Google na fotkách pozná kočky a psy. Rozliší i bulteriéra od německého ovčáka a Rexe od Geralta

Otakar Schön
17. 10. 2017 22:44
Aplikace Fotky Google získala novou funkci poháněnou umělou inteligencí. V obrázcích umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků i konkrétní zvířata. Vybrané zvíře dokáže Google najít i uprostřed videoklipů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Slibované rozšiřování působnosti umělé inteligence v Googlu nastalo. Firma tento týden spustila novou funkci, které vylepšuje vyhledávání ve fotografiích. Díky strojovému učení dokáže Google rozpoznat konkrétní kočky a psy na snímcích uložených ve službě Google Photos.

Na webu i v mobilní aplikaci pro Android a iOS lze vyhledávat zadáním slov kočka či pes, ale také použitím emoji.

Zatím jsou znát rozdíly při vyhledávání českými termíny a jejich anglickými ekvivalenty, ale to by se mělo časem změnit.

Umělá inteligence navíc u zvířat, která fotíte často, začíná fotografie seskupovat stejně jako v případě lidských členů rodiny nebo kamarádů.

Jak jsme psali tento týden, umělá inteligence je stále v plenkách, a tak vyhledávání není stoprocentní, funguje však výrazně lépe než před zavedením nové funkce. Při testování novinky dokázal Google spolehlivě najít fotky psů, odlišil fotografie stafordšírského bulteriéra, jorkšíra i německého ovčáka. Toho dokonce našel ve videoklipu.

Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků.
Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků. | Foto: Aktuálně.cz

Při hledání klíčového slova kočka se umělá inteligence od Googlu nechala zmást naším kočkopsem. Geralt opírající se předními tlapami o kočičí škrabadlo nebo hrající si s krabicí je i přes odlišnou fyziognomii pro Google kočkou. Taková chyba ale spíše pobaví, než že by sloužila jako důkaz neadekvátnosti nové funkce.

Uživatele Google láká i na neomezenou možnost zálohování fotografií a videoklipů ve standardním rozlišení.

Majitelům telefonů Pixel pak umožňuje neomezeně nahrávat fotografie v neomezené velikosti a videa i ve 4K rozlišení.

Telefony od Googlu poznají, co vidí váš fotoaparát, a kvalitou snímkou překonají i iPhone 8 Plus nebo Galaxy Note 8. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

před 24 minutami

Rada ČNB opět nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Sazby by měly podle ekonomů beze změny zůstat delší dobu.

Na posledním měnovém jednání na počátku srpna nechala rada úrokové sazby také stejné. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy