reklama
 
 

Fotozápisník: Horské vesnice duchů. Jejich existenci už jen tušíme, zbylo jen málo

Aktualizováno 14. 1. 2018 23:24
V českém pohraničí jsou jich desítky. Obce, které zmizely a zbyly po nich jen mlhavé náznaky, že tam někdy bydleli lidé. Mají svou specifickou atmosféru a kouzlo. V Krušných horách se projevuje zvláště teď v zimě - kdy na bílé ploše horských plání bičovaných ostrými větry vyniknou jindy přehlédnutelné detaily.

Lidé tam žili už v roce 1408. A pak ještě další stovky let. Podle dochovaných údajů stálo v Pastvinách (nebo chcete-li Grünwaldu) v době těsně před první světovou válkou 60 domů, včetně dvoutřídní školy, celního úřadu a pily. Žily tam bezmála čtyři stovky lidí. 

Dnes je jednou z mála připomínek existence této vesnice drobný litinový plůtek kolem košatého stromu trčícího uprostřed horské pláně.

Z vesnice nezůstalo prakticky nic.

Zanikla po druhé světové válce, kvůli odsunu německého obyvatelstva a komunistickému režimu, který chtěl mít pohraniční pásmo pokud možno prázdné, aby se dalo lépe hlídat. A tak raději nechal většinu domů srovnat se zemí.

Pomohl dynamit a buldozery.

Zhruba stejně dopadla blízká vesnice Oldříš. Nechci zde řešit, jestli se to mělo stát a zda to bylo v dobovém kontextu správné, nebo ne. Jisté však je, že podobných míst je v celém českém pohraničí spousta. A všechna mají své zvláštní kouzlo, svoji specifickou a více či méně tísnivou atmosféru.

Tomáš Vocelka

Tomáš Vocelka

 • Držitel ocenění z prestižní fotosoutěže Sony World Photography Awards 2017.
 • Editor a fotograf Aktuálně.cz
 • Instagram: @tomvocelka

Ani nemusíte vědět, že v těch místech stávala vesnice, a přesto podvědomě vnímáte, že tam něco není v pořádku. Mohou za to zpustlé zbytky ovocných sadů, zbytky alejí a košaté vzrostlé stromy, které patří na náves, a ne doprostřed horské pláně.

Občas se objeví podstavec křížku, zbytek studny nebo část základů domu. Ale člověk je musí opravdu hledat.

Už tři roky, vždycky v zimě, jezdím tuto atmosféru fotit. Vesnice duchů jsou v té době občas zahaleny do mrazivé bílé mlhy, stromy pokroucené drsným počasím trčí z krajiny a tiše vyprávějí:

Kdysi tady stála vesnice.

autor: Tomáš Vocelka | 14. 1. 2018 14:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama