Konec igelitovým sáčkům? Češky vymyslely ekologickou náhradu

Petra Jansová Petra Jansová
14. 5. 2015 12:07
České studentky vymyslely alternativu k igelitovým sáčkům. Vyrábí je ze speciálního bioplastu a chtějí jimi nahradit neekologické "igeliťáky".
FRUSACK
FRUSACK | Foto: Marek Volf

Praha - Za projektem stojí dvě studentky medicíny, kterým vadil neustále narůstající odpad z nadměrného používání plastových sáčků. Vymyslely proto alternativu, kterou chtějí nahradit tradiční sáčky ze supermarketů a pomoct tak životnímu prostředí. Za sady od tří do šesti pytlíků Frusack zákazníci zaplatí od 250 do 500 korun, na trh budou uvedeny letos na podzim.

Výhody PLA plastů

  • Neobsahují žádné chemikálie a přídavné látky jako běžné plasty z ropy.
  • Snižují produkci skleníkových plynů, jako je CO2.
  • Díky své odbouratelnosti se v prostředí za poměrně krátkou dobu rozloží, a neznečišťují tak světové ekosystémy, jako jsou řeky, moře a oceány.
  • Dají se zkompostovat v průmyslových kompostárnách.
  • Velmi odolné vůči rozbití, také teplu, vodě, slunečnímu svitu, jsou chuťově neutrální a zdravotně nezávadné.
  • Vhodné k uskladnění v mrazu, mrazničkách, lednicích apod.
  • Nejsou alergenní. Jsou tedy vhodné pro alergiky, astmatiky, malé a dospívající děti, kojící a těhotné ženy.
  • PLA plasty neškodí ani zvířatům.

"Nápad přišel v době mojí mateřské dovolené. Když jsem několikrát za den běhala ven s odpadkovým košem, většinou byl zaplněn právě těmito sáčky. Říkala jsem si, že když můžou být ekologické alternativy k igelitkám, proč ne i k pytlíkům," přiblížila jedna ze zakladatelek projektu Hanka Němcová.  

Němcová poukazuje hlavně na enormní ekologickou zátěž, kterou mikroténové pytlíky způsobují. Definitivní rozklad trvá celých 400 let, během kterých v oceánech zabíjí tisíce zvířat. Podle oficiálních statistik ale kupujícímu poslouží v průměru pouhých 20 minut.

"Mikrotenové sáčky v podstatě používáte jenom k tomu, abyste si odnesli ovoce od regálu k pokladně," dodává spoluautorka projektu Tereza Dvořáková.

Z toho důvodu začaly obě intenzivně hledat ekologicky šetrný, biologicky rozložitelný, kompostovatelný a zdravotně nezávadný materiál. V úvahu nejprve přicházel hojně využívaný bioplast vyrobený ze škrobů rostlinné biomasy a přírodních surovin, známý také jako PLA plast.

"Kyselina polymléčná se ale rychle rozkládá. My se snažíme přijít na směs, která bude mít delší životnost," dodávají s tím, že chtějí snížit i ekologické dopady spojené s výrobou. "Je skvělé odpad recyklovat, lepší je ale ho vůbec neprodukovat," vysvětlují.

Módní doplněk jako vyjádření životního stylu

Autorky nezapomněly ani na estetickou stránku. Frusack bude dostupný v několika designových řadách i velikostech. "Měl by být také módním doplňkem a zaujmout potenciální zákazníky i designem. Zároveň by měl být vyjádřením určitého postoje a součástí životního stylu," říkají autorky.  

V současné době dokončují ve spolupráci s firmou na výrobu bioplastů vývoj nového materiálu. Základní i limitované sady by tak na český trh měly přijít na podzim letošního roku. "Jednáme už i s několika investory. Máme radost z toho, že je o náš projekt takový zájem," říkají a dodávají, že by rády vstoupily nejenom na český, ale i evropský trh.

Do boje s nadužíváním igelitových tašek a pytlíků na jedno použití se pustila i Evropská unie. Poslanci Evropského parlamentu přijali v dubnu směrnici, která usiluje o snížení průměrné roční spotřeby jednorázových sáčků na 40 kusů na osobu do roku 2025.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy