Američtí nekuřáci lobbují za e-cigarety

Michal Pavec
6. 10. 2009 7:00
New York/Praha - Zní to lákavě. Z elektronické cigarety lehce potáhnete čistý nikotin a nikdo vám nebudete nadávat kvůli nepříjemnému kouři.
Nová kuřácká vize. Anebo jen módní trend?
Nová kuřácká vize. Anebo jen módní trend? | Foto: elektronicka.cigareta.net

Podle nedávného výzkumu provedeného ve Spojených státech 47 procent Američanů věří, že mladá technická vymoženost může kuřákům skutečně pomoci v boji s jejich zlozvykem.

A třetina z nich si myslí, že by elektronické cigarety mohly být vpuštěny do míst určených pro nekuřáky.

I v Česku už se elektronické cigarety - zejména na internetu - prodávají. Podle odborníků je ale Češi zatím spíše berou jen jako zajímavou novinku.

"Takzvané e-cigarety se staly oblíbenou volbou lidí, kteří chtějí s kouřením skončit nebo se snaží nahradit tabákový dým něčím, o čem jim výrobci tvrdí, že je bezpečnější," shrnuje poznatky z výzkumu agentura Zogby International, která se ptala v amerických ulicích.

Tolik k optimistickým vizím kuřáků. Odborníci se na elektronické cigarety tak přátelsky zdaleka netváří.

Kdo ví, co v tom je?

Světová zdravotnická organizace už v minulém roce před elektronickými cigaretami - které jsou na trhu zhruba rok a půl - důrazně varovala.

Podle organizace neexistuje zatím žádný důkaz toho, že by e-cigareta, která vypouští jen určitou kouřovou vůni, kuřákům skutečně pomáhala zbavit se závislosti.

S tím souhlasí i lékařka Eva Králíková, která se zabývá léčbou lidí závislých na tabáku.

"Obávám se, že tento výrobek jim přinese jen další zklamání namísto toho, aby požádali svého lékaře o skutečně účinnou léčbu. Ani s podporou lékaře a léků není jednoduché přestat, ale šanci mají nepochybně vyšší," řekla deníku Aktuálně.cz.

Dalším argumentem, s nímž přicházejí prodejci e-cigaret, je to, že oproti obyčejnému kuřivu vdechují lidé mnohem méně škodlivin.

"Co ale obsahuje kouř, respektive glycerinová pára elektronické cigarety, to jasné není. V USA našli v některých těchto výrobcích také kancerogenní a toxické látky," mírní optimismus lékařka Králíková.

V některých zemích jsou dokonce tyto cigarety zakázány, protože není jasné, co přesně obsahují. Třeba v Rakousku.

Drahé, nebo levné?

Někteří pacienti doktorky Králíkové si prý také stěžovali, že se jim často dostane do úst tekutina z náplní, která se nezmění v páru.

Pro některé mohou být problémem i okamžité náklady na pořízení kouřící sady. Samotná cigareta je přijde zhruba na 1800 korun.

Tu pak dobíjí náhradními patronami, které se prodávají v baleních po pěti. Jedna patrona by měla nahradit dvacet až čtyřicet cigaret.

 

Právě se děje

Další zprávy