Amerika, jak ji neznáte. Unikátní barevné snímky z venkova i vstupu USA do války

Amerika, jak ji neznáte. Unikátní barevné snímky z venkova i vstupu USA do války
Letecký instruktor a jeho žáci studují mapu. Letiště Meacham Field, Fort Worth, Texas (Arthur Rothstein, 1942)
Sklizeň bavlny na pronajaté půdě. Poblíž White Plains, Georgia (Jack Delano, 1941)
Pohled na nákladovou část nádraží v Chicagu (Jack Delano, 1943)
Dělníci odcházející ze směny v loděnicích Pennsylvania Shipyards. Beaumont, Texas (John Vachon, 1943)
Foto: Library of Congress
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
16. 1. 2020 9:50
Mnoho vynikajících amerických fotografů se ve 30. a 40. letech minulého století zapojilo do programu organizace Farm Security Administration. Vznikly díky tomu unikátní fotografie amerického venkova, který se vzpamatovával z krize a z drastického sucha. Později se k nim přidaly také snímky běžného života v zemi, která po japonském útoku na Pearl Harbor vstoupila do druhé světové války.

Americká státní organizace Farm Security Administration, jejímž cílem bylo bojovat s chudobou v zemědělských oblastech země, zřídila v roce 1935 speciální tým fotografů. Byl součástí skupiny, která dostala za úkol dokumentovat a sociologicky zkoumat problémy, které vinou krize a katastrofálního sucha postihly zejména jižní zemědělské oblasti USA.

Snímky, které během programu vznikly, velkou měrou přispěly k formování žánru dnes nazývaného fotografický dokument. Kladl se důraz na realismus, na snahu bez příkras zachytit věci takové, jaké ve skutečnosti jsou, a na humanistický pohled, který nezlehčuje a nezesměšňuje bídu a utrpení.

Do programu se zapojila řada skvělých amerických fotografů. Byla mezi nimi například i Dorothea Langeová, jejíž snímek migrující matky se zařadil mezi nejslavnější ikony světové fotografie. Více o něm si můžete přečíst zde:  

V roce 1941, po vstupu USA do druhé světové války, se program i název organizace změnily. Dostala jméno Office of War Information (Kancelář válečných informací) a jejím cílem byla válečná propaganda - tedy ukazovat, jak jsou USA nezlomené a silné. I přes toto ideologické poslání však dokázali fotografové pokračovat v dokumentární práci a zejména na venkově dál vznikaly velmi silné snímky.

Fotografie, které v té době vznikly a byly financovány z vládních fondů, jsou nyní dostupné v knihovně amerického Kongresu. Je mezi nimi i řada barevných diapozitivů, třebaže tehdy ještě barevné snímky nebyly běžné. Právě z nich jsme vybrali fotografie pro galerii k tomuto článku. 

Mezi autory najdeme vynikající fotografy, jakými byli třeba Jack Delano, Marion Wolcottová, Alfred Palmer nebo John Vachon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy