Fascinující snímky běžného života v USA. Daniel Šperl vydal knihu Amerika

Fascinující snímky běžného života v USA. Daniel Šperl vydal knihu Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Foto: Daniel Šperl
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 11. 2019 8:53
Český fotograf a kameraman Daniel Šperl jezdil do USA fotografovat dvacet let. Teď svou dlouhodobou práci uzavřel a vydal knihu Amerika, která zachycuje tamní běžný život.

Potkáte-li někde Daniela Šperla, určitě bude mít po ruce letitý fotoaparát a několik kazet s kinofilmem. Pokud pracuje na svých dlouhodobých projektech, digitálně nefotí. Zůstává věrný klasickému fotografování, se kterým kdysi začínal.

Dalším typických rysem jeho práce jsou opravdu dlouhodobé projekty. Na jednom tématu pracuje třeba dvacet let. Bylo to tak i v případě knih Japonsko a Homo Pragensis. Právě nyní uzavřel další z nich. Tentokrát je zaměřená na USA  a nese název Amerika.

"V USA jsem poprvé fotografoval v roce 1998. Byl jsem tehdy na východním pobřeží a bylo to těsně poté, co jsem dokončil studium na FAMU," říká Daniel Šperl, který se živí jako kameraman a fotografování si chrání jako své hobby. "Tehdy jsem tam byl zhruba tři týdny a zamiloval jsem si to. Města jako New York, Philadelphia nebo Washington mě okouzlila."

V roce 2000 do USA vyrazil podruhé a strávil tam půl roku. "Kniha je sestavena ze snímků pořízených během pěti nebo šesti cest do USA, které jsem absolvoval za posledních dvacet let," vysvětluje fotograf. Zdaleka však nezůstal jen u amerických velkoměst, s fotoaparátem projel i velkou část vnitrozemí. 

"Nejdelší dobu jsem strávil v malých amerických městečkách, jako je například Sonoma, Santa Rosa nebo Petaluma, která se nacházejí severně od San Franciska, " říká. Je to oblast, kde je hodně vinic a dodneška se tam odráží kultura hippies, která se právě v těchto místech zrodila.

"Lidé jsou tam naprosto v pohodě, líbila se mi lehkost bytí, otevřenost a přátelskost, které tam panují," vypráví fotograf a přiznává, že přeorientovat se po návratu domů na atmosféru panující v Česku pro něj bývalo složité. "Myslím, že mě do USA nejvíce lákají právě ti lidé a pak samozřejmě i krajina a podnebí. Vždycky jsem se odtud vracel jako z lázní," konstatuje.

Vstřícnost Američanů k cizincům popisuje na příběhu, který sám prožil v jednom z menších měst v USA. Zrovna fotil na místním festivalu jablek, což byla pro tamní obyvatele velká společenská událost. Přišel k němu muž, pochválil mu fotoaparát a ptal se, co ve městě dělá. "Vysvětlil jsem mu, že jsem v USA na delší návštěvě a že zrovna v jejich městečku chodím jednou či dvakrát týdně na výuku angličtiny."

Když muž zjistil, kam český fotograf na výuku chodí, jen kroutil hlavou. "Proč nechodíš raději na univerzitu?" ptal se. "Na to nemám peníze," zněla odpověď.

"On mi pak řekl, že má na univerzitě na starost zahraniční studenty a že zařídí, co je potřeba. A tak jsem během jednoho setkání dostal na ulici stipendium -  náhodou, bez jakéhokoli doporučení. Celé to tam fungovalo až neuvěřitelně pohádkově," vzpomíná  Daniel Šperl.

Kniha Amerika samozřejmě není první možností, jak Šperlovy snímky z USA vidět. "Od druhé návštěvy jsem průběžně dělal dílčí výstavy. Při přípravě knihy jsem tak už měl některé fotografie ověřené, že fungují," vysvětluje. V publikaci je však i řada snímků, které ještě na žádné z výstav nebyly. 

"Nechávám ty věci dozrát. Příprava knihy je dlouholetá věc," vysvětluje autor. A jestli se Amerika za těch dvacet let změnila? "Myslím, že se změnil můj pohled na ni," říká fotograf. Největší změnu pocítil v New Yorku. "Měl jsem možnost poznat ho ještě před pádem věží v roce 2001. Když jsem se tam vracel v roce 2003, tak z původně barevného extravagantního města bylo šedivé místo. Byla to neuvěřitelná změna. Lidé se najednou báli cizinců, panovala tam určitá nervozita. Ale když jsme odletěli na západní pobřeží, nic takového jsem nezaznamenal. A během následujících let se do New Yorku původní atmosféra postupně vracela."

V porovnání s jeho dalšími knihami se Amerika vyznačuje nejsubjektivnějším pohledem. "Pustit se do tohoto tématu je docela těžké, protože ho fotila spousta skvělých fotografů. O americké fotografii jsem sám psal teoretickou práci a samozřejmě jsem si uvědomoval, že je tam spousta skvělých autorů, se kterými se člověk nemůže srovnávat ani je kopírovat. Snažil jsem se to dělat po svém a doufám, že když si někdo prohlédne mou knížku, uvidí můj rukopis," konstatuje Daniel Šperl.

O knize

Obálka knihy Amerika od Daniela Šperla
Obálka knihy Amerika od Daniela Šperla | Foto: Daniel Šperl
  • Daniel Šperl, Amerika (vlastním nákladem, 2019, 128 stran, 113 černobílých fotografií, doporučená cena 350 Kč).
  • Kniha Amerika je dostupná v běžné knižní distribuci a kromě toho ji lze pořídit třeba i v pražské prodejně Foto Škoda.
  • Slavnostní křest se odehraje v pondělí 11. listopadu v pražské Leica Gallery (19.00).
  • Více o autorovi na jeho osobním webu 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy