Video: Dokonalé portréty lidí, kteří nikdy neexistovali. Vytváří je umělá inteligence

Foto
11. 11. 2017 10:06
Systém umělé inteligence od firmy Nvidia se učil na snímcích celebrit. Ze zcela rozkostičkovaných obrázků dokázal po čase vytvořit zpět jejich portréty. Teď se takzvaná neuronová síť dostala dále. Žádnou předlohu nepotřebuje. Generuje naprosto dokonalé fotorealistické portréty lidí, kteří nikdy neexistovali.
Pokud vydržíte do druhé poloviny videa, uvidíte práci neuronové sítě v akci. | Video: Tero Karas FI, Youtube

Technologická firma Nvidia, nejvíce známá asi výrobou grafických karet a procesorů pro počítače, nedávno zveřejnila jeden z výsledků svého bádání na poli umělé inteligence. Předvedla, co dokáže umělá neuronová síť, kterou vyvinul její vědecký tým. Vynález je schopný generovat dokonalé obrázky neexistujících lidí i věcí.

Na začátku projektu stály snímky celebrit v nízkém rozlišení. Neuronová síť se na nich učila, jak z nich opět vygenerovat detailní fotografické portréty. Jakmile to síť dokázala se skutečnými tvářemi, začala být schopná vytvářet obličeje imaginárních lidí. Na některých portrétech je však občas vidět, kde se systém učil. Tvář, oči nebo ústa občas některou z celebrit silně připomínají.

Video publikoval jeden z vývojářů Nvidie Tero Karras. Na jeho celou verzi se můžete podívat na Youtube. Na výsledky výzkumu upozornila řada technologických zpravodajských webů, například The Verge nebo Mashable.

Systém ještě zdaleka není dokonalý, jedním z jeho limitů je například to, že obrázky zatím mají maximální rozlišení 1024×1024 pixelů, což je na současné poměry velice málo. A také (jak již bylo zmíněno), v nich často dokážete odhalit, z které známé tváře čerpaly inspiraci.

Síť už dokáže vykreslit i různé věci nebo dokonce celé scény, které nikdy neměly reálnou předlohu.

Nvidia je na poli umělé inteligence velmi aktivní, a nejde jen o umělé portréty. Například společně s Volkswagenem vyvíjí software, který by měl umět řídit a regulovat dopravu.

https://youtu.be/XOxxPcy5Gr4 | Video: Tero Karras, Youtube
 

Právě se děje

Další zprávy