Čína přesídlila tisíce lidí. Staví obří teleskop, který má objevit mimozemskou civilizaci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 2. 2016 13:23
Čínská vláda přesídluje devět tisíc obyvatel z odlehlé části jihozápadní provincie, aby mohla uvést do provozu největší radioteleskop na světě, který je v současnosti ve výstavbě. Půl kilometru velký talíř parabolického tvaru má sloužit k vyhledávání možné inteligentní mimozemské formy života. Čínští vědci věří, že pokud opravdu nejsme ve vesmíru sami, důkaz může přinést jedině jejich observatoř.
Foto: Profimedia.cz

V oblasti jihozápadní provincie Kuej-čou právě inženýři dokončují stavbu největšího radioteleskopu na světě, který je součástí ambiciózního vesmírného programu čínských vědců.

Ti se odmítají spoléhat při své práci na data od zahraničních kolegů, proto v horském údolí roste obří radioteleskop, jenž bude prozkoumávat vesmír a zachycovat vzdálené radiové signály z vesmíru. Informoval o tom server New York Times.

Talíř o průměru 500 metrů nazvaný FAST bude mít po svém uvedení do provozu za úkol zkoumat původ vesmíru a monitorovat možné signály existence mimozemské civilizace vzdálené i desítky miliard světelných let.

Velkolepé stavbě za 183 milionů dolarů (cca 4,4 miliardy korun) museli ustoupit tamní obyvatelé, kteří žili v blízkosti teleskopu. Vědci nutný odsun vysvětlují potřebou vytvořit vhodné prostředí pro elektromagnetické vlny, které stavba využívá.

Lidé i tamní úředníci si ovšem stěžují na nedostatečnou finanční kompenzaci, kterou jim stát poskytuje. Obyvatelé mají obdržet 1838 dolarů, což je v přepočtu kolem 45 tisíc korun. Lidé z etnických menšin, u kterých se předpokládá, že budou mít problémy s hledáním nového bydlení, dostanou 11 532 dolarů (cca 280 tisíc korun).

výstavba čínského radioteleskopu
výstavba čínského radioteleskopu | Foto: Profimedia.cz

FAST o velikosti třiceti fotbalových hřišť se začal stavět v roce 2011. Talíř s 4600 trojúhelníkovými panely bude pohyblivý, stejně jako jeho dílčí části. Změna tvaru dopomůže vědcům k lepšímu sledování oblohy, kterého by statická anténa nebyla v takové míře schopna. S dokončením stavby se počítá v září letošního roku.

"S větší plochou příjmu signálu přichází větší flexibilita. FAST bude moci kontrolovat dvakrát větší plochu nebe než Arecibo, přičemž s tři až pětkrát větší citlivostí," řekl v loňském roce pro China Daily vedoucí projektu z čínské akademie věd a narážel tak na druhý největší radioteleskop na světě v Portoriku, který má v průměru 305 metrů.

Čína podle New York Times přichází se svým vesmírným programem v době, kdy je ten americký na ústupu. Asijská velmoc se netají velkými ambicemi, které zahrnují vyslání astronautů na Měsíc nebo umístění kosmické stanice na oběžnou dráhu.

Astronauté na ISS podnikli celkem tři výstupy do otevřeného prostoru, jejichž cílem bylo připravit podmínky pro přijímání soukromých lodí v rámci programu Commercial Crew Programme. | Video: NASA, Jan A. Novák
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy