Netradiční zahraniční festival? Vítejte v Rumunsku na festivalu Banát. Hudební festival, který ožívá na území českých vesnic v blízkosti Gerniku. Z bohatého programu si vybere každý.
Zažijte projížďku na lodích Dunajskou soutěskou, hudební večery nebo si prohlédněte řemesla a nakupte tradiční rumunské suvenýry. Večer vás pobaví kapely jako Czech out, Lucie Redlová nebo Mňága a Žďorp.
Tradičně netradiční letní festival
Letošní ročník navazuje na hudební festivaly, které se konaly v českých vesnicích v blízkosti Gerniku. Po mnoha letech se festival vrací do Eibenthalu, kde se celá akce spustí 16. srpna a bude trvat celkem tři dny. Na festival se dopravíte autobusy, které jsou připravené pro fanoušky a kapely z České republiky. Fanoušci se tak svezou v autobuse se svou oblíbenou kapelou. Čekají na ně skupiny jako Divokej Bill, Mňága a Žďorp nebo Jan Budař a Eliščin band a mnoho dalších.
Festival už roky propojuje českou a rumunskou hudební scénu. Poslechnout si můžeme vesnické kapely a soubory. Autobusy vyrážejí už ve středu 15. srpna a návrat se uskuteční až v pondělí brzy ráno. Vstupenka a jízdenka vyjde na neuvěřitelných 2600 korun. V ceně je zahrnuté i kempování.
Během festivalu bude k dispozici tvůrčí dílna v režii YMCA Brno. Můžete nahlédnout pod ruce místních řemeslníků a zakoupit si originální suvenýr. Pro děti je nachystaný stan, kde se budou vysílat české pohádky a rodiče se můžou věnovat oblíbeným kapelám a zpěvákům. Celou akci si vzala na starosti organizace Dovolená v Banátu a Člověk v tísni. Pomáhají jim i česká ambasáda v Bukurešti, České centrum v Bukurešti, hudební klub Progres a mnoho dalších organizací a jmen.
Kulturní festival startuje už ve čtvrtek 16. srpna v podvečerních hodinách. V sobotu a neděli začnou kapely až kolem 14. hodiny a proto v dopoledních hodinách využijte doprovodné aktivity. Vyzkoušet můžete projížďku na lodích Dunajskou soutěskou spojenou s návštěvou jeskyních dómů a sochou dáckého krále Decebalal, nebo vyrazte pěšky na výhlídku Známana, kde je překrásný výhled na Dunaj a srbskou stranu Banátu.
Putovat se dá i po stopách einbenthalského potůčku s mnoha kaskádami nebo navštivte staré antracitové doly v Ujbányji. Stejně tak po celý den budou k dispozici tvůrčí dílny a ukázka řemesel.
Banát, české osady v Rumunsku
Banát byl rakouskou hraniční provincií zvanou Militarygränze - Vojenská hranice. Zalidnění tohoto kraje bylo strategické a hospodářsky nutné. Ale Němcům se do těch pustin stěhovat nechtělo. Místo bylo dlouho liduprázdné a neobydlené. Boháč Magyarly vyslal do Čech agenty, aby lidem přislíbili práci, výdělky a domy zdarma.
Už v roce 1823 vyráží do této oblasti první vystěhovalci z Čech. Většina jich je z Plzeňska a Klatovska. Převážně šlo o horníky, dělníky, dřevaře a kováře. Roku 1861 Připadl Banát Uhersku. Češi si v oblasti zachovali neporušenou řeč a dokonce místní Němci chytali některé výrazy. Od poloviny 19. století přichází do oblasti Češi dobrovolně, většinou jde o řemesla jako obuvníci, krejčí, tkalci a průmyslníci.
Z České republiky trvá cesta do Rumunska asi 13 hodin. Během putování projedete 1 160 kilometrů. Pokud plánujete dovolenou v Rumunsku, počítejte za týdenní dovolenou okolo 10 tisíc korun.
---------------------------------------------------------------------------------------------------