Dubaj byla pro superlativy stvořena

Adam Pešek
25. 7. 2011 16:00
Moderní budovy arabského emirátu Dubaj drží hned několik světových prvenství
vzdušný pohled na Dubaj
vzdušný pohled na Dubaj | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejvyšší, největší, nejdražší, nejluxusnější, … nejlidnatější arabský emirát Dubaj superlativy jen hýří a další plánované stavby mu mají světová prvenství na dlouho dopředu zajistit. Krásné bílé pláže hrají až několikáté housle, metropoli totiž jasně dominují elegantní výškové budovy a řada splněných architektonických snů. Neuvěřitelná koncentrace nákupních center i klasická tržiště pak z metropole dělají učiněný nákupní ráj a začátkem roku pořádaný Shopping Festival tento status definitivně potvrzuje.

Asi nejznámějším symbolem dubajského přepychu je jediný sedmihvězdičkový hotel na světě Burdž al-Arab. Slavná stavba ve tvaru plachetnice stojí na vlastním uměle vybudovaném ostrůvku a zlatem zdobené interiéry se promítnou i do ceny jednotlivých apartmá. V těch nejlevnějších noc vyjde na něco přes třicet tisíc korun, k dispozici ovšem budete mít vlastního komorníka, vozy Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem či vyhlídkovou i podvodní restauraci.

uměle vytvořený ostrov ve tvaru palmy, Dubaj
uměle vytvořený ostrov ve tvaru palmy, Dubaj | Foto: Isifa/Thinkstock

V umělém jezírku stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa s úctyhodnými 828 metry. Víceúčelová stavba má připomínat rozvitý květ rostliny Hymenocallis a z jejích 162 pater bude pro obyčejné smrtelníky klíčové to s číslem 124, kde se nachází vyhlídková plošina.

hotel Atlantis
hotel Atlantis | Foto: Isifa/Thinkstock

Tvarem obří vlny na první pohled upoutá Jumeirah Beach Hotel, pětihvězdičkový Atlantis zdobí obří arabská brána a atrakce jako akvárium či delfinárium. Světovou raritou pak je podmořský hotel Hydropolis tři sta metrů od pobřeží, k němuž vás doveze speciální prosklený vlak. Pokud by vás sluneční žár již unavoval, můžete si jít třeba zalyžovat. Součástí obchodního centra Mall of Emirates totiž je i jakýsi zvláštní tubus s pěti sjezdovkami.

Supermoderní budovy však tvoří jen polovinu města, jejíž druhou část reprezentují starobylé domy, arabské uličky a orientální vůně. Dělicí čárou mezi nimi je záliv zvaný prostě Creek a plavba po něm nabízí zajímavý pohled na kontrast moderny a tradice. Nečekejte ale žádnou luxusní loď, dopravním prostředkem zde jsou z dřevěných trámů zbitá plavidla zvaná abra.

Staré časy dýchnou především z ulic čtvrti Deira, jež jsou plné malých obchůdků a arabských kaváren či restaurací. Rozhodně byste si neměli nechat ujít Zlatý trh. Jedná se sice jen o jednu uličku pod dřevěnou střechou, zlatých šperků pod výlohami se ale nedopočítáte. A své místo v Deiře mají i trhy s kořením a látkami.

noční panorama Dubaje s nejvyšší stavbou světa Burdž Chalífa
noční panorama Dubaje s nejvyšší stavbou světa Burdž Chalífa | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejvíc z celé Dubaje pamatuje původně obranná pevnost Al Fahidi. Skvost arabské architektury nedávno prošel výraznou rekonstrukcí a dnes, jakožto muzeum, vypovídá o historii celého emirátu. Naopak ukázkou absolutního přepychu jsou umělé ostrovy vytvářející obraz palmy nebo mapu celého světa.

Jakkoliv se Spojené arabské emiráty svými skvosty chlubí, dovolená v nich nemusí vyjít příliš draho. Neplánujete-li si naplno užívat místního luxusu, jistě se spokojíte se zájezdy, které začínají už kolem čtrnácti tisíc korun. Samotné zpáteční letenky vyjdou zhruba na dvanáct tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy