Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek

Léto, voda, lodě. Milovali jsme je už v době Vlasty Buriana a kazakových plavek
Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě. V první části se zabývá historií českého vodáctví. Za oblibou vodáckého sportu stál v českých zemích už od 19. století nejen rozkvět turistiky, ale také založení prvních sportovních klubů, poskytujících zázemí veslařům a posléze i kanoistům.
Na dobovém kolorovaném diapozitivu pořízeném kolem roku 1900 jsou zachyceni průkopníci plachtění v Malé Chuchli na Vltavě. V pozadí je vidět kolesový parník Stefanie, nesoucí jméno manželky habsburského korunního prince Rudolfa. Ukázka z knihy Naše léto, voda, lodě.
Typické výrobky, které znají ještě z dob bývalého režimu všichni, kdo tehdy jezdili na vodu. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Kniha je plná krásných fotografií. Autorem tohoto snímku je Jan Kasl. Ukázka z publikace Naše léto, voda, lodě.
Foto: Herbert Slavík a kol.: Naše léto, voda, lodě
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 10. 2021 6:00
Voda, léto a lodě, to je prostě český fenomén. Není divu, že zasáhl i populárního komika Vlastu Buriana nebo skvělé fotografy Ladislava Sitenského a Viléma Heckela. A co byly ty kazakové plavky? Měly horní díl a ve 30. letech je nosili muži, kteří byli tak konzervativní, že u vody nechtěli odhalovat hruď. O tom všem a o mnoha dalších věcech vypráví nová fotokniha Naše léto, voda, lodě.

Nová fotografická publikace volně navazuje na předchozí knihu Naše hory, lyže, sníh, která vyšla v loňském roce. Za oběma stojí významný český fotograf Herbert Slavík, který je autorem koncepce, editorem a shromáždil také fotografie a textový materiál.

"Narodil jsem se u vody a celé dětství jsem trávil blízko Vltavy a slavného 'háfnu' v Podolí, kterému dominuje legendární klubovna prvního Českého Yacht Klubu, založeného Josefem Rösslerem-Ořovským," vypráví Slavík, co ho motivovalo, aby se pustil do knihy o vodě a vodáctví. "V dětství jsem potkával legendy Jana Brzáka-Felixe, Božu Karlíka, Vladimíra Syrovátku, Václava Kozáka  a další legendy. Aktivním vodákem jsem se nestal, ale voda mne přitahovala  a stále přitahuje jako fotografa," dodává. 

Svou roli sehrálo určitě i to, že většinu významných akcí měl doslova před domem. "Fotil jsem pravidelně primátorky, vodní slalomy, první závody windsurfů mezi pražskými mosty i otužilecký vánoční memoriál Alfreda Nikodéma u Národního divadla. Dodnes nevynechám žádnou příležitost, abych na vodě nebo u vody fotil, v posledních letech například s dnešními úspěšnými olympioniky Jířou Prskavcem, Pepou Dostálem, Vávrou Hradilkem," konstatuje Herbert Slavík. 

Když loni vydal publikaci o horách a lyžování, měl celkem jasno, čím by chtěl pokračovat. "Vodáctví je u nás možná ještě větší fenomén než lyžování. Proto jsem zhruba před rokem začal pracovat na knize Naše léto, voda, lodě se stejnou koncepcí jako předtím s horami. Během skládání knihy se ukázalo, že je to téma tak široké a materiálu bylo tolik, že největší problém byl, co z knihy vyřadit," říká fotograf a poznamenává, že i proto je kniha o dvacet stran rozsáhlejší než ta loňská.

Publikace obsahuje na dvě stě fotografií, mnoho zajímavostí z historie, silné příběhy i rozhovory. Na textech se podílelo dvanáct autorů, většinou známých sportovních novinářů a historiků. Ozdobou knihy jsou opět fotografie špičkových fotografů - například Viléma Heckela, Ladislava Sitenského, Oldřicha Straky, z pozdějšího období pak Jiřího Koliše, Vojty Písaříka, Miroslava Martinovského, či  Oldřicha Karáska. K těm se pak přidávají současné atraktivní záběry Jana Kasla zachycující extrémní kanoistiku v podání Vavřince Hradilka nebo snímky jachtařských regat od Pavla Nesvadby.

Obálka knihy
Obálka knihy | Foto: Herbert Slavík a kolektiv autorů:

O knize: 

Naše léto, voda, lodě

Herbert Slavík a kol. Vydalo nakladatelství WWA Photo v říjnu 2021. Pevná vazba, rozměr 285 x 240 x 28 mm, celkový rozsah 264 stran. Kniha už je v prodeji, cena se v knihkupectvích obvykle pohybuje kolem 630 Kč. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy