Setkání s mimozemskou civilizací je pro astrofyziky téma značně hypotetické. Mají rádi především fakta a ta hovoří jasně: naše planeta se nachází na samém okraji jedné z mnoha galaxií a nejbližší planety jsou od nás vzdálené tisíc světelných let.
Kdyby mimozemšťané letěli přímo k nám a třeba i rychlostí světla, což je velmi nepravděpodobné, trvalo by jim to 1000 let. A že by v předlouhé historii vesmíru přistáli právě v současnosti, je další velmi nepravděpodobná položka tohoto konstruktu, připomíná britský deník The Guardian.
Jenže scenáristé a filmaři nejsou svázáni logikou a fyzikou, a tudíž už mají kontakt s mimozemskými civilizacemi probádaný skrz na skrz, přílet UFO je totiž v kinech celkem běžnou záležitostí.
Nový film Příchozí (Arrival), který bude mít tuzemskou premiéru 10. listopadu, pojal tematiku setkání s návštěvníky z vesmíru z komunikačního a lingvistického hlediska. Řeší, jak by se člověk s neznámými tvory domluvil. Hrdinkou se tak stává elitní lingvistka Louise Banksová v podání Amy Adamsové.
Snímek vyvolal otázku, jak by komunikace probíhala ve skutečnosti. "Vede se velká debata o to, zda vůbec bychom měli na takové mimozemské signály odpovídat, či nikoliv," cituje The Guardian Johna Elliota, koordinátora britského Institutu pro výzkum mimozemské civilizace (SETI).
Elliotův popis toho, jak by taková odpověď vypadala, příliš konkrétních faktů nenabízí: "Myslím, že by odpověď byla učiněna určitou formou z nějakého místa na zeměkouli, někým s odpovídajícím vybavením."
Součástí Elliotovy práce je tzv. xenolingvistika, tedy snaha vymyslet jazyk, který by byl srozumitelný inteligentní mimozemské bytosti, popřípadě porozumět jejímu jazyku.
"Je to stejné, jako když v amazonském pralese objevíte neznámý kmen," říká a vysvětluje.
Pro komunikaci s případnou mimozemskou civilizací by podle britského institutu byl zřejmě nejvhodnější binární kód, tedy texty a obrázky sdělované pomocí jedniček a nul. Institut zkoumal i jednoduché piktogramy, ale došel k problému, jenž se objevuje i ve filmu: jak mimozemšťanům vysvětlit rozdíl mezi nástroji a zbraněmi? Vždyť i pouhý obrázek šipky, značící pohyb, by mohl být vnímán jako šíp, tedy zbraň.
Než se lidstvo hromadně vrhne na vymýšlení jazyka pro komunikaci s mimozemšťany, mělo by si uvědomit jednu zásadní věc: "I kdyby mimozemské bytosti byly od nás vzdálené třeba jen pouhých sto světelných let, jejich zpráva by byla v okamžiku, kdy ji obdržíme, sto let stará. Takže by trvalo dvě stě let, než bychom se jenom pozdravili," uzavírá Elliot.