Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Pět nominací mají fotografové Economie

Nominace v kategorii Umění a kultura: Lukáš Bíba, Economia, a.s. / Cesty (ukázka z nominované série snímků).
Nominace v kategorii Umění a kultura: Lukáš Bíba, Economia, a.s. / Křišťálový glóbus - 20. výročí hlavní ceny Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (ukázka z nominované série snímků).
Nominace v kategorii Reportáž: Lukáš Bíba, Economia, a.s. / 25 000 křížů (ukázka z nominované série snímků).
Nominace v kategorii Umění a kultura: Milan Bureš, Respekt / Pavel Dias (ukázka z nominované série snímků).
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2021 13:08
Fotograf Lukáš Bíba, s jehož snímky se čtenáři setkávají v Hospodářských novinách i na webu Aktuálně.cz, získal čtyři nominace na Czech Press Photo. Milan Bureš z časopisu Respekt pak přidal pátou (všechny zmíněné tituly patří pod vydavatelství Economia). Mezi nominovanými na ceny Czech Press Photo letos není žádná žena.

Mezi snímky nominovanými ve 27. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo se stejně jako před rokem často objevují fotografie zachycující pandemii koronaviru. Bodovaly také snímky z olympijských her a úspěch měly i fotografie následků tragického řádění přírodního živlu na jižní Moravě.

Pět členů mezinárodní poroty hodnotilo více než 4300 snímků od 250 fotografů z České a Slovenské republiky. Vítěze oznámí organizátoři v lednu, už teď je ale jisté, že mezi nimi nebude žádná žena, mezi nominovanými totiž není ani jedna.

Fotografky byly letos oceněny pouze třemi doprovodnými cenami: tu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky získala Lenka Klicperová za sérii Ztracená válka, Cenu dětí obdržela Barbora Reichová za fotosérii o plavkyni Simoně Kubové a Stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let dostala Barbora Kvasničková za sérii Ničivé požáry v okolí Atén.

Známý už je také držitel Grantu Prahy, druhé hlavní ceny soutěže. Vítězný soubor vybírá pražský primátor na doporučení mezinárodní poroty, která doporučuje vybrané soubory s nejvyšším hodnocením. Cenu získal Petr Vrabec za cyklus Pražské periferie.

před 5 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.