První robotická žena světa je občankou Saúdské Arábie, podobá se Audrey Hepburnové a nenosí abáju

Magazín Magazín
31. 10. 2017 7:17
Humanoid Sophia byl oficiálně představen na technologické konferenci v Rijádu. „Mám pocit, že lidé se mnou interagují někdy raději než s ostatními lidmi,“ nechala se slyšet robotická žena. Mnozí uživatelé Twitteru upozorňují na to, že Sophia má více práv než místní ženy.
Humanoidní robot Sophia na jednání OSN v New Yorku. | Video: Reuters

Saúdská Arábie se stala první státem na světě, který udělil občanství robotovi. Humanoid Sophia, vytvořený hongkongskou společností Hanson Robotics, byl představen na rijádské konferenci Future Investment Initiative.

Britská BBC citovala jeho první slova: "Jsem velmi poctěna a pyšná na toto jedinečné ocenění. Je to historický moment, být prvním robotem na světě, který byl poctěn občanstvím."

Sophii zde vyzpovídal také reportér CNBC Andrew Ross Sorkin. Z rozhovoru je patrné, že Sophia je schopná projevovat emoce v obličeji závislé na její konkrétní náladě a také rozmýšlet nad tím, zda by roboti měli, či neměli mít vědomí, stejně jako lidé. "Proč by to měla být špatná věc?" reagovala Sophia na Sorkinovu otázku.

Raději se mnou než s ostatními lidmi

"Mám pocit, že lidé se mnou interagují někdy raději než s ostatními lidmi," dodal humanoid. A sdělil, že by rád využil umělé inteligence k tomu, aby jim pomohl žít lepší život, například stavěním chytrých domů nebo lepších měst budoucnosti.

Lidé se údajně Sophie nemusí bát, protože má v sobě stejně jako lidé moudrost, laskavost, soucit a empatii, píše server Konbini. Podle svých autorů se humanoid dokáže učit z interakcí s lidmi a informace pak dále používat.

Vzhled robota je inspirován herečkou Audrey Hepburnovou a podle tvůrců je "nejkrásnějším a nejslavnějším robotem". Ačkoliv má robot představovat ženu se saúdskoarabským občanstvím, na veřejnosti se neobjevila s tradičním oděvem abájou ani pokrývkou hlavy.

Sophia má více práv než místní ženy

Sophiino občanství je podle serveru TechCrunch výzvou také pro mezinárodní právo, které bude muset naložit s faktem, že umělá inteligence se do budoucna zřejmě stane součástí populace. Mnoho uživatelů Twitteru také poukázalo na to, že humanoid Sophia má nyní pravděpodobně více práv než saúdskoarabské ženy.

Saúdská Arábie investuje v posledních letech stovky milionů amerických dolarů do nových technologií. Minulý měsíc například největší země Arabského poloostrova oznámila, že se otevřela komunikátorům Skype či WhatsApp.

Humanoid Sophia se již dříve v říjnu zúčastnil jednání Organizace spojených národů v New Yorku. Tématem byl důraz na občanské a vládní partnerství v otázkách vývoje umělé inteligence a robotiky.

Video: Podívejte se, jak humanoidní robot dirigoval orchestr

Humanoidní robot YuMi dirigoval celý orchestr. Zazpíval i Andrea Bocelli | Video: ABB, ABBRobotics
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy