Lidé zemřou a zbudou jen plastové rybičky. Česká fotografka usiluje o světovou cenu

Lidé zemřou a zbudou jen plastové rybičky. Česká fotografka usiluje o světovou cenu
Bobby Cheung (Čína): Encyklopedie technologií. Snímky ze série zachycující proměnu moderní společnosti. Nominace v kategorii Studenti.
Kaiyu Dong (Čína): Mirage, 2023. Ukázka ze série snímků, která zachycuje proměny města. Nominace v kategorii Studenti.
Emily Choová (Jižní Korea, 16 let): Můj rok - autoportrét, 2023. Nominace v kategorii Mládež (Youth).
Hai Wang (Čína, 16 let): Bez názvu, 2023. Nominace v kategorii Mládež (Youth).
Foto: Natálie Navrátilová, Sony World Photography Awards 2023
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 1. 2023 6:31
Osmnáctiletá Natálie Navrátilová je mezi sedmi fotografy, kteří byli nominováni na prestižní Světovou fotografickou cenu v kategorii pro mládež. Odstartoval tak letošní ročník soutěže Sony World Photography Awards. Od ledna do března bude porota v několika vlnách vyhlašovat nominace v dalších kategoriích až po ty nejprestižnější, profesionální. Vše vyvrcholí v dubnu vyhlášením vítězů.

Natálie Navrátilová je nominována na cenu v kategorii Mládež (Youth) společně s dalšími šesti mladými fotografy z celého světa ve věku 12 až 19 let. "Uprostřed léta jsem do nafukovacího brouzdaliště naskládala chaluhy a rybí hračky a vyfotila sourozence ve vodě. Cílem bylo varovat nás před tím, jak by mohl svět vypadat, pokud budeme pokračovat v tom, co děláme: lidé zemřou a zůstanou jen plastové rybičky," píše v popisku k fotografii, která je navržena na ocenění.

Zároveň s nominacemi v kategorii mládeže vyhlásila porota také deset autorů, kteří budou bojovat o ceny v kategorii určené studentům fotografických škol (je označována jako Student).

Vítězové obou kategorií budou slavnostně vyhlášeni v dubnu a jejich oceněné snímky budou vystaveny v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2023 v galerii londýnského paláce Somerset House.

Cílem soutěže pro studenty a mládež, do které se letos přihlásilo více účastníků než kdykoli předtím, je pozvednout úroveň studentské a mládežnické fotografie, motivovat další generace fotografů a inspirovat je na jejich fotografické cestě.

Soutěž má několik vln, vyvrcholí v dubnu

Sony World Photography Awards jsou jednou z nejprestižnějších fotografických soutěží na světě. Má velmi široký záběr, proto je rozdělena do tří částí. První je zaměřena na mladé fotografy. Druhá, označovaná jako Open, je otevřena všem a soutěží se tam s jednotlivými snímky. Třetí část, nazývaná Professional, je nejprestižnější a účastní se jí špičkoví světoví autoři umělecké, reklamní i reportážní fotografie. Porota tam hodnotí série snímků. Absolutní vítěz, který získá titul fotografa roku, se vybírá z deseti vítězů kategorií v části Professional.

Nominace v jednotlivých částech soutěže porota oznamuje ve třech vlnách, od ledna do března. Celkoví vítězové všech částí soutěže pak budou slavnostně vyhlášeni 13. dubna během galavečera v Londýně. Soutěž pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) pod záštitou značky Sony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy