Nechte se na chvíli přenést časem do doby, kdy svět krášlily secesní ornamenty a ve světě umění budily nadšení obrazy Alfonse Muchy. Psal se duben roku 1900 a v Paříži právě začínala světová výstava.
Její zvláštní výbor v čele s Gustavem Eiffelem tehdy udělil zlatou medaili mostu přes řeku Jenisej v Krasnojarsku, který byl navržen ruským inženýrem Proskurjakovem.
Úspěchy slavili i Češi (tehdy ještě žijící v rámci Rakousko-uherské monarchie). Bílinská kyselka získala ocenění jako nejlepší dietetický nápoj a oceněn byl i bylinný likér Lysá Hora (Kahl Berg Kräuter Liqueur) Hermanna Löwa z Frýdku Místku.
Světová výstava z roku 1900 má zvláštní význam i v tom, jak proměnila Paříž. V souvislosti s ní vznikly velmi významné stavby, jako je nádraží Gare de Lyon, Gare d'Orsay (nyní Musée d'Orsay), most Alexandra III., Velký a Malý palác (Grand Palais a Petit Palais). Začala také fungovat první linka pařížského metra. Součástí výstavy byly mimo jiné i olympijské hry, kterých se poprvé mohly zúčastnit i ženy.
Na výstavě slavil premiéru třeba zvukový film a eskalátor, za který společnost Campbell Soup získala zlatou medaili. Rudolf Diesel tam vystavil vznětový motor, běžící na arašídový olej.