Obrození látkových plen? Student rozjíždí servis pro české maminky

Barbora Roubalová
13. 9. 2015 13:35
Třiadvacetiletý student strojařiny Petr Bouchal vymyslel způsob, jak používat ekologické látkové pleny a nemít starosti s pracným praním. Českým maminkám nabídne servis, kdy ty špinavé odveze, vypere je a dodá nové.
Petr Bouchal s ekologickou plenkou.
Petr Bouchal s ekologickou plenkou. | Foto: Archiv Petra Bouchala

Brno – Když Petr Bouchal zjistil, že v Česku skončí denně na skládce více  než milion papírových plen, rozhodl se jednat. Na letní škole v Německu přišel se svými kolegy na způsob, jak je recyklovat a vyrábět z nich léky.

Po hlubší analýze však došel k závěru, že by se to nevyplatilo. Podnikavý student strojírenství se nevzdal a šel na to z druhé strany. Rozhodl se, že naučí rodiče používat moderní a ekologické látkové pleny. Založil startup s příznačným názvem Plenkový servis.

Nejprve udělal průzkum trhu a zjistil, že o plenkách, které se dokonce vyrábí přímo u nás, mnoho lidí neví. „Vypadají jako klasické pampersy. Jedna část se dá vyprat, ta druhá zůstává. Jsou vyrobeny z bambusových vláken, díky kterým má plenka dobrou savost i výdrž a nezpůsobuje opruzeniny, protože je stoprocentně přírodní. Navíc víme, že se dítěti nošením této plínky lépe vyvinou kyčle a začne chodit dříve na nočník,“ popisuje zasvěceně třiadvacetiletý student vlastnosti produktu.

Plenkový servis pak má spočívat v tom, že obstará veškerou práci, kterou s sebou používání látkových plen přináší. „Maminky si plenky objednají na internetu. My třikrát týdně přijedeme přímo k nim domů, přivezeme zásobu čistých a odvezeme ty špinavé, které vypereme v přírodním prášku. Pleny se po přebalování hází do speciálního boxu, který nepropouští zápach,“ popisuje Petr fungování služby.

Aby lépe pronikl do světa plínek, zúčastnil se kurzu o látkových plenách. „Byly tam samé maminky, hrozně se divily, kde mám partnerku,“ směje se Petr. „Navíc jsem byl hrozně aktivní a pořád jsem se na něco ptal. Když ze mě pak vypadlo, co mám v plánu, všem to přišlo moc zajímavé,“ dodává.

Nyní zahajuje na Hithitu předprodej plenkového servisu a od příštího roku plánuje s kamarádem celou službu spustit.

Plínkami a studiem strojařiny na brněnském VUT však výčet Petrových aktivit jen začíná. Stihl už procestovat půl světa, většinou za účelem toho, aby něco vyhrál nebo zorganizoval.

S kamarády například postavil model formule, který zabodoval na soutěži v Singapuru, v Hongkongu pak s jiným týmem porazil Harvard v soutěži o nejlepší byznys plán. V Brně vloni zorganizoval technický festival, který se pro velký úspěch uskuteční i v Polsku nebo v Litvě.

Také založil startup na zpracování ultralehkého a pevného uhlíkového materiálu, který nakonec ztroskotal. Mezitím si stříhl studijní pobyt v Anglii či na Slovinsku a v září vyráží dělat porotce na mistrovství světa formulí do Singapuru

 

Právě se děje

Další zprávy