Hobart (Tasmánie) - Neobvyklé drama zažili obyvatelé australského ostrova Tasmánie.
Dlouhé hodiny bojovali dobrovolníci i zaměstnanci tamního národního parku o život asi 180 kytovců, kteří se zatoulali k pobřeží v oblasti Sandy Cape.
Marně. Zachránit se jim podařilo jen asi třicítku zvířat.
Ostatní uvízla mezi útesy nedaleko skalnatého, jen špatně přístupného břehu. Silný příboj jim pak způsobil četná zranění, kterým na místě podlehla.
Čtěte také: Na plážích umíralo rekordní množství delfínů
Na skupinu kulohlavců černých, příbuzných delfínů s charakteristickým "melounem" na přední části hlavy, upozornila ochránce z tasmánského národního parku posádka helikoptéry, která si zamatených kytovců ze vzduchu všimla.
Malou část skupiny se pak podařilo s pomocí loďky z nebezpečné zátoky vytlačit.
"Kdyby připluli k plážím, byli bychom je zachránili, měli by šanci přežít," řekla mluvčí správy parku Rosemary Galesová. "Mezi skalami jim ale vlnobití uštědřilo takové rány, že velmi rychle uhynuli."
Kulohlavci žijí hlavně ve studených vodách - kolem Antarktidy a v severních částech Atlantiku. Podél břehů Tasmánie vede jejich tradiční migrační trasa z teplejších částí oceánu.
U tasmánského pobřeží neuvízli příbuzní delfínů poprvé. Před týdnem se v jiné části ostrova přihodilo něco podobného - z 60 kulohlavců se podařilo zachránit pouhých 11 kusů.
Proč přesně si velryby pletou směr a místo do hlubokých - pro ně bezpečných - vod míří k pobřeží, zatím není jasné. Podle některých odborníků je mate příliš hluku v oceánech.
Jejich orientační smysl narušují například silné sonary, které se používají při manévrech válečných plavidel, uvedla agentura AP.
Čtěte více: Velryby, nebo armáda? Rozhodne soud
Kulohlavci černí dorůstají až osmi metrů a vážit mohou i 4,5 tuny. Žijí ve velkých, někdy dokonce několikasetčlenných hejnech. Dožít se mohou i 50 let.