Ikonická fotka Marilyn s vlající sukní je v Česku. Znáte její tajemství?

Marilyn Monroe, Alfred Hitchcock, Woody Allen: fotky hvězd Sama Shawa jsou v Praze
Marilyn Monroe, New York City, 1954 (Slaměný vdovec).
Marilyn Monroe, Amangansett, New York, 1957.
Marilyn Monroe, New York City, 1954 (Slaměný vdovec).
Alfred Hitchcock, Quebec, 1951.
Foto: Sam Shaw Inc. / www.shawfamilyarchives.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 16. 10. 2016 11:17
Je to jedna z nejznámějších fotografií, které kdy vznikly. Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a vzduch jí zvedá sukně. Teď je tento legendární snímek Sama Shawa k vidění v Praze. A zajímavé je, že fotka ani nápad nejsou tak originální, jak by se mohlo zdát. Shaw totiž použil osvědčený trik, který už měl vyzkoušený z dřívější doby.

Fotograf Sam Shaw, jehož fotky slavných osobností jsou teď vystaveny v pražském Domě fotografie, pracoval už v padesátých letech pro hollywoodská filmová studia. V roce 1951 se při práci pro 20th Century Fox potkal s Marilyn Monroe, která měla tou dobou za sebou film Asfaltová džungle, jenž jí přinesl první větší úspěch.

Pozvánka na výstavu

Fotografie: Sam Shaw
  • Název: Fotograf hvězd: Sam Shaw (1912–1999)
  • Kdy: 11. 10. 2016 -  15. 1. 2017
  • Kde:  Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
  • Otevřeno: út-ne 10:00–18:00,  čt 10:00–20:00
  • Kurátorka: Olga Malá
  • Vstupné: 120 / 60 Kč

Sam Shaw odmítal řídit auto, dohodl se tedy s Marilyn a ta ho v podstatě každý den vozila na natáčení. Díky tomu se z nich stali blízcí přátelé. Herečka, která dávala svým přátelům různé přezdívky, mu začala říkat Sam Spade.

V roce 1954 byla Marilyn Monroe vybrána pro hlavní ženskou roli ve filmu Slaměný vdovec (The Seven Year Itch). V té době jí bylo osmadvacet a byla už velká hvězda – měla za sebou filmy jako Páni mají radši blondýnky nebo Jak si vzít milionáře.

Právě ve filmu Slaměný vdovec je slavná scéna, kdy jí vzduch proudící z výdechu ventilace newyorského metra nadzvedne sukni. Kupodivu, tato scéna původně ve scénáři Billy Wildera vůbec nebyla. S nápadem přišel fotograf Sam Shaw, když si četl scénář a zaujal ho jeden z dialogů.

“Vzpomněl si na jednu scénu, kterou fotil v roce 1940 pro časopis Friday,” řekla fotografova pravnučka Melissa Shawová magazínu Biography.com. “Tehdy v té scéně vystupoval námořník a mladá dívka. Bylo to na Coney Islandu. Fotka, jak si vzduch hraje s dívčinou sukní, se objevila na obálce magazínu a ten byl okamžitě vyprodaný,” uvedla Shawová.

Sam Shaw navrhl producentovi Charlesovi Feldmanovi, aby tento vyzkoušený trik použili pro plakát, propagující film. Souhlasil jak producent, tak scenárista a režisér Billy Wilder, který pak nápad přidal do scénáře.

Scéna z filmu se pak opakovala speciálně pro fotografy z novin
Scéna z filmu se pak opakovala speciálně pro fotografy z novin | Foto: Sam Shaw Inc. / www.shawfamilyarchives.com

Poté, co filmaři natočili scénu, se všechno několikrát opakovalo pro fotografy z médií. Byl mezi nimi například i slavný Elliott Erwitt. “Focení organizoval Sam Shaw a sám si zajistil nejlepší místo,” popsal tehdejší události časopis Amateur Photographer. Když vítr nadzdvihl Marilyn sukni, v jeden okamžik se otočila na Shawa a zavolala: “Hey, Sam Spade!” V ten okamžik stiskl spoušť svého Rolleiflexu a vznikl legendární záběr.

Ironií je však to, že filmová scéna se tehdy nepovedla. Kolem filmařů se shromáždil dav diváků a hluk byl tak velký, že to pokazilo filmařům záběry. Celá scéna se pak musela přetáčet znovu a na úplně jiném místě.

Kromě snímků s Marilyn Monroe je na výstavě v Domě fotografie k vidění ještě řada fotografií mnoha slavných osobností. Například Alfreda Hitchcocka, Marlona Branda, Woodyho Allena nebo Sophie Lorenové.

 

Právě se děje

Další zprávy