Fotografové z celého světa žasnou. Novým divem se pro ně stala pole u Kyjova

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 6. 2018 6:15
Normálně byste uprostřed polí čekali, že potkáte tak maximálně traktor a místní farmáře. V polích u jihomoravského Kyjova to je jinak. Na pěšinách a úzkých asfaltkách tam potkáváte Indy, Japonce, Číňany, Poláky, Slovince, a spousty dalších cizinců, obtěžkaných stativy a nejmodernější fotografickou technikou. Vítejte v kraji, který se pomalu, ale jistě začíná řadit k novodobým divům světa.

Vyrazil jsem do takzvaného Moravského Toskánska zjistit, co tam vlastně fotografy z celého světa táhne - i když jsem to samozřejmě tušil, protože tam sám rád jezdím. Jedním z těch, na které jsem mezi místními políčky narazil, byl indický amatérský fotograf Som Roy (jinak ajťák ve velké nadnárodní firmě). Před svou cestou do Evropy měl celkem jasný itinerář. Bylo na něm jedno slavné místo vedle druhého.

Do jihomoravských polí se vydal v polovině června. Nahlédněme do jeho cestovního plánu: Kolébka renesance, italská Florencie. Nádherné horské masivy v Dolomitech, které jsou snem každého krajinářského fotografa. Rakouská vesnička Hallstatt, která je tak malebná, že ji Číňani celou zkopírovali a postavili si ji u nich znovu. A mezi spoustou podobně vyhlášených míst i takzvané Moravské Toskánsko. Zvlněná pole mezi Svatobořicemi a Šardicemi na jižní Moravě. "Byla to pro mne jasná volba, hrozně jsem se tam těšil," říká Som Roy, který se narodil v podhůří Himálaje.

Indický fotograf Som Roy v polích Moravského Toskánska.
Indický fotograf Som Roy v polích Moravského Toskánska. | Foto: Tomáš Vocelka

V tutéž dobu jako on se kolem jihomoravských polí procházeli také další cizinci. Třeba velká skupina Poláků. "Jezdíme tady pravidelně na workshopy, je tady absolutně úžasná krajina," vysvětluje šéf skupinky, která zrovna čeká na pěkné nízké podvečerní slunce.

Jak se vlastně jihomoravská pole stala známými po celém světě? Prvním impulzem bylo, že je objevili místní fotografové, kteří svou práci díky internetu mohli prezentovat světu. Jedním z velkých propagátorů místní krajiny je třeba vynikající místní fotograf Radek Severa, který má v této nádherné lokalitě dokonce vinici. Samozřejmě není sám, vynikajících krajinářů zde žije mnoho.

Sláva moravských polí se pak roznesla například díky fotografickým serverům, jako je 500px.com, kde svou práci prezentují miliony amatérů i profesionálů z celého světa. Známost místních polí pak začala přesahovat jen specializované fotografické kruhy.

Třeba jeden z nejznámějších cestovatelských magazínů světa, Conde Nast Traveller, jihomoravská pole v posledních letech řadí na tradiční seznam 50 nejkrásnějších míst světa. Jihomoravská pole tam figurují mezi takovými turistickými ikonami, jako jsou třeba pyramidy v egyptské Gíze, italské Benátky, levandulová pole v Provence nebo národní park Serengeti v Tanzanii. A tady už samozřejmě nejde o tipy pro fotografy, ale pro běžné turisty.

Když jsem se v jihomoravských polích bavil s indickým fotografem Somem Royem, trochu mi vrtalo hlavou, jak tato krajina může působit na člověka, který vyrůstal pod Himálajem. Nepřijdou mu políčka trochu nicotná v porovnání s malebnou krásou velehor?

"Je to tady úžasné, krajina jak z jiného světa. Až někomu ukážu fotky, nebude mi věřit, že je to možné," rozplýval se, přestože léto není v Moravském Toskánsku úplně ideální sezonou pro focení (těmi jsou především jaro a podzim). 

Název Moravské Toskánsko vznikl proto, že místní krajina trochu připomíná skutečné Toskánsko v Itálii. Ve skutečnosti to ale není tak úplná pravda. Zatímco v Toskánsku jsou opravdové kopce, tady jde spíš o terénní vlny. Celá krajina trochu připomíná mořské vlnobití. A na mnohem menším prostoru se dá najít mnohem více různých fotografických motivů než v Toskánsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 17 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy