Nejhezčí fotky zvířat 2021: Dostihy na pláži, tygr Garfield a létající kráva

Nejhezčí fotky zvířat 2021: Dostihy na pláži, tygr Garfield a létající kráva
Navesh Chitrakar: Ráno plné smogu na řece Jamuně v Indii. Lidé z loďky krmí racky (listopad 2021).
Alexandre Meneghini: Kubánský chovatel holubů Yonisbel Santana pózuje fotografovi na střeše svého domu v Havaně (květen 2021).
Alexandre Meneghini: Bengálský tygr Garfield v havanské zoo (duben 2021).
Arnd Wiegmann: Letní pastva na horských loukách skončila, a tak vrtulník přenáší krávu švýcarského zemědělce do podhorské oblasti, kde bude trávit zimní měsíce (konec srpna 2021).
Foto: Reuters
Reuters Tomáš Vocelka Dan Poláček Reuters, Tomáš Vocelka, Dan Poláček
25. 12. 2021 17:55
Špičkoví fotoreportéři z agentury Reuters si musí umět poradit s jakýmkoliv tématem. Třeba i s fotografováním zvířat. Podařilo se jim zachytit lišku před dveřmi britského premiéra, modré psy na dvoře chemické továrny v Rusku nebo zpívající prasátko. Výběr toho nejlepšího z letošního roku přinášíme ve fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy