Drsňáci? Muži pláčou až sedmnáckrát za rok

ČTK ČTK, Report
17. 10. 2009 18:00
Mnichov - Nikdo se nedoví, když si při čtení tohoto textu tajně spočtete, kolikrát ročně pláčete. Výzva směřuje především k mužům, kteří slzy většinou neradi přiznávají.

Před vědci ale nic neutajíte. Ti němečtí totiž přesně spočítali, kolikrát ročně muži v průměru pláčou. Vyšlo jim číslo sedmnáct.

A do třináctého roku života brečí chlapci dokonce stejně často jako dívky, prokazují data Německé oftalmologické společnosti.

Až se stoupajícím věkem se situace mění.

Ego může být klidné

Ženy roní slzy skoro čtyřikrát častěji, průměrně až 64krát za rok.

Ženy také mají větší výdrž: délka jejich pláče se pohybuje kolem šesti minut, pánové mají slabší chvilku dlouhou nejvýše čtyři minuty.

A jen u šesti procent mužů přechází pláč v usedavé štkaní, u žen se toto stává skoro ve dvou třetinách případů.

"Ženský pláč trvá déle, je dramatičtější a srdceryvnější," shrnuje poznatky Elisabeth Messmerová z oční kliniky Mnichovské univerzity.

Proč pláčeme?

Podle výzkumu se ženy nejčastěji rozbrečí, když mají pocit, že je toho na ně moc, když se jim nedaří vyřešit konflikt nebo když vzpomínají na události z minulosti.

Muži pláčou většinou ze soucitu nebo když se jim rozpadne vztah.

Vědci ale dodnes nepřišli na to, proč v emocionálně vypjatých situacích reagují lidé právě takto.

Nepotvrdily se například hypotézy, že člověku, který si popláče, se uleví, ani to, že se uvolní.

Neplatí prý také, že by se společně se slzami vyplavovaly z těla jedovaté látky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy