Google na fotkách pozná kočky a psy. Rozliší i bulteriéra od německého ovčáka a Rexe od Geralta

Otakar Schön
17. 10. 2017 22:44
Aplikace Fotky Google získala novou funkci poháněnou umělou inteligencí. V obrázcích umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků i konkrétní zvířata. Vybrané zvíře dokáže Google najít i uprostřed videoklipů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Slibované rozšiřování působnosti umělé inteligence v Googlu nastalo. Firma tento týden spustila novou funkci, které vylepšuje vyhledávání ve fotografiích. Díky strojovému učení dokáže Google rozpoznat konkrétní kočky a psy na snímcích uložených ve službě Google Photos.

Na webu i v mobilní aplikaci pro Android a iOS lze vyhledávat zadáním slov kočka či pes, ale také použitím emoji.

Zatím jsou znát rozdíly při vyhledávání českými termíny a jejich anglickými ekvivalenty, ale to by se mělo časem změnit.

Umělá inteligence navíc u zvířat, která fotíte často, začíná fotografie seskupovat stejně jako v případě lidských členů rodiny nebo kamarádů.

Jak jsme psali tento týden, umělá inteligence je stále v plenkách, a tak vyhledávání není stoprocentní, funguje však výrazně lépe než před zavedením nové funkce. Při testování novinky dokázal Google spolehlivě najít fotky psů, odlišil fotografie stafordšírského bulteriéra, jorkšíra i německého ovčáka. Toho dokonce našel ve videoklipu.

Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků.
Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků. | Foto: Aktuálně.cz

Při hledání klíčového slova kočka se umělá inteligence od Googlu nechala zmást naším kočkopsem. Geralt opírající se předními tlapami o kočičí škrabadlo nebo hrající si s krabicí je i přes odlišnou fyziognomii pro Google kočkou. Taková chyba ale spíše pobaví, než že by sloužila jako důkaz neadekvátnosti nové funkce.

Uživatele Google láká i na neomezenou možnost zálohování fotografií a videoklipů ve standardním rozlišení.

Majitelům telefonů Pixel pak umožňuje neomezeně nahrávat fotografie v neomezené velikosti a videa i ve 4K rozlišení.

Telefony od Googlu poznají, co vidí váš fotoaparát, a kvalitou snímkou překonají i iPhone 8 Plus nebo Galaxy Note 8. | Video: Otakar Schön
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn se s odbory dohodl na mzdách

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se dohodl s odborovým svazem strojvedoucích GDL na mzdových podmínkách. Riziko další stávky, která by byla od srpna čtvrtá, je tak zažehnáno. Informují o tom německá média.

"Dohodli jsme se," citovala agentura DPA svůj zdroj, který se jednání účastní. Dosažení shody následně potvrdili i zemští premiéři Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska Stephan Weil a Daniel Günther, kteří další kolo jednání zprostředkovali.

Svaz GDL od srpna uspořádal tři stávky, kterými se snažil donutit dráhy ke zvýšení mezd. Po třetí stávce, která skončila zhruba před týdnem, učinily DB odborářům novou nabídku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výroba aut v létě kvůli nedostatku čipů klesla o 39 procent na 112 481 vozů

Výroba osobních aut v Česku v červenci a srpnu kvůli nedostatku čipů meziročně klesla o 39 procent na 112 481 vozů. Za osm měsíců automobilky vyrobily 775 496 aut, což je o 12,6 procenta více než loni, ale proti předkrizovému roku 2019 to znamená ztrátu 17,7 procenta. Kvůli nedostatku polovodičů bude výroba aut za celý letošek zhruba o 140 000 vozů nižší. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto a Toyota kvůli chybějícím polovodičům musely prodloužit tradiční letní odstávky. Škoda v létě vyrobila o 42 procent vozů méně než loni. Celkově za osm měsíců produkce vzrostla o 7,9 procenta na 486 423 vozů. V Toyotě výroba v červenci klesla o 37 procent a v srpnu se zcela zastavila. Celková produkce ale přesto stoupla o 5,8 procenta na 106 673 aut. U Hyundai byla prázdninová výroba zhruba na úrovni minulého roku. Od ledna do konce srpna pak zvýšila výrobu o 33,1 procenta na 182 400 aut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy