Video: Dokonalé portréty lidí, kteří nikdy neexistovali. Vytváří je umělá inteligence

Foto
11. 11. 2017 10:06
Systém umělé inteligence od firmy Nvidia se učil na snímcích celebrit. Ze zcela rozkostičkovaných obrázků dokázal po čase vytvořit zpět jejich portréty. Teď se takzvaná neuronová síť dostala dále. Žádnou předlohu nepotřebuje. Generuje naprosto dokonalé fotorealistické portréty lidí, kteří nikdy neexistovali.
Pokud vydržíte do druhé poloviny videa, uvidíte práci neuronové sítě v akci. | Video: Tero Karas FI, Youtube

Technologická firma Nvidia, nejvíce známá asi výrobou grafických karet a procesorů pro počítače, nedávno zveřejnila jeden z výsledků svého bádání na poli umělé inteligence. Předvedla, co dokáže umělá neuronová síť, kterou vyvinul její vědecký tým. Vynález je schopný generovat dokonalé obrázky neexistujících lidí i věcí.

Na začátku projektu stály snímky celebrit v nízkém rozlišení. Neuronová síť se na nich učila, jak z nich opět vygenerovat detailní fotografické portréty. Jakmile to síť dokázala se skutečnými tvářemi, začala být schopná vytvářet obličeje imaginárních lidí. Na některých portrétech je však občas vidět, kde se systém učil. Tvář, oči nebo ústa občas některou z celebrit silně připomínají.

Video publikoval jeden z vývojářů Nvidie Tero Karras. Na jeho celou verzi se můžete podívat na Youtube. Na výsledky výzkumu upozornila řada technologických zpravodajských webů, například The Verge nebo Mashable.

Systém ještě zdaleka není dokonalý, jedním z jeho limitů je například to, že obrázky zatím mají maximální rozlišení 1024×1024 pixelů, což je na současné poměry velice málo. A také (jak již bylo zmíněno), v nich často dokážete odhalit, z které známé tváře čerpaly inspiraci.

Síť už dokáže vykreslit i různé věci nebo dokonce celé scény, které nikdy neměly reálnou předlohu.

Nvidia je na poli umělé inteligence velmi aktivní, a nejde jen o umělé portréty. Například společně s Volkswagenem vyvíjí software, který by měl umět řídit a regulovat dopravu.

https://youtu.be/XOxxPcy5Gr4 | Video: Tero Karras, Youtube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy