Bůra v kapse, pingl přes rameno. Libor Fojtík pět let fotil trampy v Česku

Bůra v kapse, pingl přes rameno. Libor Fojtík pět let fotil trampy v Česku
Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fotograf Libor Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě. Nyní vydal o tomto fenoménu knihu. Na snímku je setkání “stoletých usáren”. Nejproslulejší pietní místo je součástí kempu Zlaté dno v Brdech. Založili ho v roce 1929 kamarádi sdružení kolem Jaroslava Krska alias Jerryho Packarda.
Na osadní chajdě T. O. Maniwaki
Rum byl, je a bude klasickým trampským pitím…
Michael Antony Tony, tramp a vydavatel trampských magazínů Brdská vločka a Puchejř
Foto: Libor Fojtík
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 10. 7. 2020 19:12
Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fotograf Libor Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě. Nyní vydal o tomto fenoménu knihu.

"Tramping je ryze česko-slovenský fenomén, který nedávno oslavil 100 let. Fotografickou knihou bych mu velmi rád vzdal hold," říká Libor Fojtík, který fotí pro Hospodářské noviny, Forbes a Reflex. Prostředky na knihu mu pomáhala získat kampaň na crowdfundingovém portálu HitHit.com.

Pro Fojtíka je tramping životní vášní. Narodil se do trampské rodiny a už jako malý s rodiči jezdil na vandry. A tak s ohromným zápalem zachycuje atmosféru osad i táborových ohňů, u kterých můžete slýchat i klasickou trampskou píseň citovanou v titulku článku: "Kam tak spěcháš, trampe kamaráde, kam tak pospícháš, jedu na slezinu, nemám na mašinu, co se mě tak blbě ptáš. Bůra v kapse, pingl přes rameno, na tramp pospíchám…"

"Fotoreportérem Hospodářských novin jsem už přes deset let a potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo by mě dlouhodobě ho sledovat. Cítil jsem, že dokument je to, co mě v oblasti fotografie přitahuje nejvíce," vysvětluje.

Fojtík v knize sleduje několik linek. Trampskou krajinu střídají portréty, výrobky lidové tvořivosti a důraz je kladen také na specifickou trampskou architekturu.

Kniha vyšla česko-anglicky v nakladatelství PositiF a do budoucna je v plánu dokumentární film a výstava. Doprovází ji texty historika volného času Jana Pohůnka a historika trampingu Michaela Antonyho - Tonyho.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Uprchlého vězně ze zařízení na Chomutovsku policisté zadrželi

Uprchlého vězně, který ve čtvrtek opustil nestřežené pracoviště v Přečáplech na Chomutovku, dopadla tentýž den okolo 18:00 policejní hlídka z obvodního oddělení Aš na Chebsku. Sedmatřicetiletý Tibor Seman v nestřeženém areálu odcizil auto, podle kterého policisté vězně identifikovali. Novináře o tom dnes informoval mluvčí policie Karlovarského kraje Jakub Kopřiva.

Policisté podle mluvčího vozidlo pronásledovali a snažili se ho zastavit. Řidič osobního automobilu však na opakované výzvy k zastavení nereagoval a pokračoval dále v agresivní jízdě, během níž ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

Policie muži pohrozila namířenou střelnou zbraní, řidič na to reagoval tak, že úmyslně narazil do pravého boku služebního automobilu, řekl Kopřiva. Policista poté autu prostřelil zadní pneumatiku a policie auto zastavila za použití ochranného rámu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy