Top fotky 2018: Libor Fojtík portrétoval české umělce, vědce i Masarykovu vnučku

Snímky Libora Fojtíka si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.
Mladý český spisovatel Jaroslav Kalfař, autor knihy Kosmonaut z Čech. Portrét pro magazín Ego!
Nakladatel a skateboardista Petr Novotný.
Andrée Kolbenová, Manželka Kolbenova vnuka Jindřicha Kolbena.
Farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov.
Foto: Libor Fojtík
vot dap vot, dap
1. 1. 2019 10:05
Pojďte se s námi v seriálu podívat na nejzajímavější snímky, které vznikly díky fotografům, kteří pracují pro nakladatelství Economia. Jejich práci znáte z Aktuálně.cz, z Hospodářských novin a z řady dalších titulů, které pod Economii patří. V posledním šestém díle přinášíme snímky Libora Fojtíka.

Libor Fojtík je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 2009 pracuje pro Hospodářské noviny a především pro jejich magazín Ego! Vedle toho fotí pro řadu časopisů jako jsou Forbes, Magnus, Reflex, Marketing-Media či Mediář.

Zaměřuje se především na reportáže a dokument, ve volné tvorbě pak také na aranžovanou fotografií. Jeho dokumentární soubory pocházejí z dlouhodobých cest po zemích jako jsou Japonsko, Indie, Rusko, Vietnam, Mongolsko nebo Nový Zéland. Některé soubory z České republiky se zabývají tématy konzumu a proměny společnosti, absurdity všedního dne nebo životního prostředí.

"Od srpna 2018 jsem přešel na poloviční úvazek, abych mohl dokončit své dlouhodobé projekty, ze kterých by měly vzejít dvě fotografické knihy, výstavy a dokumentární film," říká Libor Fojtík. 

Prvním z těchto projektů je soubor Trampové, na kterém pracuje už pět let. Cílem je zdokumentovat tuto specifickou subkulturu. Druhým jsou pak Vzpomínky Felixe Kolmera. Jde o cyklus fotografií sestavený na základě vyprávění a vzpomínek člověka, který strávil v době okupace několik let svého života v Terezíně a v Osvětimi a podařilo se mu přežít.

Libor Fojtík má na svém kontě řadu úspěchů: se souborem Absurdistán - domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži Frame a také první cenu v kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2010. Má za sebou několik samostatných a společných výstav nejen v České republice, ale i v Evropě. Je členem a spoluzakladatelem spolku Sonda, což je tvůrčí kolektiv fotografů, kteří se zabývají dokumentováním života a jeho proměn především v České republice.

Práci Libora Fojtíka můžete sledovat také na jeho webové stránce www.liborfojtik.com,
na stránkách spolku Sonda (www.sondaphoto.com)
nebo na jeho facebooku facebook.com/fojtiklibor.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy