Čína přesídlila tisíce lidí. Staví obří teleskop, který má objevit mimozemskou civilizaci

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
18. 2. 2016 13:23
Čínská vláda přesídluje devět tisíc obyvatel z odlehlé části jihozápadní provincie, aby mohla uvést do provozu největší radioteleskop na světě, který je v současnosti ve výstavbě. Půl kilometru velký talíř parabolického tvaru má sloužit k vyhledávání možné inteligentní mimozemské formy života. Čínští vědci věří, že pokud opravdu nejsme ve vesmíru sami, důkaz může přinést jedině jejich observatoř.
Foto: Profimedia.cz

V oblasti jihozápadní provincie Kuej-čou právě inženýři dokončují stavbu největšího radioteleskopu na světě, který je součástí ambiciózního vesmírného programu čínských vědců.

Ti se odmítají spoléhat při své práci na data od zahraničních kolegů, proto v horském údolí roste obří radioteleskop, jenž bude prozkoumávat vesmír a zachycovat vzdálené radiové signály z vesmíru. Informoval o tom server New York Times.

Talíř o průměru 500 metrů nazvaný FAST bude mít po svém uvedení do provozu za úkol zkoumat původ vesmíru a monitorovat možné signály existence mimozemské civilizace vzdálené i desítky miliard světelných let.

Velkolepé stavbě za 183 milionů dolarů (cca 4,4 miliardy korun) museli ustoupit tamní obyvatelé, kteří žili v blízkosti teleskopu. Vědci nutný odsun vysvětlují potřebou vytvořit vhodné prostředí pro elektromagnetické vlny, které stavba využívá.

Lidé i tamní úředníci si ovšem stěžují na nedostatečnou finanční kompenzaci, kterou jim stát poskytuje. Obyvatelé mají obdržet 1838 dolarů, což je v přepočtu kolem 45 tisíc korun. Lidé z etnických menšin, u kterých se předpokládá, že budou mít problémy s hledáním nového bydlení, dostanou 11 532 dolarů (cca 280 tisíc korun).

výstavba čínského radioteleskopu
výstavba čínského radioteleskopu | Foto: Profimedia.cz

FAST o velikosti třiceti fotbalových hřišť se začal stavět v roce 2011. Talíř s 4600 trojúhelníkovými panely bude pohyblivý, stejně jako jeho dílčí části. Změna tvaru dopomůže vědcům k lepšímu sledování oblohy, kterého by statická anténa nebyla v takové míře schopna. S dokončením stavby se počítá v září letošního roku.

"S větší plochou příjmu signálu přichází větší flexibilita. FAST bude moci kontrolovat dvakrát větší plochu nebe než Arecibo, přičemž s tři až pětkrát větší citlivostí," řekl v loňském roce pro China Daily vedoucí projektu z čínské akademie věd a narážel tak na druhý největší radioteleskop na světě v Portoriku, který má v průměru 305 metrů.

Čína podle New York Times přichází se svým vesmírným programem v době, kdy je ten americký na ústupu. Asijská velmoc se netají velkými ambicemi, které zahrnují vyslání astronautů na Měsíc nebo umístění kosmické stanice na oběžnou dráhu.

Astronauté na ISS podnikli celkem tři výstupy do otevřeného prostoru, jejichž cílem bylo připravit podmínky pro přijímání soukromých lodí v rámci programu Commercial Crew Programme. | Video: NASA, Jan A. Novák
 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy