Obamovi v patách. Prezidentův fotograf Pete Souza pořídil miliony snímků. Byl na nich i Havel

Obamovi v patách. Prezidentův fotograf Pete Souza pořídil miliony snímků. Byl na nich i Havel
Prezident Barack Obama vystupuje ze speciálu Air Force One na letecké základně v Novém Mexiku (2009).
Prezident a jeho manželka Michelle se během přenosu z amerického fotbalu dívají na televizní reklamy ve 3D (2009).
Setkání s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem během summitu v Praze (2009).
Barack Obama si v Oválné pracovně Bílého domu hraje s míčem na americký fotbal (2009).
Foto: Official White House Photo by Pete Souza
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 11. 2016 8:35
Jen málokdo byl končícímu americkému prezidentovi tak blízko, jako jeho osobní fotograf. Fotil ho v roli nejmocnějšího muže světa, ale i ve chvílích, kdy vítal dcery, které se vrátily ze školy, nebo když si hrál se psem. Za dvě funkční období prý pořídil přes dva miliony snímků. A naučil Bílý dům používat Instagram a Flickr.

Dvaašedesátiletý Pete Souza není v Bílém domě žádný nováček a nebyl jím, ani když začal v roce 2009 fotit pro nově zvoleného prezidenta Baracka Obamu. Už dříve totiž ve funkci osobního fotografa pracoval pro prezidenta Ronalda Reagana.

Souza vystudoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Kansaské státní univerzitě. Pro Reagana pracoval v letech 1983 až 1989. Deset let pak působil také jako fotoreportér v deníku Chicago Tribune a věnoval se i pedagogické kariéře – učil fotožurnalistiku na univerzitě v Ohiu. Komě toho lze na jeho práce narazit i v časopisech National Geographic, Life, Fortune či Newsweek. Vydal také řadu knih.

Obamu fotil už před zvolením, ještě jako senátora

S Obamou začal spolupracovat ještě před jeho zvolením. Už v roce 2008 vydal knihu „Vzestup Baracka Obamy“. V té době byl Obama senátorem. Kniha se držela pět týdnů v žebříčku bestsellerů New York Times.

Poté, co byl Obama zvolen prezidentem, fotografoval Souza jeho každodenní život, ať už šlo o oficiální momenty nebo chvíle soukromí. Krátce po nástupu do funkce prezidentova osobního fotografa začal využívat Flickr (významný web pro sdílení fotografií) a publikoval tam své snímky z Bílého domu.

„Tak se to nějak přihodilo, že jsem byl za fotky z Bílého domu zodpovědný zrovna já, když tato sociální média začala hrát významný vliv. Mám tím na mysli hlavně Instagram,“ vysvětluje.

Flickr kvůli Souzovi a jeho snímkům dokonce vytvořil zvláštní licenci, která upravuje autorská práva tak, že snímky z Bílého domu smí přebírat a dále je publikovat v podstatě kdokoli.

Jakou techniku používá prezidentský fotograf?

Jak lze vyčíst ze Souzových snímků na Flickru, začínal fotit Canonem 5D Mark II, což je oblíbený nástroj fotoreportérů. K jeho nejoblíbenějším objektivům patřily ty klasické – o pevné ohniskové vzdálenosti 35, 50 a 135 mm. Občas však sáhl i po zoomech, byly to hlavně 24–70mm a 70–200mm. Samozřejmě však používal celou škálu – od ultra širokoúhlých až po silný teleobjektiv.

Později přešel na Canon 5D Mark III a u tohoto fotoaparátu zůstal až do konce Obamova druhého volebního období.

Souzovy snímky najdete na Instagramu, Twitteru a na oficiálním flickerovém účtu Bílého domu. Různá světová média v minulých dnech zveřejnila sérii 55 fotografií, které údajně vybral sám fotograf Souza, později se však ukázalo, že to není jeho výběr, ale volba blogu pojmenovaného Twisted Sifter.

Aktuálně.cz tedy prošlo přes šest tisíc snímků, které Pete Souza během osmi let nahrál na Flickr Bílého domu – a vybralo vlastní sadu pozoruhodných fotografií, na které se můžete podívat v doprovodné galerii.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy