Foto: Posypová sůl, lopata a stará válenda jako exponáty. Silničáři mají své vlastní Muzeum silnic

Foto: Posypová sůl, lopata a stará válenda jako exponáty. Silničáři mají své vlastní Muzeum silnic
Vikýřovice u Šumperka mají minimálně jeden celostátní unikát.
Je zde jediné muzeum v zemi věnované čistě silnicím a silničářům.
Existuje už od roku 2010 a právě otevřelo novou výstavu s názvem Zimní starosti silničářů aneb z historie zimní údržby.
Jejich historie sahá přibližně sto padesát let zpátky. Na říšských silnicích jejich službu stanovil říšský zákon ze dne 2. ledna 1877, první zprávy jsou ale ještě starší.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2017 20:49
Tušili jste, že i silnice a silničáři mají své vlastní muzeum? Nachází se v obci Vikýřovice v Olomouckém kraji a je jediné svého druhu u nás. Exponáty z historie silnic vystavuje od roku 2010, nedávno přitom otevřelo novou výstavu o zimních starostech silničářů. "Hlavně jsme chtěli představit historii údržby silnic, protože o tom nevěděl vůbec nikdo nic," říká jeho ředitelka Alena Turková a dodává: "Chtěli jsme také s nadsázkou ukázat, že silničáři v tomto období nikdy nespí." Podívejte se sami, jak vypadá neobvyklé muzeum, kde si můžete prohlédnout posypovou sůl, válendu nebo staré silničářské stroje a které má na dvoře jako exponát most.
 

Právě se děje

před 57 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy