Ikonická fotka Marilyn s vlající sukní je v Česku. Znáte její tajemství?

Marilyn Monroe, Alfred Hitchcock, Woody Allen: fotky hvězd Sama Shawa jsou v Praze
Marilyn Monroe, New York City, 1954 (Slaměný vdovec).
Marilyn Monroe, Amangansett, New York, 1957.
Marilyn Monroe, New York City, 1954 (Slaměný vdovec).
Alfred Hitchcock, Quebec, 1951.
Foto: Sam Shaw Inc. / www.shawfamilyarchives.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 16. 10. 2016 11:17
Je to jedna z nejznámějších fotografií, které kdy vznikly. Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a vzduch jí zvedá sukně. Teď je tento legendární snímek Sama Shawa k vidění v Praze. A zajímavé je, že fotka ani nápad nejsou tak originální, jak by se mohlo zdát. Shaw totiž použil osvědčený trik, který už měl vyzkoušený z dřívější doby.

Fotograf Sam Shaw, jehož fotky slavných osobností jsou teď vystaveny v pražském Domě fotografie, pracoval už v padesátých letech pro hollywoodská filmová studia. V roce 1951 se při práci pro 20th Century Fox potkal s Marilyn Monroe, která měla tou dobou za sebou film Asfaltová džungle, jenž jí přinesl první větší úspěch.

Pozvánka na výstavu

Fotografie: Sam Shaw
  • Název: Fotograf hvězd: Sam Shaw (1912–1999)
  • Kdy: 11. 10. 2016 -  15. 1. 2017
  • Kde:  Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
  • Otevřeno: út-ne 10:00–18:00,  čt 10:00–20:00
  • Kurátorka: Olga Malá
  • Vstupné: 120 / 60 Kč

Sam Shaw odmítal řídit auto, dohodl se tedy s Marilyn a ta ho v podstatě každý den vozila na natáčení. Díky tomu se z nich stali blízcí přátelé. Herečka, která dávala svým přátelům různé přezdívky, mu začala říkat Sam Spade.

V roce 1954 byla Marilyn Monroe vybrána pro hlavní ženskou roli ve filmu Slaměný vdovec (The Seven Year Itch). V té době jí bylo osmadvacet a byla už velká hvězda – měla za sebou filmy jako Páni mají radši blondýnky nebo Jak si vzít milionáře.

Právě ve filmu Slaměný vdovec je slavná scéna, kdy jí vzduch proudící z výdechu ventilace newyorského metra nadzvedne sukni. Kupodivu, tato scéna původně ve scénáři Billy Wildera vůbec nebyla. S nápadem přišel fotograf Sam Shaw, když si četl scénář a zaujal ho jeden z dialogů.

“Vzpomněl si na jednu scénu, kterou fotil v roce 1940 pro časopis Friday,” řekla fotografova pravnučka Melissa Shawová magazínu Biography.com. “Tehdy v té scéně vystupoval námořník a mladá dívka. Bylo to na Coney Islandu. Fotka, jak si vzduch hraje s dívčinou sukní, se objevila na obálce magazínu a ten byl okamžitě vyprodaný,” uvedla Shawová.

Sam Shaw navrhl producentovi Charlesovi Feldmanovi, aby tento vyzkoušený trik použili pro plakát, propagující film. Souhlasil jak producent, tak scenárista a režisér Billy Wilder, který pak nápad přidal do scénáře.

Scéna z filmu se pak opakovala speciálně pro fotografy z novin
Scéna z filmu se pak opakovala speciálně pro fotografy z novin | Foto: Sam Shaw Inc. / www.shawfamilyarchives.com

Poté, co filmaři natočili scénu, se všechno několikrát opakovalo pro fotografy z médií. Byl mezi nimi například i slavný Elliott Erwitt. “Focení organizoval Sam Shaw a sám si zajistil nejlepší místo,” popsal tehdejší události časopis Amateur Photographer. Když vítr nadzdvihl Marilyn sukni, v jeden okamžik se otočila na Shawa a zavolala: “Hey, Sam Spade!” V ten okamžik stiskl spoušť svého Rolleiflexu a vznikl legendární záběr.

Ironií je však to, že filmová scéna se tehdy nepovedla. Kolem filmařů se shromáždil dav diváků a hluk byl tak velký, že to pokazilo filmařům záběry. Celá scéna se pak musela přetáčet znovu a na úplně jiném místě.

Kromě snímků s Marilyn Monroe je na výstavě v Domě fotografie k vidění ještě řada fotografií mnoha slavných osobností. Například Alfreda Hitchcocka, Marlona Branda, Woodyho Allena nebo Sophie Lorenové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy