Nový Zéland před 120 lety: Unikátní fotky nádherné krajiny a dávná legenda o lásce

Nový Zéland před 120 lety: Unikátní fotky nádherné krajiny a dávná legenda o lásce
Nový Zéland je dnes častým cílem cestovatelů, turistů i filmařů, v tamní nádherné přírodě se točila třeba i filmová trilogie Pán prstenů. Díky unikátním barevným fotografiím z let 1890 až 1910 se můžeme přesunout v čase a podívat se tam v době, kdy ho teprve začínali objevovat první turisté. Historické snímky v naší fotogalerii vznikly právě pro turisty a tiskly se jako pohlednice. Tento obrázek zachycuje západ slunce nad jezerem Manapouri, které se nachází na Jižním ostrově Nového Zélandu. V pozadí se tyčí zasněžené vrcholy Cathedral Peaks. Nepříliš daleko odtud se o sto let později točily některé scény z filmové ságy Pán prstenů.
Maorští tanečníci před vyřezávaným domem ve vesnici Ohinemutu u jezera Rotorua. V době, kdy vznikla tato fotografie, tedy mezi lety 1890 až 1910, bylo Ohinemutu hlavním centrem celého okolního regionu.
Kdo ví, možná bájná Hinemoa vypadala podobně jako tato dívka. Fotograf, který před 120 lety pořídil její snímek, k němu připsal: Maorská kráska "Sladkých sedmnáct". Jestli to bylo její jméno nebo jen poznámka, komentující dívčin věk, se už nedozvíme.
Vodopády Huka Falls na řece Waikato. Zobrazit 36 fotografií
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 9. 2021 9:42
Nový Zéland je dnes častým cílem cestovatelů, turistů i filmařů, v tamní nádherné přírodě se točila třeba i filmová trilogie Pán prstenů. Díky unikátním barevným fotografiím z let 1890 až 1910 se můžeme přesunout v čase a podívat se tam v době, kdy ho teprve začínali objevovat první turisté. Historické snímky v naší fotogalerii vznikly právě pro turisty a tiskly se jako pohlednice.

Evropané začali výrazně osidlovat Nový Zéland zhruba v polovině 19. století a první turisté se tam začali objevovat jen o něco málo později. Tehdy ještě málo známé území je začalo lákat poté, co tam na návštěvu zavítal britský princ Alfréd. Velkou roli sehrálo také zprovoznění Suezského průplavu v roce 1869 a možnost cestovat na zaoceánských parnících. Prvními turisty, kteří začali Nový Zéland navštěvovat, byli bohatí Angličané a Američané (mnozí z nich se tam zastavili během své půlroční cesty kolem světa).

Už v roce 1882 vydalo nakladatelství Thorpe Talbot prvního turistického průvodce. "Největšími lákadly byly tehdy fjord Milford Sound, řeka Whanganui a oblast termálních pramenů v okolí jezera Rotorua, kde navíc bylo možné pozorovat život a kulturu původních maorských obyvatel," uvádí Encyklopedie Nového Zélandu Te Ara. 

Fotografie, které přinášíme, vznikly jen pár let po vydání tohoto prvního bedekru a sloužily jako pohlednice. Ukazují mimo jiné i to, že tehdejší turisty kromě krásné přírody a přírodních lázní lákaly i místní romantické legendy.

Jedním z velmi navštěvovaných míst se stalo přírodní jezírko s teplou vodou Waikimihia (známé také jako Hinemoiny lázně), které se nachází na ostrově uprostřed jezera Rotorua. Právě v těchto místech se odehrává děj jedné z dávných novozélandských legend o lásce dívky Hinemoy a mladíka jménem Tutanekai. Kmen Hinemoe bránil, aby se vydala za svým milým na lodi, a tak se rozhodla tajně jezero přeplavat. Do jezírka s teplou vodou se pak šla rozehřát a odpočinout si. Romantický příběh k jezírku už před 120 lety lákal mnoho turistů.

Snímky ve fotogalerii pocházejí ze sbírek knihovny amerického Kongresu (Library of Congress) a pozoruhodné na nich je, že jsou barevné (nejde o dodatečné přidání barev pomocí moderních počítačových programů).

Barevná fotografie byla ovšem na přelomu 19. a 20. století teprve ve stadiu prvních velmi ojedinělých a velmi složitých pokusů. Autoři pohlednic tedy napřed pořídili černobílé snímky, ty pak byly ručně kolorovány a vytištěny metodou označovanou jako fotochromový tisk (více si o této technice můžete přečíst zde). 

Záběry z Nového Zélandu původně patřily do rozsáhlého archivu firmy Detroit Publishing Company, která se specializovala na tisk pohlednic a měla k dispozici několik tisíc obrázků téměř z celého světa. Unikátní fotochromy později převzala právě knihovna Kongresu.

 

Právě se děje

Další zprávy