Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici

Foto: Tak slaví Velikonoce Mekka lidové kultury na Moravě. Nahlédněte do skanzenu ve Strážnici
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, považované za Mekku folkloru a lidové kultury.
Na Zelený čtvrtek se tu hojně udržuje jinde už zapomenutá zvyklost, tzv. "klepání". Malí chlapci obcházejí vesnice s hrkači (dřevěný trakárek, který při jízdě hrká) a řehtačkami oznamují čas ranního a večerního klekání i pravé poledne. Namísto zvonů které dle tradice „odletěly do Říma“.
Tzv. "klepáči" nahrazují vyzvánění zvonů, které umlknou po večerní mši svaté na Zelený čtvrtek na znamení smutku z posledních dní Ježíše Krista. Po jeho vzkříšení se znovu rozezní. Podle další tradice klepáči klapají řehtačkami a hrkači, aby zahnali Jidáše.
Na Slovácku i v dalších "folklorně živých" oblastech se lidé při slavnostních chvílích stále oblékají do tradičních krojů. A některé ženy ještě stále na Velký pátek chodí otvírat a čistit studánky.
Foto: Skanzen Strážnice
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 4. 2018 9:05
Slovácko a Valašsko patří k regionům, kde se ještě uchovaly původní tradice a zvyky. Zavítejme na velikonoční návštěvu do Strážnice, ve které sídlí Národní ústav lidové kultury, jenž pečuje o lidové tradice na celém území Česka. Strážnice je proto považována za Mekku folkloru.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy