Spaní se psem v posteli lidskému zdraví neškodí. Lidský partner je však nejlepší

Magazín Magazín
18. 9. 2017 14:45
Ačkoliv spaní se psem nemá velký vliv na kvalitu odpočinku, lidský partner v posteli je stejně nejlepší. Tak zní závěr studie americké Kliniky Mayo. Ta nedávno zkoumala efektivitu spánku, když jsou poblíž lidí jejich domácí mazlíčci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud patříte mezi majitele a milovníky psů, pak vás následující zpráva asi příliš nepřekvapí. Americké lékařské a výzkumné centrum Klinika Mayo přišla s tvrzením, že spaní se psy s posteli zajišťuje dostatečný odpočinek, ačkoliv má svá rizika.

Studie zveřejněná na serveru ScienceDirect zkoumala celkem čtyřicet dospělých, jejichž psi spali s nimi v posteli nebo na jiném místě v ložnici. Lidé i jejich zvířecí spolubydlící po dobu sedmi nocí nosili přístroj na kontrolu pohybu. Kromě toho lidští účastníci zodpověděli také sérii otázek dotýkající se kvality jejich spánků a toho, kde přes noc jejich psi přebývali.

Spánek v posteli s člověkem je efektivnější než se psem

Výzkumníci přišli na to, že mít psa v ložnici nemusí nutně znamenat horší kvalitu spánku, jak se dříve domnívali. Lidé se psy ve svých ložnicích, nikoliv přímo v posteli, měli efektivní spánek z 83 procent. To znamená, že z celkové doby strávené v posteli bylo 83 procent času věnováno spánku.

Avšak spaní se psem přímo v posteli bylo o tři procenta méně efektivní. I když toto skóre vědci stále považují za uspokojivé, ti, se kterými spali psi přímo v posteli se během noci probouzeli častěji. 

"Lidé pravděpodobně uspokojí potřeby postelového společníka mnohem lépe než by dokázal i ten nejlépe vyškolený pes," napsali autoři článku. Společný spánek s dalším člověkem totiž zajišťuje jedinci kvalitnější odpočinek.

"Mít během spánku blízko vrníci kočku nebo dobře vychovaného psa může být velmi uvolňující a napomocné. Za předpokladu, že každý spí dobře, to může být výhoda," připustila již před třemi lety po podobně zaměřené studii doktorka Lois Krahnová, specialistka na spánek z Centra pro léčbu spánku Kliniky Mayo v Arizoně.

Láska ke zvířeti nesmí předcházet kvalitu spánku

Čím dál více lidé má dnes však více domácích zvířat, což podle ní zvyšuje šance na narušení poklidného spánku. A to kvůli psímu chrápání, jejich pohybu či prožívání snů.

Nicméně do nejnovější studie byli zahrnuti pouze lidé s jedním domácím zvířetem. Vědci navíc zkoumali malý vzorek respondentů a výzkum neobsahoval žádnou kontrolní skupinu. Většina účastníků byly zdravé ženy středního věku, takže výsledky nemusí odpovídat celkové populaci. V potaz nebyla brána ani velikost psa či plemeno.

Krahnová tak doporučuje, aby lidé zvážili své spánkové návyky a vše pečlivě promysleli. "Aby láska k domácímu zvířeti nezaslepila lidi před následky, které nejsou žádoucí pro jejich spánek," dodala Krahnová.

Pokud byste se snad cítili vůči svému psovi nelidsky za to, že jej z postele vyháníte, nemusíte. Výzkumníci ve studii píšou, že ať už psi spí v posteli se svým páníčkem či nikoliv, odpočívají vždy spokojeně.

Čipování psů v půl roce věku je kompromis, který se podařilo prosadit. Záchranná akce to ale není, upozorňuje Martina Načeradská. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy