Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici

Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, považované za Mekku folkloru a lidové kultury.
Na Zelený čtvrtek se tu hojně udržuje jinde už zapomenutá zvyklost, tzv. "klepání". Malí chlapci obcházejí vesnice s hrkači (dřevěný trakárek, který při jízdě hrká) a řehtačkami oznamují čas ranního a večerního klekání i pravé poledne. Namísto zvonů které dle tradice „odletěly do Říma“.
Tzv. "klepáči" nahrazují vyzvánění zvonů, které umlknou po večerní mši svaté na Zelený čtvrtek na znamení smutku z posledních dní Ježíše Krista. Po jeho vzkříšení se znovu rozezní. Podle další tradice klepáči klapají řehtačkami a hrkači, aby zahnali Jidáše.
Na Slovácku i v dalších "folklorně živých" oblastech se lidé při slavnostních chvílích stále oblékají do tradičních krojů. A některé ženy ještě stále na Velký pátek chodí otvírat a čistit studánky.
Foto: Skanzen Strážnice
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 4. 2018 9:05
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, ve které sídlí Národní ústav lidové kultury, jenž pečuje o lidové tradice na celém území Česka. Strážnice je proto považována za Mekku folkloru.
 

Právě se děje

před 15 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy