Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek

Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek
Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě. V první části se zabývá historií českého vodáctví. Za oblibou vodáckého sportu stál v českých zemích už od 19. století nejen rozkvět turistiky, ale také založení prvních sportovních klubů, poskytujících zázemí veslařům a posléze i kanoistům.
Na dobovém kolorovaném diapozitivu pořízeném kolem roku 1900 jsou zachyceni průkopníci plachtění v Malé Chuchli na Vltavě. V pozadí je vidět kolesový parník Stefanie, nesoucí jméno manželky habsburského korunního prince Rudolfa. Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě.
Typické výrobky, které znají ještě z dob bývalého režimu všichni, kdo tehdy jezdili na vodu. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Kniha je plná krásných fotografií. Autorem tohoto snímku je Jan Kasl. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Foto: Herbert Slavík a kol.: Naše léto, voda, lodě
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 10. 2021 6:00
Voda, léto a lodě, to je prostě český fenomén. Není divu, že zasáhl i populárního komika Vlastu Buriana nebo skvělé fotografy Ladislava Sitenského a Viléma Heckela. A co byly ty kazakové plavky? Měly horní díl a ve 30. letech je nosili muži, kteří byli tak konzervativní, že u vody nechtěli odhalovat hruď. O tom všem a o mnoha dalších věcech vypráví nová fotokniha Naše léto, voda, lodě.

Nová fotografická publikace volně navazuje na předchozí knihu Naše hory, lyže, sníh, která vyšla v loňském roce. Za oběma stojí významný český fotograf Herbert Slavík, který je autorem koncepce, editorem a shromáždil také fotografie a textový materiál.

"Narodil jsem se u vody a celé dětství jsem trávil blízko Vltavy a slavného 'háfnu' v Podolí, kterému dominuje legendární klubovna prvního Českého Yacht Klubu, založeného Josefem Rösslerem-Ořovským," vypráví Slavík, co ho motivovalo, aby se pustil do knihy o vodě a vodáctví. "V dětství jsem potkával legendy Jana Brzáka-Felixe, Božu Karlíka, Vladimíra Syrovátku, Václava Kozáka  a další legendy. Aktivním vodákem jsem se nestal, ale voda mne přitahovala  a stále přitahuje jako fotografa," dodává. 

Svou roli sehrálo určitě i to, že většinu významných akcí měl doslova před domem. "Fotil jsem pravidelně primátorky, vodní slalomy, první závody windsurfů mezi pražskými mosty i otužilecký vánoční memoriál Alfreda Nikodéma u Národního divadla. Dodnes nevynechám žádnou příležitost, abych na vodě nebo u vody fotil, v posledních letech například s dnešními úspěšnými olympioniky Jířou Prskavcem, Pepou Dostálem, Vávrou Hradilkem," konstatuje Herbert Slavík. 

Když loni vydal publikaci o horách a lyžování, měl celkem jasno, čím by chtěl pokračovat. "Vodáctví je u nás možná ještě větší fenomén než lyžování. Proto jsem zhruba před rokem začal pracovat na knize Naše léto, voda, lodě se stejnou koncepcí jako předtím s horami. Během skládání knihy se ukázalo, že je to téma tak široké a materiálu bylo tolik, že největší problém byl, co z knihy vyřadit," říká fotograf a poznamenává, že i proto je kniha o dvacet stran rozsáhlejší než ta loňská.

Publikace obsahuje na dvě stě fotografií, mnoho zajímavostí z historie, silné příběhy i rozhovory. Na textech se podílelo dvanáct autorů, většinou známých sportovních novinářů a historiků. Ozdobou knihy jsou opět fotografie špičkových fotografů - například Viléma Heckela, Ladislava Sitenského, Oldřicha Straky, z pozdějšího období pak Jiřího Koliše, Vojty Písaříka, Miroslava Martinovského, či  Oldřicha Karáska. K těm se pak přidávají současné atraktivní záběry Jana Kasla zachycující extrémní kanoistiku v podání Vavřince Hradilka nebo snímky jachtařských regat od Pavla Nesvadby.

Obálka knihy
Obálka knihy | Foto: Herbert Slavík a kolektiv autorů:

O knize: 

Naše léto, voda, lodě

Herbert Slavík a kol. Vydalo nakladatelství WWA Photo v říjnu 2021. Pevná vazba, rozměr 285 x 240 x 28 mm, celkový rozsah 264 stran. Kniha už je v prodeji, cena se v knihkupectvích obvykle pohybuje kolem 630 Kč. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy