Dojatý Putin dostal k narozeninám štěně. Merkelovou obdarovali kdysi kuřetem, Hollanda velbloudem

Magazín Magazín
12. 10. 2017 13:02
Zvířecí dárky nejsou v diplomacii ničím neobvyklým. Zatímco ruský prezident Vladimir Putin dostal u příležitosti svých 65. narozenin štěně jménem Věrný, Hollande kdysi jako výraz díku obdržel v Mali velblouda. Německá kancléřka Merkelová se zase musela vyfotit s kuřetem, které do Berlína ani nedoputovalo. A britská panovnice Alžběta II. za svou kariéru obdržela tolik zvířat, že by to vyšlo na celou zoologickou zahradu.
Putin dostává nové štěně jménem Věrný. | Video: Asociated Press

Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil svou zvířecí smečku o další přírůstek. U příležitosti svých 65. narozenin dostal v Soči od prezidenta Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedowa štěně středoasijského pasteveckého psa.

"Je to světově unikátní středoasijský ovčák. A dnes jsem jej vzal s sebou. Jeho jméno znamená v ruštině věrný," říká na videu od agentury AP Berdimuhamedow Putinovi, který se zjevně potěšeně usmívá. Turkmenský prezident následně štěně vytahuje z přepravky a ukazuje na kamery.

Putin a štěně
Putin a štěně | Foto: Profimedia.cz

Putin Vernyho, jak jméno zní, bere do náruče a dokonce mi uštědří i polibek na hlavu. Štěně pak nechá běhat po místnosti a očichávat všechny kouty.

Video nenechalo chladnými ani uživatelé sociálních sítí. Mnohým neunikl způsob, jakým turkmenský prezident ukázal veřejnosti nového člena rodiny ruského prezidenta. Třeba jako sťatou hlavu jedné postavy ze seriálu Hry o trůny. 

Jiní si pochvalovali, že Putin ukázal i svou jemnější stránku osobnosti. A mnoho amerických uživatelů Twitteru si lámalo hlavu nad tím, proč Putin potřebuje další štěně, když už jedno má - prezidenta USA Donalda Trumpa. 

Putin dostal několik štěňat, koní i tygra

Ruský prezident nedostal zvíře darem poprvé. Před pěti lety mu japonský představitel přivezl štěně Akita Inu jménem Yume, a roku 2010 jej bulharský premiér obdaroval pasteveckým psem Buffym.

Kromě toho dostal od jiných státníků také koně a dokonce i tygra. Agentura poznamenala, že vození zvířat státníkům není v diplomacii ničím neobvyklým. Čínští představitelé obdarovávají zahraniční státníky ohroženými pandami.

Někdejší francouzský prezident François Hollande dostal v roce 2013 darem od malijských autorit velblouda. Důvodem bylo poděkování za to, že francouzské vojenské jednotky vtrhly do země, aby pomohli v boji s islamistickými rebely.

Merkelová a kuře, královnina ZOO

Německá kancléřka Angela Merkelová zase při návštěvě Libérie před deseti lety dostala kuře. Nechal se s ním několikrát vyfotit a pak jej předala asistentům. Kuře se do Berlína nikdy nepodívalo a zůstalo na německé ambasádě v Libérii.

O psí dar se musel postarat před dvanácti lety také tým amerického prezidenta George W. Bushe. Tehdejší bulharský prezident Georgi Parvanov přivezl do Spojených států dvouměsíčního ovčáka jménem Balkan of Gorannadraganov. Hodnota štěněte byla vyšší než běžná od zahraničních státníků, ale protože nemohlo být uloženo v Národním archivu, Bushova rodina jej odkoupila od amerického ministerstva financí.

Štěně pak mělo pobývat v jejich texaskému sídle, ale protože se báli, že by si nezvyklo na horko, darovali jej známým na farmu v Marylandu.

Rozsáhlou sbírku zvířecích druhů má i britská královna Alžběta II. Během své 65 let dlouhé vlády obdržela množství koní, labutě trubače z Kanady, hrochy z Libérie, papoušky kakadu, jaguáry nebo bílého býka. Většina zvířat skončila v ZOO nebo národního rezervacích. Bílý býk od Krále dobrého vůle Zwelithiniho kaBhekuzula, představitele národa Zulu, zůstal v Jihoafrické republice.

Video: Takhle bude vypadat výběh pro pandy v pražské ZOO

Pražská zoo čeká na pandy. Podívejte se, jak bude vypadat jejich výběh | Video: Markéta Hronová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy