Červené hory, ponorné řeky a další divy očima nejlepších profesionálních fotografů

Červené hory, ponorné řeky a další divy očima nejlepších profesionálních fotografů
Jedna z nejvýznamnějších fotografických soutěží světa, přirovnávaná často k obdobě filmových Oscarů pro fotografy, vyhlásila letošní nominace a finalisty. V kategorii zaměřené na krajinářskou fotografii se objevily velmi zajímavé záběry, od nádherných pohledů na rudé skály v Himálaji až po neuvěřitelné pohledy na rozsáhlý systém podzemních řek v Mexiku. Najdete je v této fotogalerii. Autorem tohoto snímku je Lorenzo Poli (Itálie). Autor zachycuje éterické kouzlo přírody a tajemnou krásu zatím nedotčených míst. (Ukázka ze série snímků)
Milan Radisics (Maďarsko) - finalista v kategorii Krajina. Soubor Prázdná sdělení zachycuje opuštěné konstrukce reklamních poutačů jako mementa vyzařující prázdnotu. (Ukázka ze série snímků)
Martin Broen (USA) - finalista v kategorii Krajina. Snímky zachycují hlubinný jeskynní systém na poloostrově Yucatán v Mexiku s úžasně zdobenými tunely a komorami, které mohou konkurovat nejkrásnějším gotickým katedrálám na světě. (Ukázka ze série snímků)
Manuel Enrique González Carmona (Španělsko) - finalista v kategorii Krajina. Fotograf zachycuje člověkem poničenou krajinu v okolí Minas de Rio Tinto v provincii Huelva ve Španělsku. V tamní krajině se borové lesy prolínají s haldami hlušiny a odkališti. Na povrchu kalových jezírek krystalizují rozmanité textury, které občas připomínají stromy. Jako by zde příroda vzdávala hold stromům, které zde existovaly před proměnou krajiny.  (Ukázka ze série snímků)
Foto: Sony World Photography Awards 2022
Foto
28. 2. 2022 7:05
Jedna z nejvýznamnějších fotografických soutěží světa, přirovnávaná často k obdobě filmových Oscarů pro fotografy, vyhlásila letošní nominace a finalisty. V kategorii zaměřené na krajinářskou fotografii se objevily velmi zajímavé záběry, od nádherných pohledů na rudé skály v Himálaji až po neuvěřitelné pohledy na rozsáhlý systém podzemních řek v Mexiku. Najdete je v této fotogalerii.

Soutěž Sony World Photography Awards (Světové fotografické ceny) odráží směr, kterým se ubírá moderní fotografie, i trendy, které jsou v ní patrné. Letos do ní bylo přihlášeno více než 340 tisíc snímků z 211 zemí a do soutěže profesionálů více než 156 tisíc snímků, což je nejvyšší počet v historii tohoto klání.

České fotografii se v této významné světové soutěži v posledních letech nebývale daří. V roce 2019 zvítězil Martin Stranka v otevřené části soutěže v kategorii Kreativní fotografie.

Loni vyhrál fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka, v profesionální části soutěže v kategorii Architektura a design, a stal se tak historicky prvním českým vítězem mezi profesionály. 

Letos je mezi nominovanými fotoreportér agentury ČTK Roman Vondrouš, a už je tedy jisté, že mu připadne jedno ze tří prvních míst v profesionální kategorii Sport.

Výběr snímků finalistů a nominovaných fotografů bude vystaven v londýnské galerii Somerset House od 13. dubna do 2. května 2022.

 

Právě se děje

Další zprávy