Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala

Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala
A když už je řeč o uklidňujících věcech. Na tomto posledním snímku je sestra Šárka Hrazánková z Domácího hospice Křídla ze Sedlčan. Strávili jsme spolu den ve třech rodinách. V reportáži s podtitulem "Horší bude naučit se bez něj žít" přináším svědectví o tom, jak hospice a jejich pacienti zvládají těžké chvíle - jak osobní, tak celospolečenské.
Srpen a Divadlo Continuo v Malovicích u Vodňan. Malý soubor opět čeří vody nejen zdejšího rybníka s každoroční a přitom rok co rok jinou hrou. Letošní site-specific inscenace se jmenuje Ostrovy.
Socha sovětského vojevůdce Koněva po dlouhých letech padla a leží v depozitáři. I tak je centrem pozornosti, kterou živí zejména Rusové a komunisté.
Nádech a výdech, jinak tak samozřejmou věc, musí kvůli koronaviru za pacienty dělat stroje. Umělé dýchání a neustálá péče personálu drží nemocné při životě a všichni doufají, že zase začnou dýchat sami. Zdaleka ne všem se to ale nakonec podaří. S kolegy i sám jezdím fotit na koronavirová oddělení s nejtěžšími případy do nemocnic v Táboře a Liberci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal vot dap Jakub Plíhal, vot, dap
27. 12. 2020 13:32
"Nikdy jsem nefotil v nemocnicích tak často jako letos. Byl to neuvěřitelný rok," říká hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal. Na závěr roku sestavil svůj autorský výběr snímků, provázející letošními událostmi i tématy. Fotogalerie zahajuje seriál Top foto 2020, v němž se setkáte i s dalšími fotografy pracujícími pro Aktuálně, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

"Stejně jako pro většinu lidí to byl i pro fotografy těžký rok," říká Jakub Plíhal. "Z karantény se těžko fotí, a když se prakticky zastaví život v celé zemi, hledají se témata o to hůře," vysvětluje.

Při své letošní práci vnímal šok a prvotní společenské vzepětí, které nás přeneslo přes první vlnu pandemie, bezstarostné léto i nevyhnutelný druhý podzimní náraz, spjatý s notnou dávkou pocitů naštvání, zmaru, chaosu a smutku.

"Osobně jsem například fotil v nemocnicích tolikrát jako nikdy předtím. Byly to pro mě těžké reportáže. Byť už jsem se setkal se smrtí i dříve, tady to bylo jiné, těžší, bližší, osamocené. Ale ani v těchto reportážích nechybí jistá naděje, zosobněná zejména prací zdravotníků a dalších lidí," konstatuje fotograf.  

To, že letošní rok byl velice zvláštní a neobvyklý, mu ale přineslo i řadu zajímavých zkušeností a reportáží. "Za všechny mohu jmenovat dvě spojené s přírodou," uvádí.

Tím prvním je velký projekt Česká divočina, který vydalo Aktuálně.cz začátkem prosince. "S kolegyní Simonou Fendrychovou jsme obrátili pohledy čtenářů na zapadlé kouty národních parků a na další místa, kde se příroda vyvíjí prakticky bez zásahů člověka. Občas je to fascinující podívaná, až se nechce věřit, že taková místa vůbec v Česku ještě jsou," říká fotograf. 

Druhou věcí jsou letecké snímky okolí Prahy, které měl Jakub Plíhal šanci nafotit díky projektu vědců z České zemědělské univerzity. "Jiná perspektiva najednou nemilosrdně ukazuje, jak moc v okolí měst ukusujeme ze stále řídnoucí zeleně. Donekonečna to jistě nepůjde," zamýšlí se Jakub Plíhal.

O autorovi snímků:

Jakub Plíhal (30 let). Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér, od roku 2019 jako hlavní fotograf. Jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže s vlastními texty. Během posledních let přinesl fotoreportáže o uprchlické krizi z Maďarska, z čerstvě osvobozeného iráckého Mosulu, o složité obnově Angoly nebo třeba cestopisné snímky z Vietnamu a Maroka. Fotil také unikátní projekt Chudé Česko, nominovaný na Novinářskou cenu, nebo aktuální koronavirovou krizi přímo v nemocnicích. Řada jeho snímků byla k vidění na výstavách Czech Press Photo. Jeho fotografie najdete jak na Aktuálně.cz, tak i v Hospodářských novinách a v dalších titulech Economie.

Sociální sítě:
Twitter: twitter.com/jakub_plihal
Facebook: facebook.com/jakub.plihal.3

 

Právě se děje

před 12 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 29 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy