Paříž na fotkách v době světové výstavy 1900. Bílinská kyselka tam dostala medaili

Paříž na fotkách v době světové výstavy 1900. Bílinská kyselka tam dostala medaili
Ještě asi měsíc potrvá aktuální světová výstava Expo v Dubaji. Jejím hlavním tématem je "Propojování myšlenek a vytváření budoucnosti". Podobné heslo mohlo jistě platit i pro světovou výstavu v Paříži v roce 1900. Byla to doba okouzlení elektřinou, vědou a pokrokem, ozdobená secesními ornamenty. Na snímku je hlavní vstupní brána na světovou výstavu v Paříži v roce 1900. Navrhl ji architekt René Binet. Byla ozdobena byzantskými motivy a na jejím vrcholu stála 6,5 metru vysoká socha nazvaná La Parisienne (Pařížanka). Na rozdíl od klasických soch znázorňuje ženu oblečenou v soudobém módním oděvu.
Hala věnovaná strojírenství. Světová výstava oslavovala úspěchy uplynulého století a přispěla k urychlení vývoje ve století následujícím. Přispěla také k rozšíření věhlasu secesního stylu.
Tentýž palác po setmění.
Národní pavilony na světové výstavě v Paříži. Pavilon Bosny a Hercegoviny tehdy zdobily nástěnné malby Alfonse Muchy a byly velmi obdivované. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 3. 2022 13:20
Ještě asi měsíc potrvá aktuální světová výstava Expo v Dubaji. Jejím hlavním tématem je "Propojování myšlenek a vytváření budoucnosti". Podobné heslo mohlo jistě platit i pro světovou výstavu v Paříži v roce 1900. Byla to doba okouzlení elektřinou, vědou a pokrokem, ozdobená secesními ornamenty. Ve fotogalerii se můžete podívat, jak to tehdy v Paříži vypadalo a jak se od té doby změnil svět.

Nechte se na chvíli přenést časem do doby, kdy svět krášlily secesní ornamenty a ve světě umění budily nadšení obrazy Alfonse Muchy. Psal se duben roku 1900 a v Paříži právě začínala světová výstava. 

Její zvláštní výbor v čele s Gustavem Eiffelem tehdy udělil zlatou medaili mostu přes řeku Jenisej v Krasnojarsku, který byl navržen ruským inženýrem Proskurjakovem.

Úspěchy slavili i Češi (tehdy ještě žijící v rámci Rakousko-uherské monarchie). Bílinská kyselka získala ocenění jako nejlepší dietetický nápoj a oceněn byl i bylinný likér Lysá Hora (Kahl Berg Kräuter Liqueur) Hermanna Löwa z Frýdku Místku. 

Světová výstava z roku 1900 má zvláštní význam i v tom, jak proměnila Paříž. V souvislosti s ní vznikly velmi významné stavby, jako je nádraží Gare de Lyon, Gare d'Orsay (nyní Musée d'Orsay), most Alexandra III., Velký a Malý palác (Grand Palais a Petit Palais). Začala také fungovat první linka pařížského metra. Součástí výstavy byly mimo jiné i olympijské hry, kterých se poprvé mohly zúčastnit i ženy. 

Na výstavě slavil premiéru třeba zvukový film a eskalátor, za který společnost Campbell Soup získala zlatou medaili. Rudolf Diesel tam vystavil vznětový motor, běžící na arašídový olej.

 

Právě se děje

Další zprávy