Říkají jí žižkovská madona. Za cigaretu vyprávěla o životě, který se s ní nemazlil

Vlasta, žena s hlubokým a bolestivým životním příběhem a jedna ze známých postaviček pražského Žižkova.
Toto je základ naší domluvy – co focení, to jedna krabička cigaret. Pro nás oba je to dobrý obchod. Cigaretu si vychutnává stejně, jako si zvláštním způsobem vychutnává celý svůj život.
Žižkovský "venkov" - právě tam, na ulici, se podle svých slov cítí vždy dobře. Vždy jí je dobře tam, kam si právě sedne.
Detail s cigaretou, slíbenou odměnou – chvíle, kdy ukáže své krásné ruce.
Vlasta v sobě spojuje všechny esence pražského Žižkova. Vyzařuje z ní cosi, co by se dalo popsat jako otevřenost, prostota a jednoduchost, ale zároveň i její těžký úděl, pomyslný kříž, který nese na svých bedrech. Její osobnost je složitá a nešlo ji snadno rozlousknout. Fascinující portrét, pohled do tváře zjizvené bolestí, je příběhem vykoupení a zvláštní radosti. "Málokdo se dokáže radovat tak jako ona z obyčejných maličkostí - z nebe, blízkosti stromů. Dívá se kolem sebe a těší se z drobných zázraků všedního dne, z těch, které my už ani nevnímáme," říká fotograf a duchovní Filip Michael Štojdl, který také okomentoval všechny snímky v této fotogalerii. Fotografie jsou ukázkou ze Štojdlova souboru "Žižkovská madona" (2023).
Foto: Aktuálně.cz / Filip Michael Štojdl / www.bratrfilip.cz
dap vot dap, vot
4. 10. 2023 6:00
Každý, kdo někdy procházel pražským Žižkovem, ji může potkat. Paní Vlastu, žižkovskou madonu. "Spojuje všechny esence pražského Žižkova. Vyzařuje z ní cosi, co by se dalo popsat jako otevřenost, prostota a jednoduchost, ale zároveň i její těžký úděl, pomyslný kříž, který nese na svých bedrech," říká fotograf a duchovní Filip Michael Štojdl, který Vlastin život zachytil na svých snímcích.

Fotograf Filip Michael Štojdl je duchovním Církve československé husitské. Kromě fotografie, která ho živí, se věnuje především publikační činnosti a duchovnímu doprovázení lidí, kteří mají nějaké duševní trápení.

Jeho snímky často propojují pohled fotografa spolu s vnímáním reality očima duchovního. Jedním z objektů jeho zájmu se stala i Vlasta, žena s hlubokým a bolestivým životním příběhem a zároveň jedna ze známých postaviček pražského Žižkova.

Má toho za sebou opravdu hodně. Ačkoliv během svého života několikrát otěhotněla, zůstala nakonec bezdětná. Po smrti manžela přišla o bydlení a ocitla se na ulici, kde strávila nějakou dobu mezi bezdomovci. Posléze našla útočiště u své vážně nemocné sestry, která ji vzala k sobě.

Když ji Filip Štojdl oslovil, souhlasila, a v průběhu několika týdnů vznikla série fotografií. Jako symbolický honorář si Vlasta vyžádala jednu krabičku cigaret za každé focení. Zároveň si přála vidět své fotografie někde ve veřejném prostoru, někde, kde si je budou moci prohlédnout i ostatní, třeba i ti, kteří ji znají.

 

Právě se děje

Další zprávy