Slovinské město Ptuj slaví tradiční Kurentovanje, jeden z nejkrásnějších masopustů v Evropě

Po dlouhá léta byla tradice Kurentovanje zapomenuta, a jak říkají místní, kurenti ztratili svou moc.
Kurenti, poslové jara, zastrašují zimu barvami, tanci, zpěvem i zvony.
Slepičí průvod jako další část oslav.
Lidé v tradičních slovinských krojích s bohatou květinovou výzdobou.
Představení přivolávající jaro jsou pro Kurentovanje typická.
Foto: Pigac, Langerholc
Tereza Vodáková
9. 2. 2018 17:00
Již po 58. slaví slovinské město Ptuj svátek Kurentovanje, týden plný masopustního veselí v tradičních maskách. Podle místních to ale není jenom obyčejný masopust. Chlupaté masky kurentů mají údajně magickou moc a svými tanci zahání zimu. Kořeny Kurentovanje sahají až k dobám Keltů a pro svou unikátnost byl tento svátek v roce 2017 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy