Foto: Železnice mezi domy, nespoutaní řidiči i tvrdý režim. Cestovní deník z Vietnamu

Projeďte si severní a střední Vietnam.
Tím prvním, který většina cestovatelů ze západu zažije, je hlučná a zdánlivě chaotická doprava v Hanoji. S trochou, ale opravdu jen trochou nadsázky, se dá říct, že prvně se troubí, pak až brzdí.
Vietnamci jsou mistři v jízdě na motorkách. Nic jiného jim ale ani nezbývá, neboť kvůli nízkým mzdám a především extrémním (i 100%) daním na dovážená auta jsou pro většinu rodin skútry jedinou možností dopravy.
Nejčastějším motocyklovým příslušenstvím je přitom v subtropické zemi speciální pláštěnka, která přikryje motorku i s jezdci. Dokonce častějším než helma.
Což v kombinaci s velkou zálibou Vietnamců v alkoholu, zejména pivě - chutnajícím jako české, jen o dvě třetiny levnějším - dělá ze silnic sice svobodné, ale nezřídka smrtonosné místo. Konkrétně na nich zahyne v průměru 14 tisíc lidí ročně.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
27. 12. 2017 18:04
Podívejte se na osobně laděnou galerii z Vietnamu, kterou fotoreportér Jakub Plíhal sestavil z více než třítýdenního cestování po severní části země.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy