Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko, Česko si polepšilo a předběhlo i Belgii

Magazín Magazín
21. 3. 2020 7:00
Evropská severská země se potřetí v řadě za sebou umístila v popředí žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Finsko předběhlo v hodnocení, které každoročně vypracovává agentura OSN, Dánsko, Švýcarsko, Island či Norsko. Kromě toho se Helsinky staly také nejšťastnějším městem světa. Česko se umístilo na 19. pozici žebříčku a předběhlo tak například Belgii.

Report každý rok hodnotí země v šesti klíčových kategoriích, jako jsou příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost. První hodnocení vyšlo v roce 2012 a každým rokem se zaměřuje na jiné téma. Letošním bylo společenské, městské a životní prostředí. 

"Zpráva o světovém štěstí se ukázala být nepostradatelným nástrojem pro strategická politická rozhodnutí, který pomáhá porozumět tomu, co činí lidi šťastnými, a pomáhá tak také prosazovat blahobyt občanů," uvedl ke zprávě Jeffrey Sachs z organizace Sustainable Development Solutions Network v rámci OSN.

Podle něj patří stabilně mezi nejdůležitější kategorie dobrá síť sociální podpory, společenská důvěra, otevřená státní správa či bezpečné a zdravé prostředí k životu. 

A ačkoliv se může zdát poněkud nemístné zveřejňovat žebříček nejšťastnějších míst světa právě v době pandemie koronaviru, autoři tvrdí, že krizové situace naopak mohou ještě zvýšit pocity spokojenosti. "Světová pandemie představuje ohromný risk pro životní pohodu, zejména v oblasti zdraví a příjmů," připouští.

Zároveň však dodávají, že dřívější studie zemětřesení, záplav či tsunami ukazují, že společnosti se v těchto situacích snaží spolupracovat na obnově svého prostředí i životů. "Tohle někdy vedlo k překvapivému růstu pocitů spokojenosti," dodávají. 

Helsinky, Finsko
Helsinky, Finsko | Foto: Shutterstock

1. Finsko

Finsko se podle hodnocení stalo nejšťastnější zemí světa již potřetí. První příčku obsadilo již v roce 2018. A kraluje tak 156 hodnoceným světovým státům. Helsinky se také umístily v popředí žebříčku nejšťastnějších měst světa, což je kategorie, jenž byla do hodnocení zakomponována vůbec poprvé. 

Autoři studie se v případě hodnocení měst ptají na pocity samotných obyvatel. "Náš žebříček se spoléhá na hodnocení městských obyvatel a to, jak vnímají kvalitu svých životů," okomentovali editoři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy