Jak se ztrácí alpský ledovec? Srovnání fotek z dob Františka Josefa a těch nynějších překvapí

Ledovec na snímku z roku 1890 a na záběrech ze současné doby. Rozdíl je velký. Starý snímek je ze sbírek knihovny amerického Kongresu
Totéž místo o 120 let později. Rozdíl je obrovský, velká část ledovce je pryč.
Ledovec Pasterze je dnes oblíbeným turistickým cílem. Až na vyhlídku Františka Josefa  vede silnice. Zde odtud sledují, jak se ledový příkrov rozpadá a taje.
V ledu se objevují prohlubně a praskliny...
...ledovec se postupně ztrácí.
Foto: Library of Congress
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 7. 2017 9:12
Když vedle sebe položíte 120 let starou fotku alpského ledovce Pasterze a záběr pořízený poměrně nedávno, asi vám bleskne hlavou: tak to je tedy opravdu rozdíl. Snímky ukazují, jak rychle se ztrácí led i v nejvyšších polohách Alp. Pojďte se podívat do míst, která kdysi obdivoval císař Franšitšek Josef se svou ženou Sissi.

Když jsem chystal srovnávací galerii, jak vypadaly oblíbené turistické cíle u Jadranu před 120 lety i nyní, narazil jsem mezi tisíci starými snímky z celé Evropy na jeden, který opravdu stojí za pozornost. Zachycuje pohled z vyhlídky císaře Františka Josefa na ledovec Pasterze pod Grossglocknerem. 

Porovnáte-li tento obrázek (pochází ze sbírek knihovny amerického Kongresu) s novodobými záběry, je na něm vidět, jak mnoho ledu od té doby ubylo. Prohlédnout si to můžete i na následujícím videosrovnání:

Srovnání, jak vypadal alpský ledovec před 120 lety a nyní | Video: Tomáš Vocelka

Pohled na největší zachovalý ledovec východních Alp se otvírá z vyhlídky, která je ve výšce 2 369 metrů. Své jméno získala díky návštěvě císaře. K ledovci vystoupal 7. září 1856 společně se svou tehdy devatenáctiletou manželkou Alžbětou (známou též jako Sissi). 

Už večer předtím vystoupila na Grosglockner, který se nad ledovcovým údolím vypíná, skupina pěti mužů, aby tam vztyčili císařskou vlajku. Císař pak vyrazil k Pasterze pěšky, Alžběta na koni.

Fotografie, na kterou jsem v archivech amerického Kongresu narazil, byla pořízena z císařské vyhlídky zhruba o třicet let později. Je na ní vidět ohromný rozsah ledovce v té době.

Novodobé snímky, které jsem vyhledal ve svém archivu pro porovnání, vznikly v roce 2012. Od té doby se ledovec, jenž se rozkládá v Národním parku Vysoké Taury, ještě zmenšil. Každoročně se zkracuje řádově o desítky metrů. Například v roce 2015, kdy bylo v Alpách velmi teplé léto, se podle dostupných dat zkrátil o 56 metrů.

Na aktuální situaci se můžete podívat na živých záběrech z webkamery:

Více krajinářských a cestovatelských snímků autora článku najdete na instagramu @tomvocelka

 

Právě se děje

Další zprávy