Video: Dokonalé portréty lidí, kteří nikdy neexistovali. Vytváří je umělá inteligence

Foto
11. 11. 2017 10:06
Systém umělé inteligence od firmy Nvidia se učil na snímcích celebrit. Ze zcela rozkostičkovaných obrázků dokázal po čase vytvořit zpět jejich portréty. Teď se takzvaná neuronová síť dostala dále. Žádnou předlohu nepotřebuje. Generuje naprosto dokonalé fotorealistické portréty lidí, kteří nikdy neexistovali.
Pokud vydržíte do druhé poloviny videa, uvidíte práci neuronové sítě v akci. | Video: Tero Karas FI, Youtube

Technologická firma Nvidia, nejvíce známá asi výrobou grafických karet a procesorů pro počítače, nedávno zveřejnila jeden z výsledků svého bádání na poli umělé inteligence. Předvedla, co dokáže umělá neuronová síť, kterou vyvinul její vědecký tým. Vynález je schopný generovat dokonalé obrázky neexistujících lidí i věcí.

Na začátku projektu stály snímky celebrit v nízkém rozlišení. Neuronová síť se na nich učila, jak z nich opět vygenerovat detailní fotografické portréty. Jakmile to síť dokázala se skutečnými tvářemi, začala být schopná vytvářet obličeje imaginárních lidí. Na některých portrétech je však občas vidět, kde se systém učil. Tvář, oči nebo ústa občas některou z celebrit silně připomínají.

Video publikoval jeden z vývojářů Nvidie Tero Karras. Na jeho celou verzi se můžete podívat na Youtube. Na výsledky výzkumu upozornila řada technologických zpravodajských webů, například The Verge nebo Mashable.

Systém ještě zdaleka není dokonalý, jedním z jeho limitů je například to, že obrázky zatím mají maximální rozlišení 1024×1024 pixelů, což je na současné poměry velice málo. A také (jak již bylo zmíněno), v nich často dokážete odhalit, z které známé tváře čerpaly inspiraci.

Síť už dokáže vykreslit i různé věci nebo dokonce celé scény, které nikdy neměly reálnou předlohu.

Nvidia je na poli umělé inteligence velmi aktivní, a nejde jen o umělé portréty. Například společně s Volkswagenem vyvíjí software, který by měl umět řídit a regulovat dopravu.

https://youtu.be/XOxxPcy5Gr4 | Video: Tero Karras, Youtube
 

Právě se děje

před 39 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy