Dojatý Putin dostal k narozeninám štěně. Merkelovou obdarovali kdysi kuřetem, Hollanda velbloudem

Magazín Magazín
12. 10. 2017 13:02
Zvířecí dárky nejsou v diplomacii ničím neobvyklým. Zatímco ruský prezident Vladimir Putin dostal u příležitosti svých 65. narozenin štěně jménem Věrný, Hollande kdysi jako výraz díku obdržel v Mali velblouda. Německá kancléřka Merkelová se zase musela vyfotit s kuřetem, které do Berlína ani nedoputovalo. A britská panovnice Alžběta II. za svou kariéru obdržela tolik zvířat, že by to vyšlo na celou zoologickou zahradu.
Putin dostává nové štěně jménem Věrný. | Video: Asociated Press

Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil svou zvířecí smečku o další přírůstek. U příležitosti svých 65. narozenin dostal v Soči od prezidenta Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedowa štěně středoasijského pasteveckého psa.

"Je to světově unikátní středoasijský ovčák. A dnes jsem jej vzal s sebou. Jeho jméno znamená v ruštině věrný," říká na videu od agentury AP Berdimuhamedow Putinovi, který se zjevně potěšeně usmívá. Turkmenský prezident následně štěně vytahuje z přepravky a ukazuje na kamery.

Putin a štěně
Putin a štěně | Foto: Profimedia.cz

Putin Vernyho, jak jméno zní, bere do náruče a dokonce mi uštědří i polibek na hlavu. Štěně pak nechá běhat po místnosti a očichávat všechny kouty.

Video nenechalo chladnými ani uživatelé sociálních sítí. Mnohým neunikl způsob, jakým turkmenský prezident ukázal veřejnosti nového člena rodiny ruského prezidenta. Třeba jako sťatou hlavu jedné postavy ze seriálu Hry o trůny. 

Jiní si pochvalovali, že Putin ukázal i svou jemnější stránku osobnosti. A mnoho amerických uživatelů Twitteru si lámalo hlavu nad tím, proč Putin potřebuje další štěně, když už jedno má - prezidenta USA Donalda Trumpa. 

Putin dostal několik štěňat, koní i tygra

Ruský prezident nedostal zvíře darem poprvé. Před pěti lety mu japonský představitel přivezl štěně Akita Inu jménem Yume, a roku 2010 jej bulharský premiér obdaroval pasteveckým psem Buffym.

Kromě toho dostal od jiných státníků také koně a dokonce i tygra. Agentura poznamenala, že vození zvířat státníkům není v diplomacii ničím neobvyklým. Čínští představitelé obdarovávají zahraniční státníky ohroženými pandami.

Někdejší francouzský prezident François Hollande dostal v roce 2013 darem od malijských autorit velblouda. Důvodem bylo poděkování za to, že francouzské vojenské jednotky vtrhly do země, aby pomohli v boji s islamistickými rebely.

Merkelová a kuře, královnina ZOO

Německá kancléřka Angela Merkelová zase při návštěvě Libérie před deseti lety dostala kuře. Nechal se s ním několikrát vyfotit a pak jej předala asistentům. Kuře se do Berlína nikdy nepodívalo a zůstalo na německé ambasádě v Libérii.

O psí dar se musel postarat před dvanácti lety také tým amerického prezidenta George W. Bushe. Tehdejší bulharský prezident Georgi Parvanov přivezl do Spojených států dvouměsíčního ovčáka jménem Balkan of Gorannadraganov. Hodnota štěněte byla vyšší než běžná od zahraničních státníků, ale protože nemohlo být uloženo v Národním archivu, Bushova rodina jej odkoupila od amerického ministerstva financí.

Štěně pak mělo pobývat v jejich texaskému sídle, ale protože se báli, že by si nezvyklo na horko, darovali jej známým na farmu v Marylandu.

Rozsáhlou sbírku zvířecích druhů má i britská královna Alžběta II. Během své 65 let dlouhé vlády obdržela množství koní, labutě trubače z Kanady, hrochy z Libérie, papoušky kakadu, jaguáry nebo bílého býka. Většina zvířat skončila v ZOO nebo národního rezervacích. Bílý býk od Krále dobrého vůle Zwelithiniho kaBhekuzula, představitele národa Zulu, zůstal v Jihoafrické republice.

Video: Takhle bude vypadat výběh pro pandy v pražské ZOO

Pražská zoo čeká na pandy. Podívejte se, jak bude vypadat jejich výběh | Video: Markéta Hronová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy