Top fotky 2018: Libor Fojtík portrétoval české umělce, vědce i Masarykovu vnučku

Snímky Libora Fojtíka si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.
Mladý český spisovatel Jaroslav Kalfař, autor knihy Kosmonaut z Čech. Portrét pro magazín Ego!
Nakladatel a skateboardista Petr Novotný.
Andrée Kolbenová, Manželka Kolbenova vnuka Jindřicha Kolbena.
Farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov.
Foto: Libor Fojtík
vot dap vot, dap
1. 1. 2019 10:05
Pojďte se s námi v seriálu podívat na nejzajímavější snímky, které vznikly díky fotografům, kteří pracují pro nakladatelství Economia. Jejich práci znáte z Aktuálně.cz, z Hospodářských novin a z řady dalších titulů, které pod Economii patří. V posledním šestém díle přinášíme snímky Libora Fojtíka.

Libor Fojtík je absolventem Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 2009 pracuje pro Hospodářské noviny a především pro jejich magazín Ego! Vedle toho fotí pro řadu časopisů jako jsou Forbes, Magnus, Reflex, Marketing-Media či Mediář.

Zaměřuje se především na reportáže a dokument, ve volné tvorbě pak také na aranžovanou fotografií. Jeho dokumentární soubory pocházejí z dlouhodobých cest po zemích jako jsou Japonsko, Indie, Rusko, Vietnam, Mongolsko nebo Nový Zéland. Některé soubory z České republiky se zabývají tématy konzumu a proměny společnosti, absurdity všedního dne nebo životního prostředí.

"Od srpna 2018 jsem přešel na poloviční úvazek, abych mohl dokončit své dlouhodobé projekty, ze kterých by měly vzejít dvě fotografické knihy, výstavy a dokumentární film," říká Libor Fojtík. 

Prvním z těchto projektů je soubor Trampové, na kterém pracuje už pět let. Cílem je zdokumentovat tuto specifickou subkulturu. Druhým jsou pak Vzpomínky Felixe Kolmera. Jde o cyklus fotografií sestavený na základě vyprávění a vzpomínek člověka, který strávil v době okupace několik let svého života v Terezíně a v Osvětimi a podařilo se mu přežít.

Libor Fojtík má na svém kontě řadu úspěchů: se souborem Absurdistán - domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži Frame a také první cenu v kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2010. Má za sebou několik samostatných a společných výstav nejen v České republice, ale i v Evropě. Je členem a spoluzakladatelem spolku Sonda, což je tvůrčí kolektiv fotografů, kteří se zabývají dokumentováním života a jeho proměn především v České republice.

Práci Libora Fojtíka můžete sledovat také na jeho webové stránce www.liborfojtik.com,
na stránkách spolku Sonda (www.sondaphoto.com)
nebo na jeho facebooku facebook.com/fojtiklibor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy