Drsňáci? Muži pláčou až sedmnáckrát za rok

ČTK ČTK, Report
17. 10. 2009 18:00
Mnichov - Nikdo se nedoví, když si při čtení tohoto textu tajně spočtete, kolikrát ročně pláčete. Výzva směřuje především k mužům, kteří slzy většinou neradi přiznávají.

Před vědci ale nic neutajíte. Ti němečtí totiž přesně spočítali, kolikrát ročně muži v průměru pláčou. Vyšlo jim číslo sedmnáct.

A do třináctého roku života brečí chlapci dokonce stejně často jako dívky, prokazují data Německé oftalmologické společnosti.

Až se stoupajícím věkem se situace mění.

Ego může být klidné

Ženy roní slzy skoro čtyřikrát častěji, průměrně až 64krát za rok.

Ženy také mají větší výdrž: délka jejich pláče se pohybuje kolem šesti minut, pánové mají slabší chvilku dlouhou nejvýše čtyři minuty.

A jen u šesti procent mužů přechází pláč v usedavé štkaní, u žen se toto stává skoro ve dvou třetinách případů.

"Ženský pláč trvá déle, je dramatičtější a srdceryvnější," shrnuje poznatky Elisabeth Messmerová z oční kliniky Mnichovské univerzity.

Proč pláčeme?

Podle výzkumu se ženy nejčastěji rozbrečí, když mají pocit, že je toho na ně moc, když se jim nedaří vyřešit konflikt nebo když vzpomínají na události z minulosti.

Muži pláčou většinou ze soucitu nebo když se jim rozpadne vztah.

Vědci ale dodnes nepřišli na to, proč v emocionálně vypjatých situacích reagují lidé právě takto.

Nepotvrdily se například hypotézy, že člověku, který si popláče, se uleví, ani to, že se uvolní.

Neplatí prý také, že by se společně se slzami vyplavovaly z těla jedovaté látky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy