čína chce maso a polotovary
Třetím nominovaným souborem je práce George Steinmetze. Ten se snažil zachytit ohromné změny, ke kterým momentálně dochází v Číně. Díky rostoucím platům a životní úrovni tam prudce vzrůstá poptávka po mase, mléčných výrobcích a potravinových polotovarech. Potravinářský a zemědělský průmysl se tak dostal pod tlak a horečnatě se snaží tuto ohromnou poptávku po jídle naplnit a "nakrmit novou Čínu".