Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici

Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, považované za Mekku folkloru a lidové kultury.
Na Zelený čtvrtek se tu hojně udržuje jinde už zapomenutá zvyklost, tzv. "klepání". Malí chlapci obcházejí vesnice s hrkači (dřevěný trakárek, který při jízdě hrká) a řehtačkami oznamují čas ranního a večerního klekání i pravé poledne. Namísto zvonů které dle tradice „odletěly do Říma“.
Tzv. "klepáči" nahrazují vyzvánění zvonů, které umlknou po večerní mši svaté na Zelený čtvrtek na znamení smutku z posledních dní Ježíše Krista. Po jeho vzkříšení se znovu rozezní. Podle další tradice klepáči klapají řehtačkami a hrkači, aby zahnali Jidáše.
Na Slovácku i v dalších "folklorně živých" oblastech se lidé při slavnostních chvílích stále oblékají do tradičních krojů. A některé ženy ještě stále na Velký pátek chodí otvírat a čistit studánky.
Foto: Skanzen Strážnice
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 4. 2018 9:05
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, ve které sídlí Národní ústav lidové kultury, jenž pečuje o lidové tradice na celém území Česka. Strážnice je proto považována za Mekku folkloru.
 

Právě se děje

Další zprávy