Google na fotkách pozná kočky a psy. Rozliší i bulteriéra od německého ovčáka a Rexe od Geralta

Otakar Schön
17. 10. 2017 22:44
Aplikace Fotky Google získala novou funkci poháněnou umělou inteligencí. V obrázcích umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků i konkrétní zvířata. Vybrané zvíře dokáže Google najít i uprostřed videoklipů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Slibované rozšiřování působnosti umělé inteligence v Googlu nastalo. Firma tento týden spustila novou funkci, které vylepšuje vyhledávání ve fotografiích. Díky strojovému učení dokáže Google rozpoznat konkrétní kočky a psy na snímcích uložených ve službě Google Photos.

Na webu i v mobilní aplikaci pro Android a iOS lze vyhledávat zadáním slov kočka či pes, ale také použitím emoji.

Zatím jsou znát rozdíly při vyhledávání českými termíny a jejich anglickými ekvivalenty, ale to by se mělo časem změnit.

Umělá inteligence navíc u zvířat, která fotíte často, začíná fotografie seskupovat stejně jako v případě lidských členů rodiny nebo kamarádů.

Jak jsme psali tento týden, umělá inteligence je stále v plenkách, a tak vyhledávání není stoprocentní, funguje však výrazně lépe než před zavedením nové funkce. Při testování novinky dokázal Google spolehlivě najít fotky psů, odlišil fotografie stafordšírského bulteriéra, jorkšíra i německého ovčáka. Toho dokonce našel ve videoklipu.

Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků.
Aplikace Fotky Google umí vyhledávat plemena domácích mazlíčků. | Foto: Aktuálně.cz

Při hledání klíčového slova kočka se umělá inteligence od Googlu nechala zmást naším kočkopsem. Geralt opírající se předními tlapami o kočičí škrabadlo nebo hrající si s krabicí je i přes odlišnou fyziognomii pro Google kočkou. Taková chyba ale spíše pobaví, než že by sloužila jako důkaz neadekvátnosti nové funkce.

Uživatele Google láká i na neomezenou možnost zálohování fotografií a videoklipů ve standardním rozlišení.

Majitelům telefonů Pixel pak umožňuje neomezeně nahrávat fotografie v neomezené velikosti a videa i ve 4K rozlišení.

Telefony od Googlu poznají, co vidí váš fotoaparát, a kvalitou snímkou překonají i iPhone 8 Plus nebo Galaxy Note 8. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy