Nejlepší podmořské fotky roku: Zvědavý tuleň, vzácní delfínovci a spousta krásy

Nejlepší podmořské fotky roku: Zvědavý tuleň, vzácní delfínovci a spousta krásy
Yury Ivanov (Indonésie): Make Love Not War. Snímek zachycuje páření chobotnic. Vítěz v kategorii Zvířata a jejich chování. (Nikon D850, Nikon 60mm Macro, ISO 64, f/14,1/250 s, blesk Inon Z-330 Type 2, podvodní pouzdro Nauticam  NA D850).
Kat Zhouová (USA): Boto Encantado. Absolutní vítěz soutěže Underwater Photographer of the Year 2023 a zároveň vítěz v kategorii Nové talenty. Název snímku naráží na lidovou legendu z Amazonie. Ta vypráví o delfínovi nazývaném Boto Encantando, který se proměňuje v člověka. (Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikon 8-15 mm, citlivost ISO 400, clona f/13, čas 1/250 s, 2 x blesk Inon Z330, podvodní pouzdro Nauticam NA D850).
Thomas Heckmann (Německo): Marilyn 2.0. Třetí místo v kategorii Portrét. (Nikon D800 E, Nikkor 16-35 mm, ISO 250, f/18, 1/160 s, blesky Subtronic Pro 160, pouzdro Seacam).
Barney Smith (Spojené království): Pětinásobná expozice. Třetí místo v kategorii Nové talenty (první dvě fotografie se zároveň umístily také mezi absolutními vítězi soutěže a jsou na začátku této fotogalerie). (Analogový podvodní fotoaparát Nikonos V, 20 mm, ISO 400, f/8, 1/250 s, přirozené světlo).
Foto: Rafael Fernandez Caballero, Underwater Photographer of the Year 2023
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 3. 2023 9:54
Celkem šest tisíc snímků od fotografů z dvaasedmdesáti zemí světa se utkalo v mezinárodní soutěži fotografů, kteří se za svými snímky noří pod hladiny moří, řek a jezer. Letošní světovou vítězkou se stala americká fotografka Kat Zhouová se snímkem vzácného amazonského delfínovce. Nejlepší fotografie ze soutěže přináší tato fotogalerie.

Snímek "Boto Encantado", který Zhouová pořídila, dokonale zachycuje tento ohrožený druh delfínovce, jehož populace rok od roku klesá. "Mezi tamními obyvateli se traduje legenda, že se říční delfíni neboli 'botos' mohou proměnit v pohledné muže známé jako 'boto encantado', kteří pak svádějí místní ženy," uvedla.

Absolutním vítězem soutěže Underwater Photographer of the Year se stal tento snímek delfínovce, jehož autorkou je Američanka Kat Zhouová.
Absolutním vítězem soutěže Underwater Photographer of the Year se stal tento snímek delfínovce, jehož autorkou je Američanka Kat Zhouová. | Foto: Kat Zhou, Underwater Photographer of the Year 2023

"I když jsem nebyla svědkem takové proměny, okouzlili mě tito krásní savci jinak. Poté, co jsem viděla, jak botos někdy vystrčí čelisti nad vodu, jsem chtěla pořídit za západu slunce záběr tohoto okamžiku zachycující najednou dění nad i pod hladinou," vysvětlila autorka vítězné fotografie. 

"Jak se v Amazonii usazovalo stále více lidí, začali delfínovci žít v těsnější blízkosti lidské populace," vysvětlila Zhouová. Mnoho z nich bylo zabito kvůli masu, mnoho se utopilo v sítích, další byli otráveni rtutí z těžby. "Obávám se, že jednoho dne se z nich skutečně stanou jen mytická stvoření," říká fotografka.

Předseda poroty soutěže Alex Mustard zhodnotil vítězný snímek slovy: "Na první pohled jednoduché, pak jednoduše dokonalé. V tmavých, tříslovinných vodách vytvořila Kat působivou kompozici zachycující tento zřídka fotografovaný ohrožený druh v precizní kompozici. Jedná se o zdaleka nejlepší snímek tohoto savce, jehož stavy se alarmujícím tempem snižují."

V kategorii zaměřené na ochranu přírody, pořádané pod záštitou nadace Save Our Seas, zvítězil španělský fotograf Alvaro Herrero se snímkem nazvaným Beznaděj. Zachycuje keporkaka, který umírá pomalou, bolestivou a trýznivou smrtí poté, co se mu ocas zamotal do lan a bójí. "Pořízení této fotografie byl nejsmutnější okamžik, který jsem v oceánu zažil," řekl Herrero. 

Mezinárodní soutěž Underwater Photographer of the Year je organizována ve Velké Británii, proto se v jejím rámci vyhlašují také kategorie speciálně určené tamním fotografům. Letos byl britským fotografem roku vyhlášen Ollie Clarke - Angličan žijící nyní v Austrálii. Porota ocenila jeho snímek žraloka obrovského ukrytého v klubku menších ryb. 

Kompletní kolekci oceněných snímků (včetně mnoha držitelů čestných uznání poroty) si můžete prohlédnout na webových stránkách soutěže a také ve zdarma dostupné elektronické knize (velikost downloadu je 120 MB). Více informací naleznete na adrese www.underwaterphotographeroftheyear.com.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy