Skončil ve firmě a otevřel si dílnu. Práci se dřevem učí podle návodů jako v Ikee

Skončil ve firmě a otevřel si dílnu. Práci se dřevem učí podle návodů jako v Ikee
Všechny výrobky Tomáš navrhuje tak, aby vyhovovaly začátečníkům i pokročilým. "Zpočátku jsem jezdil za kamarádem truhlářem na Ostravsko, kde jsme spolu přicházeli na jednoduché postupy. Chtěl jsem, aby výrobu zvládl naprosto každý a ti zkušenější měli možnost si můj návrh přetvořit ke svému obrazu," vysvětluje majitel.
Fushka je projektová truhlárna, kterou v polovině minulého roku otevřel v Praze Tomáš Bouška. Je pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od práce u počítače a naučit se manuální práci se dřevem.
U projektů jako prkénko nebo hračky pro děti člověk musí nějakou dobu počkat, až zaschne lepidlo nebo se vstřebá olej. Mistr dílny jim mezitím připraví kávu.
Prodej jednotlivých lekcí funguje na podobném principu jako e-shop. Na webových stránkách si člověk zakoupí produkt, který si chce vyrobit, zarezervuje si čas a pak už se jen dostaví do dílny. V nabídce je v současné době osm produktů, mimo jiných i tento stojan na květiny. Zobrazit 19 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 4. 2022 5:59
Tomáši Bouškovi dlouhodobě chyběla manuální práce, a tak se po návratu z Mexika rozhodl načas přerušit kariéru v korporátní firmě a otevřít si v Praze truhlárnu pro netruhláře. Nakoupil stroje a pronajal si prostor v bývalé továrně Moto Jawa, v níž učí práci se dřevem pomocí jednoduchých výrobních návodů. "Jsme něco mezi veřejnou dílnou a Ikeou, lidé si od nás odnáší něco hmatatelného," říká.

Truhlárna jménem Fushka funguje podobně jako e-shop, s jediným rozdílem, zakoupený produkt nepřijde poštou, lidé si ho musí sami vyrobit. Dílna v pražských Strašnicích jim k tomu poskytne veškeré vybavení, lektory a jednoduché návody na výrobní postupy.

"Na trhu byly jen dvě možnosti, buď si člověk udělal truhlářský kurz, odkud si ale neodnesl nic hmatatelného, nebo se zapsal do veřejné dílny, jejíž součástí zase nejsou lektoři ani materiál. Začal jsem se sám sebe ptát, proč v Praze neexistuje něco, kde by člověk dopředu věděl, co si vyrobí, jak dlouho mu to bude trvat, a dál už by nemusel nic řešit. Tak vznikl nápad na otevření Fushky," říká její zakladatel.

Podívejte se, jak to v projektové dílně funguje.

 

Právě se děje

Další zprávy