Spaní se psem v posteli lidskému zdraví neškodí. Lidský partner je však nejlepší

Magazín Magazín
18. 9. 2017 14:45
Ačkoliv spaní se psem nemá velký vliv na kvalitu odpočinku, lidský partner v posteli je stejně nejlepší. Tak zní závěr studie americké Kliniky Mayo. Ta nedávno zkoumala efektivitu spánku, když jsou poblíž lidí jejich domácí mazlíčci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud patříte mezi majitele a milovníky psů, pak vás následující zpráva asi příliš nepřekvapí. Americké lékařské a výzkumné centrum Klinika Mayo přišla s tvrzením, že spaní se psy s posteli zajišťuje dostatečný odpočinek, ačkoliv má svá rizika.

Studie zveřejněná na serveru ScienceDirect zkoumala celkem čtyřicet dospělých, jejichž psi spali s nimi v posteli nebo na jiném místě v ložnici. Lidé i jejich zvířecí spolubydlící po dobu sedmi nocí nosili přístroj na kontrolu pohybu. Kromě toho lidští účastníci zodpověděli také sérii otázek dotýkající se kvality jejich spánků a toho, kde přes noc jejich psi přebývali.

Spánek v posteli s člověkem je efektivnější než se psem

Výzkumníci přišli na to, že mít psa v ložnici nemusí nutně znamenat horší kvalitu spánku, jak se dříve domnívali. Lidé se psy ve svých ložnicích, nikoliv přímo v posteli, měli efektivní spánek z 83 procent. To znamená, že z celkové doby strávené v posteli bylo 83 procent času věnováno spánku.

Avšak spaní se psem přímo v posteli bylo o tři procenta méně efektivní. I když toto skóre vědci stále považují za uspokojivé, ti, se kterými spali psi přímo v posteli se během noci probouzeli častěji. 

"Lidé pravděpodobně uspokojí potřeby postelového společníka mnohem lépe než by dokázal i ten nejlépe vyškolený pes," napsali autoři článku. Společný spánek s dalším člověkem totiž zajišťuje jedinci kvalitnější odpočinek.

"Mít během spánku blízko vrníci kočku nebo dobře vychovaného psa může být velmi uvolňující a napomocné. Za předpokladu, že každý spí dobře, to může být výhoda," připustila již před třemi lety po podobně zaměřené studii doktorka Lois Krahnová, specialistka na spánek z Centra pro léčbu spánku Kliniky Mayo v Arizoně.

Láska ke zvířeti nesmí předcházet kvalitu spánku

Čím dál více lidé má dnes však více domácích zvířat, což podle ní zvyšuje šance na narušení poklidného spánku. A to kvůli psímu chrápání, jejich pohybu či prožívání snů.

Nicméně do nejnovější studie byli zahrnuti pouze lidé s jedním domácím zvířetem. Vědci navíc zkoumali malý vzorek respondentů a výzkum neobsahoval žádnou kontrolní skupinu. Většina účastníků byly zdravé ženy středního věku, takže výsledky nemusí odpovídat celkové populaci. V potaz nebyla brána ani velikost psa či plemeno.

Krahnová tak doporučuje, aby lidé zvážili své spánkové návyky a vše pečlivě promysleli. "Aby láska k domácímu zvířeti nezaslepila lidi před následky, které nejsou žádoucí pro jejich spánek," dodala Krahnová.

Pokud byste se snad cítili vůči svému psovi nelidsky za to, že jej z postele vyháníte, nemusíte. Výzkumníci ve studii píšou, že ať už psi spí v posteli se svým páníčkem či nikoliv, odpočívají vždy spokojeně.

Čipování psů v půl roce věku je kompromis, který se podařilo prosadit. Záchranná akce to ale není, upozorňuje Martina Načeradská. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy