Slavnosti začaly podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovaly mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten byl také stěžejním místem oslav.
Na Vltavu vypluly už tradičně benátské gondoly a letos se k nim připojily také historické lodě od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k rozvozu alpské soli po Evropě.
Proč přijíždějí do Prahy zrovna benátské gondoly? Vysvětlení je jednoduché, Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek.
Plánovaný barokní ohňostroj, který měl být vrcholem svatojánských oslav, se nakonec neuskutečnil kvůli tlaku veřejnosti. Lidé se obávali, že hluk a záblesky ohrozí životy ptáků žijících u Vltavy.
Svatojánské slavnosti se v Praze odehrávaly už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. V roce 1743 se jich zúčastnila i císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci. Je s nimi mimo jiné spojeno i položení základního kamene Národního divadla 15. května 1868.
Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.
Nepomuckého kult se objevil v 17. století a svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce, je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů. Pro katolíky je symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.