Fascinující snímky běžného života v USA. Daniel Šperl vydal knihu Amerika

Fascinující snímky běžného života v USA. Daniel Šperl vydal knihu Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Daniel Šperl - Amerika
Foto: Daniel Šperl
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 11. 2019 8:53
Český fotograf a kameraman Daniel Šperl jezdil do USA fotografovat dvacet let. Teď svou dlouhodobou práci uzavřel a vydal knihu Amerika, která zachycuje tamní běžný život.

Potkáte-li někde Daniela Šperla, určitě bude mít po ruce letitý fotoaparát a několik kazet s kinofilmem. Pokud pracuje na svých dlouhodobých projektech, digitálně nefotí. Zůstává věrný klasickému fotografování, se kterým kdysi začínal.

Dalším typických rysem jeho práce jsou opravdu dlouhodobé projekty. Na jednom tématu pracuje třeba dvacet let. Bylo to tak i v případě knih Japonsko a Homo Pragensis. Právě nyní uzavřel další z nich. Tentokrát je zaměřená na USA  a nese název Amerika.

"V USA jsem poprvé fotografoval v roce 1998. Byl jsem tehdy na východním pobřeží a bylo to těsně poté, co jsem dokončil studium na FAMU," říká Daniel Šperl, který se živí jako kameraman a fotografování si chrání jako své hobby. "Tehdy jsem tam byl zhruba tři týdny a zamiloval jsem si to. Města jako New York, Philadelphia nebo Washington mě okouzlila."

V roce 2000 do USA vyrazil podruhé a strávil tam půl roku. "Kniha je sestavena ze snímků pořízených během pěti nebo šesti cest do USA, které jsem absolvoval za posledních dvacet let," vysvětluje fotograf. Zdaleka však nezůstal jen u amerických velkoměst, s fotoaparátem projel i velkou část vnitrozemí. 

"Nejdelší dobu jsem strávil v malých amerických městečkách, jako je například Sonoma, Santa Rosa nebo Petaluma, která se nacházejí severně od San Franciska, " říká. Je to oblast, kde je hodně vinic a dodneška se tam odráží kultura hippies, která se právě v těchto místech zrodila.

"Lidé jsou tam naprosto v pohodě, líbila se mi lehkost bytí, otevřenost a přátelskost, které tam panují," vypráví fotograf a přiznává, že přeorientovat se po návratu domů na atmosféru panující v Česku pro něj bývalo složité. "Myslím, že mě do USA nejvíce lákají právě ti lidé a pak samozřejmě i krajina a podnebí. Vždycky jsem se odtud vracel jako z lázní," konstatuje.

Vstřícnost Američanů k cizincům popisuje na příběhu, který sám prožil v jednom z menších měst v USA. Zrovna fotil na místním festivalu jablek, což byla pro tamní obyvatele velká společenská událost. Přišel k němu muž, pochválil mu fotoaparát a ptal se, co ve městě dělá. "Vysvětlil jsem mu, že jsem v USA na delší návštěvě a že zrovna v jejich městečku chodím jednou či dvakrát týdně na výuku angličtiny."

Když muž zjistil, kam český fotograf na výuku chodí, jen kroutil hlavou. "Proč nechodíš raději na univerzitu?" ptal se. "Na to nemám peníze," zněla odpověď.

"On mi pak řekl, že má na univerzitě na starost zahraniční studenty a že zařídí, co je potřeba. A tak jsem během jednoho setkání dostal na ulici stipendium -  náhodou, bez jakéhokoli doporučení. Celé to tam fungovalo až neuvěřitelně pohádkově," vzpomíná  Daniel Šperl.

Kniha Amerika samozřejmě není první možností, jak Šperlovy snímky z USA vidět. "Od druhé návštěvy jsem průběžně dělal dílčí výstavy. Při přípravě knihy jsem tak už měl některé fotografie ověřené, že fungují," vysvětluje. V publikaci je však i řada snímků, které ještě na žádné z výstav nebyly. 

"Nechávám ty věci dozrát. Příprava knihy je dlouholetá věc," vysvětluje autor. A jestli se Amerika za těch dvacet let změnila? "Myslím, že se změnil můj pohled na ni," říká fotograf. Největší změnu pocítil v New Yorku. "Měl jsem možnost poznat ho ještě před pádem věží v roce 2001. Když jsem se tam vracel v roce 2003, tak z původně barevného extravagantního města bylo šedivé místo. Byla to neuvěřitelná změna. Lidé se najednou báli cizinců, panovala tam určitá nervozita. Ale když jsme odletěli na západní pobřeží, nic takového jsem nezaznamenal. A během následujících let se do New Yorku původní atmosféra postupně vracela."

V porovnání s jeho dalšími knihami se Amerika vyznačuje nejsubjektivnějším pohledem. "Pustit se do tohoto tématu je docela těžké, protože ho fotila spousta skvělých fotografů. O americké fotografii jsem sám psal teoretickou práci a samozřejmě jsem si uvědomoval, že je tam spousta skvělých autorů, se kterými se člověk nemůže srovnávat ani je kopírovat. Snažil jsem se to dělat po svém a doufám, že když si někdo prohlédne mou knížku, uvidí můj rukopis," konstatuje Daniel Šperl.

O knize

Obálka knihy Amerika od Daniela Šperla
Obálka knihy Amerika od Daniela Šperla | Foto: Daniel Šperl
  • Daniel Šperl, Amerika (vlastním nákladem, 2019, 128 stran, 113 černobílých fotografií, doporučená cena 350 Kč).
  • Kniha Amerika je dostupná v běžné knižní distribuci a kromě toho ji lze pořídit třeba i v pražské prodejně Foto Škoda.
  • Slavnostní křest se odehraje v pondělí 11. listopadu v pražské Leica Gallery (19.00).
  • Více o autorovi na jeho osobním webu 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy