Spaní se psem v posteli lidskému zdraví neškodí. Lidský partner je však nejlepší

Magazín Magazín
18. 9. 2017 14:45
Ačkoliv spaní se psem nemá velký vliv na kvalitu odpočinku, lidský partner v posteli je stejně nejlepší. Tak zní závěr studie americké Kliniky Mayo. Ta nedávno zkoumala efektivitu spánku, když jsou poblíž lidí jejich domácí mazlíčci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud patříte mezi majitele a milovníky psů, pak vás následující zpráva asi příliš nepřekvapí. Americké lékařské a výzkumné centrum Klinika Mayo přišla s tvrzením, že spaní se psy s posteli zajišťuje dostatečný odpočinek, ačkoliv má svá rizika.

Studie zveřejněná na serveru ScienceDirect zkoumala celkem čtyřicet dospělých, jejichž psi spali s nimi v posteli nebo na jiném místě v ložnici. Lidé i jejich zvířecí spolubydlící po dobu sedmi nocí nosili přístroj na kontrolu pohybu. Kromě toho lidští účastníci zodpověděli také sérii otázek dotýkající se kvality jejich spánků a toho, kde přes noc jejich psi přebývali.

Spánek v posteli s člověkem je efektivnější než se psem

Výzkumníci přišli na to, že mít psa v ložnici nemusí nutně znamenat horší kvalitu spánku, jak se dříve domnívali. Lidé se psy ve svých ložnicích, nikoliv přímo v posteli, měli efektivní spánek z 83 procent. To znamená, že z celkové doby strávené v posteli bylo 83 procent času věnováno spánku.

Avšak spaní se psem přímo v posteli bylo o tři procenta méně efektivní. I když toto skóre vědci stále považují za uspokojivé, ti, se kterými spali psi přímo v posteli se během noci probouzeli častěji. 

"Lidé pravděpodobně uspokojí potřeby postelového společníka mnohem lépe než by dokázal i ten nejlépe vyškolený pes," napsali autoři článku. Společný spánek s dalším člověkem totiž zajišťuje jedinci kvalitnější odpočinek.

"Mít během spánku blízko vrníci kočku nebo dobře vychovaného psa může být velmi uvolňující a napomocné. Za předpokladu, že každý spí dobře, to může být výhoda," připustila již před třemi lety po podobně zaměřené studii doktorka Lois Krahnová, specialistka na spánek z Centra pro léčbu spánku Kliniky Mayo v Arizoně.

Láska ke zvířeti nesmí předcházet kvalitu spánku

Čím dál více lidé má dnes však více domácích zvířat, což podle ní zvyšuje šance na narušení poklidného spánku. A to kvůli psímu chrápání, jejich pohybu či prožívání snů.

Nicméně do nejnovější studie byli zahrnuti pouze lidé s jedním domácím zvířetem. Vědci navíc zkoumali malý vzorek respondentů a výzkum neobsahoval žádnou kontrolní skupinu. Většina účastníků byly zdravé ženy středního věku, takže výsledky nemusí odpovídat celkové populaci. V potaz nebyla brána ani velikost psa či plemeno.

Krahnová tak doporučuje, aby lidé zvážili své spánkové návyky a vše pečlivě promysleli. "Aby láska k domácímu zvířeti nezaslepila lidi před následky, které nejsou žádoucí pro jejich spánek," dodala Krahnová.

Pokud byste se snad cítili vůči svému psovi nelidsky za to, že jej z postele vyháníte, nemusíte. Výzkumníci ve studii píšou, že ať už psi spí v posteli se svým páníčkem či nikoliv, odpočívají vždy spokojeně.

Čipování psů v půl roce věku je kompromis, který se podařilo prosadit. Záchranná akce to ale není, upozorňuje Martina Načeradská. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy