Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala

Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala
A když už je řeč o uklidňujících věcech. Na tomto posledním snímku je sestra Šárka Hrazánková z Domácího hospice Křídla ze Sedlčan. Strávili jsme spolu den ve třech rodinách. V reportáži s podtitulem "Horší bude naučit se bez něj žít" přináším svědectví o tom, jak hospice a jejich pacienti zvládají těžké chvíle - jak osobní, tak celospolečenské.
Srpen a Divadlo Continuo v Malovicích u Vodňan. Malý soubor opět čeří vody nejen zdejšího rybníka s každoroční a přitom rok co rok jinou hrou. Letošní site-specific inscenace se jmenuje Ostrovy.
Socha sovětského vojevůdce Koněva po dlouhých letech padla a leží v depozitáři. I tak je centrem pozornosti, kterou živí zejména Rusové a komunisté.
Nádech a výdech, jinak tak samozřejmou věc, musí kvůli koronaviru za pacienty dělat stroje. Umělé dýchání a neustálá péče personálu drží nemocné při životě a všichni doufají, že zase začnou dýchat sami. Zdaleka ne všem se to ale nakonec podaří. S kolegy i sám jezdím fotit na koronavirová oddělení s nejtěžšími případy do nemocnic v Táboře a Liberci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal vot dap Jakub Plíhal, vot, dap
27. 12. 2020 13:32
"Nikdy jsem nefotil v nemocnicích tak často jako letos. Byl to neuvěřitelný rok," říká hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal. Na závěr roku sestavil svůj autorský výběr snímků, provázející letošními událostmi i tématy. Fotogalerie zahajuje seriál Top foto 2020, v němž se setkáte i s dalšími fotografy pracujícími pro Aktuálně, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

"Stejně jako pro většinu lidí to byl i pro fotografy těžký rok," říká Jakub Plíhal. "Z karantény se těžko fotí, a když se prakticky zastaví život v celé zemi, hledají se témata o to hůře," vysvětluje.

Při své letošní práci vnímal šok a prvotní společenské vzepětí, které nás přeneslo přes první vlnu pandemie, bezstarostné léto i nevyhnutelný druhý podzimní náraz, spjatý s notnou dávkou pocitů naštvání, zmaru, chaosu a smutku.

"Osobně jsem například fotil v nemocnicích tolikrát jako nikdy předtím. Byly to pro mě těžké reportáže. Byť už jsem se setkal se smrtí i dříve, tady to bylo jiné, těžší, bližší, osamocené. Ale ani v těchto reportážích nechybí jistá naděje, zosobněná zejména prací zdravotníků a dalších lidí," konstatuje fotograf.  

To, že letošní rok byl velice zvláštní a neobvyklý, mu ale přineslo i řadu zajímavých zkušeností a reportáží. "Za všechny mohu jmenovat dvě spojené s přírodou," uvádí.

Tím prvním je velký projekt Česká divočina, který vydalo Aktuálně.cz začátkem prosince. "S kolegyní Simonou Fendrychovou jsme obrátili pohledy čtenářů na zapadlé kouty národních parků a na další místa, kde se příroda vyvíjí prakticky bez zásahů člověka. Občas je to fascinující podívaná, až se nechce věřit, že taková místa vůbec v Česku ještě jsou," říká fotograf. 

Druhou věcí jsou letecké snímky okolí Prahy, které měl Jakub Plíhal šanci nafotit díky projektu vědců z České zemědělské univerzity. "Jiná perspektiva najednou nemilosrdně ukazuje, jak moc v okolí měst ukusujeme ze stále řídnoucí zeleně. Donekonečna to jistě nepůjde," zamýšlí se Jakub Plíhal.

O autorovi snímků:

Jakub Plíhal (30 let). Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér, od roku 2019 jako hlavní fotograf. Jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže s vlastními texty. Během posledních let přinesl fotoreportáže o uprchlické krizi z Maďarska, z čerstvě osvobozeného iráckého Mosulu, o složité obnově Angoly nebo třeba cestopisné snímky z Vietnamu a Maroka. Fotil také unikátní projekt Chudé Česko, nominovaný na Novinářskou cenu, nebo aktuální koronavirovou krizi přímo v nemocnicích. Řada jeho snímků byla k vidění na výstavách Czech Press Photo. Jeho fotografie najdete jak na Aktuálně.cz, tak i v Hospodářských novinách a v dalších titulech Economie.

Sociální sítě:
Twitter: twitter.com/jakub_plihal
Facebook: facebook.com/jakub.plihal.3

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 59 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy