Který z těchto snímků vyhraje Czech Press Photo? Porota oznámila nominace

Mezi nominovanými je i tento snímek fotografa Respektu Milana Jaroše.
AKTUALITA: Filip Singer (EPA). Zoufalství - Lesbos, Řecko 2015: Uprchlíci se snaží dostat z přeplněného gumového člunu, který se málem rozbil o skaliska na pobřeží ostrova Lesbos, Řecko.
AKTUALITA: Michal Šula (Mafra). Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.
AKTUALITA: Jan Zátorský (Mafra). Paříž po teroristickém útoku z 13. listopadu 2015: Matka utěšuje svoji dceru před klubem Bataclan, na který den předtím zaútočili teroristé.
KAŽDODENNÍ ŽIVOT: Jaromír Hanzlík (volný fotograf). Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.
Foto: Czech Press Photo
ČTK Tomáš Vocelka ČTK, Tomáš Vocelka
17. 10. 2016 18:05
Mezinárodní porota soutěže o nejlepší novinářské fotografie roku Czech Press Photo vyhlásila nominace na vítěze letošního ročníku. V devíti kategoriích se hodnotily zvlášť jednotlivé snímky a zvlášť fotosérie. V galerii se můžete podívat, kteří fotografové by mohli vyhrát se samostatnými snímky.

Porotci vybrali v každé z devíti kategorií tři nominace za samostatné snímky a tři nominace za série (přehled fotografů nominovaných za seriály přineseme zítra v rubrice Foto). Kdo z nominovaných získá ocenění, bude jasné 21. listopadu při slavnostním předávání cen na pražské Staroměstské radnici.

Do letošního 22. ročníku se přihlásilo 349 fotografů, kteří do soutěže poslali dohromady 5861 snímků. Soutěžící mohli přihlásit své snímky do kategorií Aktualita, Každodenní život, Lidé, o nichž se mluví, Umění, Sport, Portrét, Příroda a nově také do kategorií Problémy dnešní doby a Lifestyle. Mezi nominovanými jsou fotografové deníků, časopisů a agentur i autoři na volné noze.

Tradiční výstava vítězných snímků začne na Staroměstské radnici v den, kdy pořadatelé vyhlásí letošní oceněné, tedy 21. listopadu. Potrvá do konce ledna.

Fotožurnalistická soutěž se koná pravidelně od roku 1995. Většinou jí dominují politická témata. Loni to byla migrace, Fotografií roku se stal snímek Jana Zátorského z Mladé fronty Dnes zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy