Vyfoťte se sami, řekl migrantům profesionální fotograf a vyhrál světovou soutěž

Vyfoťte se sami, řekl migrantům profesionální fotograf a vyhrál světovou soutěž
Hugh Fox (Velká Británie) - vítěz v kategorii Portfolio. (Ukázka ze série snímků)
Brent Stirton (Jihoafrická republika) - 3. místo v kategorii Portrét. Snímky zachycují komerční lovce divokých zvířat. (Ukázka ze série snímků)
Roman Vondrouš (Česká republika) - 3. místo v kategorii Sport. (Ukázka ze série snímků)
Lorenzo Poli (Itálie) - vítěz v kategorii Krajina. Autor zachycuje éterické kouzlo přírody a tajemnou krásu zatím nedotčených míst. (Ukázka ze série snímků)
Foto: Sony World Photography Awards 2022
Foto
12. 4. 2022 12:00
Absolutním vítězem jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží Sony World Photography Awards se letos stal Australan Adam Ferguson. Zvítězil se souborem Migrantes, což jsou černobílé portréty lidí, kteří utíkají z Mexika do USA. Pozoruhodné je, že nechal fotografované, aby sami stiskli spoušť. Třetí místo v kategorii Sport letos získal i český fotograf Roman Vondrouš z ČTK.

Soutěž Sony World Photography Awards (Světové fotografické ceny) bývá považována za fotografickou obdobu filmových Oscarů a odráží směr, kterým se ubírá moderní fotografie, i trendy, které jsou v ní patrné. Přehled vítězů kategorií zaměřených na profesionální fotografy si můžete prohlédnout v galerii u tohoto článku.

Vítězná série Migrantes od australského fotografa Adama Fergusona je složena z černobílých autoportrétů uprchlíků z Mexika, kteří čekali na překročení hranic do Spojených států. Ferguson při pořizování snímků spolupracoval s fotografovanými osobami, pro každý záběr připravil scénu, instaloval středoformátový fotoaparát s kabelovou spouští na stativ a poté se vzdálil, aby umožnil jednotlivcům zvolit si okamžik, ve kterém se sami vyfotografují.

Ferguson si všiml, že zatímco snímků z americké strany hranice dokumentujících migrační krizi je záplava, z mexické strany je jich výrazně méně. Zároveň měl pocit, že dosavadní fotografie neumožňují migrantům vlastní sebevyjádření. Proto navrhl pro New York Times projekt, v jehož rámci se v dubnu a květnu 2021 vydal na jedenáctidenní cestu do Juarezu a Reynosy. Zaznamenával tam často velmi tíživé příběhy lidí, kteří se rozhodli překročit hranici.

"To, jak pracoval s rodinami migrantů i jednotlivci, je hluboce soucitné a dojemné. Tento soubor portrétů vypovídá o tom, jak morální záměr a respekt mohou pomoci vyhnout se určitému pocitu manipulace a zásahu do soukromí, z něhož je fotografie často obviňována," uvedl předseda poroty Mike Trow. "Tím, že dává svým objektům do rukou spoušť, předává fotografovanému určitou moc rozhodnout se, jak bude vnímán. Tyto fotografie jsou krásné, smysluplné a laskavé," dodal.

České fotografii se daří, po loňském vítězství přibylo třetí místo

České fotografii se v této významné světové soutěži v posledních letech vede nebývale dobře. V roce 2019 zvítězil Martin Stranka v otevřené části soutěže v kategorii Kreativní fotografie. Loni vyhrál fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka v profesionální části soutěže v kategorii Architektura a design a stal se tak historicky prvním českým vítězem mezi profesionály. Letos přidal třetí místo v kategorii Sport fotograf ČTK Roman Vondrouš, který se zaměřil na fanoušky fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 v době pandemie. 

Do soutěže Sony World Photography Awards bylo letos přihlášeno více než 340 tisíc snímků z 211 zemí a do soutěže profesionálů více než 156 tisíc snímků, což je nejvyšší počet v historii tohoto klání.

Vyhlášení letošních vítězů si můžete prohlédnout také na videu, které zveřejnila Světová fotografická organizace (worldphoto.org/ceremony-2022). Výběr snímků finalistů a nominovaných fotografů bude vystaven v londýnské galerii Somerset House od 13. dubna do 2. května 2022.

 

Právě se děje

Další zprávy