První robotická žena světa je občankou Saúdské Arábie, podobá se Audrey Hepburnové a nenosí abáju

Magazín Magazín
31. 10. 2017 7:17
Humanoid Sophia byl oficiálně představen na technologické konferenci v Rijádu. „Mám pocit, že lidé se mnou interagují někdy raději než s ostatními lidmi,“ nechala se slyšet robotická žena. Mnozí uživatelé Twitteru upozorňují na to, že Sophia má více práv než místní ženy.
Humanoidní robot Sophia na jednání OSN v New Yorku. | Video: Reuters

Saúdská Arábie se stala první státem na světě, který udělil občanství robotovi. Humanoid Sophia, vytvořený hongkongskou společností Hanson Robotics, byl představen na rijádské konferenci Future Investment Initiative.

Britská BBC citovala jeho první slova: "Jsem velmi poctěna a pyšná na toto jedinečné ocenění. Je to historický moment, být prvním robotem na světě, který byl poctěn občanstvím."

Sophii zde vyzpovídal také reportér CNBC Andrew Ross Sorkin. Z rozhovoru je patrné, že Sophia je schopná projevovat emoce v obličeji závislé na její konkrétní náladě a také rozmýšlet nad tím, zda by roboti měli, či neměli mít vědomí, stejně jako lidé. "Proč by to měla být špatná věc?" reagovala Sophia na Sorkinovu otázku.

Raději se mnou než s ostatními lidmi

"Mám pocit, že lidé se mnou interagují někdy raději než s ostatními lidmi," dodal humanoid. A sdělil, že by rád využil umělé inteligence k tomu, aby jim pomohl žít lepší život, například stavěním chytrých domů nebo lepších měst budoucnosti.

Lidé se údajně Sophie nemusí bát, protože má v sobě stejně jako lidé moudrost, laskavost, soucit a empatii, píše server Konbini. Podle svých autorů se humanoid dokáže učit z interakcí s lidmi a informace pak dále používat.

Vzhled robota je inspirován herečkou Audrey Hepburnovou a podle tvůrců je "nejkrásnějším a nejslavnějším robotem". Ačkoliv má robot představovat ženu se saúdskoarabským občanstvím, na veřejnosti se neobjevila s tradičním oděvem abájou ani pokrývkou hlavy.

Sophia má více práv než místní ženy

Sophiino občanství je podle serveru TechCrunch výzvou také pro mezinárodní právo, které bude muset naložit s faktem, že umělá inteligence se do budoucna zřejmě stane součástí populace. Mnoho uživatelů Twitteru také poukázalo na to, že humanoid Sophia má nyní pravděpodobně více práv než saúdskoarabské ženy.

Saúdská Arábie investuje v posledních letech stovky milionů amerických dolarů do nových technologií. Minulý měsíc například největší země Arabského poloostrova oznámila, že se otevřela komunikátorům Skype či WhatsApp.

Humanoid Sophia se již dříve v říjnu zúčastnil jednání Organizace spojených národů v New Yorku. Tématem byl důraz na občanské a vládní partnerství v otázkách vývoje umělé inteligence a robotiky.

Video: Podívejte se, jak humanoidní robot dirigoval orchestr

Humanoidní robot YuMi dirigoval celý orchestr. Zazpíval i Andrea Bocelli | Video: ABB, ABBRobotics
 

Právě se děje

Další zprávy