Mimořádná zpráva

Fotozápisník: Horské vesnice duchů. Jejich existenci už jen tušíme, zbylo jen málo

Fotozápisník: Horské vesnice duchů. Jejich existenci už jen tušíme, zbylo jen málo
Kolem této cesty kdysi stávaly domy. Teď už se v zimě ani neudržuje. Jakmile napadne více sněhu, dostanete se tam jen na běžkách nebo na sněžnicích.
Podstavec křížku chráněný dvěma stromky stojí uprostřed horské pláně. Po žádných domech kolem není ani památky.
Stromy na pláních jsou zmrzačené drsným počasím.
Kdysi tady stávala vesnice, dnes jsou tu pastviny, ze kterých občas do mlhy vykoukne lovecký posed.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 14. 1. 2018 23:24
V českém pohraničí jsou jich desítky. Obce, které zmizely a zbyly po nich jen mlhavé náznaky, že tam někdy bydleli lidé. Mají svou specifickou atmosféru a kouzlo. V Krušných horách se projevuje zvláště teď v zimě - kdy na bílé ploše horských plání bičovaných ostrými větry vyniknou jindy přehlédnutelné detaily.

Lidé tam žili už v roce 1408. A pak ještě další stovky let. Podle dochovaných údajů stálo v Pastvinách (nebo chcete-li Grünwaldu) v době těsně před první světovou válkou 60 domů, včetně dvoutřídní školy, celního úřadu a pily. Žily tam bezmála čtyři stovky lidí. 

Dnes je jednou z mála připomínek existence této vesnice drobný litinový plůtek kolem košatého stromu trčícího uprostřed horské pláně.

Z vesnice nezůstalo prakticky nic.

Zanikla po druhé světové válce, kvůli odsunu německého obyvatelstva a komunistickému režimu, který chtěl mít pohraniční pásmo pokud možno prázdné, aby se dalo lépe hlídat. A tak raději nechal většinu domů srovnat se zemí.

Pomohl dynamit a buldozery.

Zhruba stejně dopadla blízká vesnice Oldříš. Nechci zde řešit, jestli se to mělo stát a zda to bylo v dobovém kontextu správné, nebo ne. Jisté však je, že podobných míst je v celém českém pohraničí spousta. A všechna mají své zvláštní kouzlo, svoji specifickou a více či méně tísnivou atmosféru.

Tomáš Vocelka

Tomáš Vocelka
  • Držitel ocenění z prestižní fotosoutěže Sony World Photography Awards 2017.
  • Editor a fotograf Aktuálně.cz
  • Instagram: @tomvocelka

Ani nemusíte vědět, že v těch místech stávala vesnice, a přesto podvědomě vnímáte, že tam něco není v pořádku. Mohou za to zpustlé zbytky ovocných sadů, zbytky alejí a košaté vzrostlé stromy, které patří na náves, a ne doprostřed horské pláně.

Občas se objeví podstavec křížku, zbytek studny nebo část základů domu. Ale člověk je musí opravdu hledat.

Už tři roky, vždycky v zimě, jezdím tuto atmosféru fotit. Vesnice duchů jsou v té době občas zahaleny do mrazivé bílé mlhy, stromy pokroucené drsným počasím trčí z krajiny a tiše vyprávějí:

Kdysi tady stála vesnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy