Ukrajinská válka mnohým zevšedněla. Fotografové Economie připomínají její krutost

Foto
1. 6. 2023 15:39
V galerii Portheimka na pražském Smíchově začíná 1. června výstava českých fotografů vztahující se k dění na Ukrajině. Jakub Plíhal z Aktuálně.cz, Milan Jaroš z Respektu a další fotografové představí své snímky války a jejích důsledků. Společně s jejich pracemi budou k vidění také díla ukrajinských výtvarníků.

Hrůzy, které ruská agrese na Ukrajině přináší, stačily již mnoha lidem sledujícím média téměř zevšednět. Výstava Pravda i krása: ukrajinské umění ve stínu války se snaží opět připomenout krutou pravdu, a to prostřednictvím snímků reportážních fotografů. Drsné záběry konfrontuje se světem umění a krásy, který je představován tvorbou ukrajinských umělců. 

"Chtěl bych, aby se galerie Portheimka opět stala místem setkávání a dialogu. Výstava Pravda i krása reaguje na jedno z nejvážnějších témat dnešní doby. Je koncipována jako interakce mezi současnými ukrajinskými umělci a českými dokumentaristy, kteří nás prostřednictvím svých fotografií informují o dopadech války na Ukrajině," komentuje koncept výstavy radní pro kulturu Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti). 

"Chceme propojit díla ukrajinských umělců, fotografie z dosud probíhající války, neotřelý vizuální styl písmomalířky a důležitá historická data renomovaného ukrajinisty. Doufám, že návštěvník z výstavy odejde nejen duševně povznesen, ale také informačně obohacen," říká kurátorka a fotografka Jarmila Štuková.

Čtenáři Aktuálně.cz a magazínu Respekt najdou na výstavě i snímky od fotografů těchto dvou médií, konkrétně Jakuba Plíhala a Milana Jaroše.

O výstavě:

Pravda i krása - ukrajinské umění ve stínu války. Galerie Portheimka, Praha. Kurátorky Jarmila Štuková a Ksenia Ryntovt.  Vystavující fotografové: Milan Jaroš, Gabriel  Kuchta, Jakub Plíhal, René Volfík, Jarmila Štuková. Vystavující výtvarníci: Ani Svami, Andrej Gladkyj, Anna Koreneva, Artem Pogrebnoj, Anastasia Skryleva, Polina Kosťučenko, Elena Pnačenko, Yana Badulaeva, Nikolaj Derkach, Vladimir Gutnik, Konstantin Savčenko, Katib Mamedov, Iryna Kaljužna, Vitalij Vlasenko, Anton Ševeljov, Asia Kučrenko, Vitalia Žolobailo. Výstava potrvá od 1. června do 15. srpna. Otevřeno denně mimo pondělků od 13 do 18 hodin, vstup zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy