Slovinské město Ptuj slaví tradiční Kurentovanje, jeden z nejkrásnějších masopustů v Evropě

Po dlouhá léta byla tradice Kurentovanje zapomenuta, a jak říkají místní, kurenti ztratili svou moc.
Kurenti, poslové jara, zastrašují zimu barvami, tanci, zpěvem i zvony.
Slepičí průvod jako další část oslav.
Lidé v tradičních slovinských krojích s bohatou květinovou výzdobou.
Představení přivolávající jaro jsou pro Kurentovanje typická.
Foto: Pigac, Langerholc
Tereza Vodáková
9. 2. 2018 17:00
Již po 58. slaví slovinské město Ptuj svátek Kurentovanje, týden plný masopustního veselí v tradičních maskách. Podle místních to ale není jenom obyčejný masopust. Chlupaté masky kurentů mají údajně magickou moc a svými tanci zahání zimu. Kořeny Kurentovanje sahají až k dobám Keltů a pro svou unikátnost byl tento svátek v roce 2017 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy