Rusko šokoval příběh narkomanů, kteří vychovávají dítě

jaz
2. 4. 2014 7:40
Ruská fotografka zachytila každodenní život drogově závislých rodičů vychovávajících v otřesných podmínkách svou dceru.
Lila a Anfisa
Lila a Anfisa | Foto: irinapopova.net

Petrohrad – Fotografka Irina Popova jistě netušila, že zveřejněním svého projektu s názvem Another Family pobouří širokou veřejnost v Rusku. Zachytila totiž život dvou narkomanů vychovávajících společně malou dceru Anfisu.

V roce 2008 potkala Irina v nočních hodinách na ulici v Petrohradu notně opilou Lilu, která táhla v kočárku svou dceru. Požádala, zda by ji nemohla nějakou dobu fotografovat, a poté co Lila souhlasila, nastěhovala se k ní a její rodině domů.

Lila a Pasha, rodiče dívenky
Lila a Pasha, rodiče dívenky | Foto: irinapopova.net

Přestože byla svědkem domácnosti plné drog, večírků a mnohdy i násilného chování, coby fotografka jen pořizovala obrázky a do chodu rodiny nikterak nezasahovala.

Po uveřejnění fotografií, kdy malá dívenka balancuje na římse okna, hraje si s cigaretami své matky nebo hledí na genitálie nahého spícího otce, se zvedla vlna negativních reakcí, volajících po okamžitém odebrání dívenky z rodiny. Kromě toho se opět začalo diskutovat, zda fotograf může být pouze v roli nestranného pozorovatele, nebo má i povinnost, ať už mravní, či občanskou, v dané situaci zakročit.

I přes záchrannou síť v okně z fotografie mrazí
I přes záchrannou síť v okně z fotografie mrazí | Foto: irinapopova.net

"Možná se to zdá podivné, ale mým záměrem bylo hovořit o možnostech lásky na okraji společnosti a doufala jsem ve větší pochopení. Chtěla jsem postavit most mezi lidmi a zvýšit povědomí, že vychovávat dítě není snadný úkol," řekla Daily Mail fotografka, která vydala i soubornou knihu fotografií.

Po zveřejnění fotografií se o případ začala zajímat i policie. Sama autorka ale nehodlá rodinu v žádném případě odsuzovat a tvrdí, že jejím záměrem bylo zachytit čistou lásku, která dokáže být mezi lidmi i v takových podmínkách.

V bytě se konaly nonstop alkoholové večírky
V bytě se konaly nonstop alkoholové večírky | Foto: irinapopova.net

Anfisa přesto nebyla svým rodičům odebrána z péče. Její matka Lila v roce 2012 odešla od rodiny, léčila se z drogové závislosti a dnes pracuje v petrohradském obchodě s oblečením. Její otec Pasha má práci na částečný úvazek jako elektrikář a společně s novou přítelkyní se stará o dceru, která teď chodí do školy.

 

Právě se děje

Další zprávy