Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala

Top foto 2020: Neuvěřitelný rok očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala
A když už je řeč o uklidňujících věcech. Na tomto posledním snímku je sestra Šárka Hrazánková z Domácího hospice Křídla ze Sedlčan. Strávili jsme spolu den ve třech rodinách. V reportáži s podtitulem "Horší bude naučit se bez něj žít" přináším svědectví o tom, jak hospice a jejich pacienti zvládají těžké chvíle - jak osobní, tak celospolečenské.
Srpen a Divadlo Continuo v Malovicích u Vodňan. Malý soubor opět čeří vody nejen zdejšího rybníka s každoroční a přitom rok co rok jinou hrou. Letošní site-specific inscenace se jmenuje Ostrovy.
Socha sovětského vojevůdce Koněva po dlouhých letech padla a leží v depozitáři. I tak je centrem pozornosti, kterou živí zejména Rusové a komunisté.
Nádech a výdech, jinak tak samozřejmou věc, musí kvůli koronaviru za pacienty dělat stroje. Umělé dýchání a neustálá péče personálu drží nemocné při životě a všichni doufají, že zase začnou dýchat sami. Zdaleka ne všem se to ale nakonec podaří. S kolegy i sám jezdím fotit na koronavirová oddělení s nejtěžšími případy do nemocnic v Táboře a Liberci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal vot dap Jakub Plíhal, vot, dap
27. 12. 2020 13:32
"Nikdy jsem nefotil v nemocnicích tak často jako letos. Byl to neuvěřitelný rok," říká hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal. Na závěr roku sestavil svůj autorský výběr snímků, provázející letošními událostmi i tématy. Fotogalerie zahajuje seriál Top foto 2020, v němž se setkáte i s dalšími fotografy pracujícími pro Aktuálně, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

"Stejně jako pro většinu lidí to byl i pro fotografy těžký rok," říká Jakub Plíhal. "Z karantény se těžko fotí, a když se prakticky zastaví život v celé zemi, hledají se témata o to hůře," vysvětluje.

Při své letošní práci vnímal šok a prvotní společenské vzepětí, které nás přeneslo přes první vlnu pandemie, bezstarostné léto i nevyhnutelný druhý podzimní náraz, spjatý s notnou dávkou pocitů naštvání, zmaru, chaosu a smutku.

"Osobně jsem například fotil v nemocnicích tolikrát jako nikdy předtím. Byly to pro mě těžké reportáže. Byť už jsem se setkal se smrtí i dříve, tady to bylo jiné, těžší, bližší, osamocené. Ale ani v těchto reportážích nechybí jistá naděje, zosobněná zejména prací zdravotníků a dalších lidí," konstatuje fotograf.  

To, že letošní rok byl velice zvláštní a neobvyklý, mu ale přineslo i řadu zajímavých zkušeností a reportáží. "Za všechny mohu jmenovat dvě spojené s přírodou," uvádí.

Tím prvním je velký projekt Česká divočina, který vydalo Aktuálně.cz začátkem prosince. "S kolegyní Simonou Fendrychovou jsme obrátili pohledy čtenářů na zapadlé kouty národních parků a na další místa, kde se příroda vyvíjí prakticky bez zásahů člověka. Občas je to fascinující podívaná, až se nechce věřit, že taková místa vůbec v Česku ještě jsou," říká fotograf. 

Druhou věcí jsou letecké snímky okolí Prahy, které měl Jakub Plíhal šanci nafotit díky projektu vědců z České zemědělské univerzity. "Jiná perspektiva najednou nemilosrdně ukazuje, jak moc v okolí měst ukusujeme ze stále řídnoucí zeleně. Donekonečna to jistě nepůjde," zamýšlí se Jakub Plíhal.

O autorovi snímků:

Jakub Plíhal (30 let). Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér, od roku 2019 jako hlavní fotograf. Jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže s vlastními texty. Během posledních let přinesl fotoreportáže o uprchlické krizi z Maďarska, z čerstvě osvobozeného iráckého Mosulu, o složité obnově Angoly nebo třeba cestopisné snímky z Vietnamu a Maroka. Fotil také unikátní projekt Chudé Česko, nominovaný na Novinářskou cenu, nebo aktuální koronavirovou krizi přímo v nemocnicích. Řada jeho snímků byla k vidění na výstavách Czech Press Photo. Jeho fotografie najdete jak na Aktuálně.cz, tak i v Hospodářských novinách a v dalších titulech Economie.

Sociální sítě:
Twitter: twitter.com/jakub_plihal
Facebook: facebook.com/jakub.plihal.3

 

Právě se děje

Další zprávy